Category: Türkçe

Date:

Java slaytları
C/C++ Programcıları için Javaya Giriş

Geçen çarşamba günü üniversitede ilk dersimi verdim. Data Structures and Algorithms dersini verecek olan Cesim hocam ilk 2 hafta öğrencilere Java anlatmam için rica etti ve ben de memnuniyetle kabul ettim. Seminer vermeyeli uzun zaman olmuştu zaten :) Sonunda bir şeyler öğretebileceğim diye içten içe sevindim, her ne kadar Javayı anlatmak zor olsa da.

Ders vakti geldiğinde önce öğrencilere Netbeans kurdurmaya çalıştım. Çoğu kişi internetten indirmekte sorun yaşadı. Ya bağlantı problemi ya da BİM engellemesi sebebiyle. Biz de USB Flash disk ile dağıttık. Millet kurmaya çalışırken baktım ki çok zaman geçiyor, hazırladığım sunum ile başladım anlatmaya. System.out.printlnda sorun çıkmadı ancak Scanner sınıfını anlatmaya kalkınca Object Orientedın korkunçluğuyla yüzleştiler. Birkaç örnek yaptıysam da kendilerine çok yabancı gelen bu kavram kafalarını karıştırdı. Öyle olunca ben de madem öyle deyip doğrudan Object Oriented mantığını anlatmaya çalıştım. Class yapısını gösterdim, Pythonda yaptığım gibi Insan sınıfı tanımladım ve bu sebeple o kısmı her zamanki gibi baya eğlenceli geçti diyebilirim ;)

Ders böylelikle bitti. Dersin sonuna doğru öğrencilerin geçen sene gördükleri C++ı unuttuklarını fark etmem sebebiyle (Işıkta 2. 3. ve 4. dönem üst üste programlama dersi olduğu için böyle olmuyordu sanki) çok da verimli olmadı gibi. Artık takviye birkaç belge hazırlayıp çalışmalarını bekleyeceğim, tabii bir de gelecek haftaki dersler var. Sanırım statik metodlar kullanarak nesne oluşturmadan gitmeyi deneyeceğim bu sefer. Bir öğrenciden de çok güzel bir geribildirim aldım, moral oldu :)


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus