Category: Türkçe

Date:

Beyin fırtınası yapmayı severim. Çoğu zaman güzel bir fikir bulup bunu zaten yapan başka birisinin olduğunu görsem de yılmadan mantıklı-mantıksız, komik-ciddi, yapılabilir-zorluklarla dolu çeşitli fikirler üretirim. Ancak hayat koşuşturmacası sebebiyle sadece az bir kısmını gerçekleştirme fırsatı bulabiliyorum. Bu fikirlerin hepsini gerçekleştiremeyeceğim için belki bir yapan çıkar da insanlığa faydası olur ümidiyle paylaşım yoluna gitmek istedim. Bazıları saçma, yapılamayacak kadar zor, yapılmış, vs. olabilir. Ancak buradan esinlenerek başka fikirlerin de doğabileceğini düşünüyorum. Görüşlerinizi beklerim.

Özgür Yazılım

 • Site ve hesaba özel parola üreteci. Yapacağı şey sitenin URLini ve kullanıcı adınızı alıp seçeceğiniz bir algoritmayla şifrelemesi ve bunu parola olarak size sunması. Böylelikle her siteye özel parolanız olacak.
 • Yakuakede çalışan/biten bir işlemi haber veren bir KDE4 plazmoid.
 • Linux için PPPoE /ADSL bağlantı kurulum arayüzü - Pardus için NetLink modülü. Işık Üniversitesi yurtlarında kalan insanlar artık kolaylıkla internete girebilmeli.
 • Python docstring parametrelerine (return vs) bakarak akıllı kod tamamlama yapılabilir.

Verimlilik - Sosyal Sorumluluk

 • Okullarda yıl başında kitap takas / 2. el satış / bağış fuarı yapılabilir. Çoğumuz okul kitaplarımızın yüzüne bir daha bakmıyoruz. En azından kitaplar bu şekilde değerlendirilmiş olur, döviz çıkışı engellenir.
 • Otistik insanların oldukça zeki oldukları söyleniyor. Günümüz yapay zeka / makine öğrenmesi çalışmalarında bu insanlar öğretmen (trainer) olarak hayata kazandırılabilir. Onların kullanabileceği tarzda görsel bir arayüz ile bir veritabanı oluşturulabilir. Bakınız: Open Mind Common Sense ve bir yazılım firması
 • Organik çöplerden enerji elde edilebiliyor. Bunun yanında plastik çöpler ise geridönüşümle yeniden kullanılabiliyor. Akşamları atılan çöplerden pet şişeleri toplayan çok sayıda insan var. Eğer bu atıklar bir şekilde ayrılabilseydi ikisi de zararsız bir şekilde değerlendirilebilirdi.
 • Ocakta pişen yemek/kaynayan su sıcak buhar üretir. Bu da aspiratör vasıtasıyla bir boruyla evin dışına atılır. Buradaki ısı enerjisi bir şekilde tekrar değerlendirilmeli, boşa gitmemeli. Uçuk bir fikir: çift katlı ocak. Alttaki ocağın ısısından üstteki, üsttekinin ısısından alttaki faydalanır.

Teknoloji

 • TVde reklamların girdiğini tespit edip reklam süresince başka bir kanalın / kaydın izlenmesini, asıl kanalda reklam biterken ise bunu tespit edip o kanala dönüşünü sağlayan bir yazılım. (Kanallar boşuna kızmasın, yapılması çok zor bir proje :) )
 • Anadoluda anız yakımları yasaklanmasına rağmen devam ediyor ve büyük tehlikeler arz ediyor. Yanan tarlalar ve hatta ormanlar uydudan tespit edilebilir (Orman yangını tespiti için böyle bir projeye başlanmış sanırım).
 • Piyasada bilinmemekle birlikte ufak panelleriyle güneşten şarj olan, ardından gece olduğunda içeriyi aydınlatan perdeler mevcut. Aydınlatıcı led yerine pervane konularak gündüz vakitlerinde içerinin serinletilmesi sağlanabilir.
 • Arabaların üstü güneş panelleriyle donatılıp klimaların bu güçten faydalanması sağlanabilir. Böylelikle arabaya nüfuz eden ısı da soğurulmuş olur.


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus