Category: Türkçe

Date:

Makale

Bugün makale çalışmamızı bir dergiye yolladık. 1.5 aya yakın süredir işlerim baya yoğunlaşmıştı, siteme yazamaz olmuştum. Bu süreçte Robinviz sistemimiz baya bir genişledi. 1.0 beta sürümünü yayınladık. Yayın yapana kadar kurulum sihirbazı oluşturma, bağımlılıklar vs. birçok durumla ilgilenmek durumunda kaldım. Birçok şey öğrendim. Visual Studioda derleme ve kurulum yapmayla bile uğraştım. Dikkatimi çeken şey Linux, Windows XP ve Vistada Python farklı çalışabiliyor. Hepsine uyumlu bir şeyler yazmak gerekli. Qt kütüphanesinin sürümleri de bir hayli şeyi değiştirebiliyor. 4.7 sürümünde yazılan bir şey 4.6 sürümünde çalışmayabiliyor. Şimdi birtakım hata düzeltmeleri, video biçiminde kullanım kılavuzu hazırlamak gibi işler var. Umarım gönderimiz kabul alır.

Proje Sunumu

İş çalışmalarına ek olarak bu ay fakültemize projemizi sundum. 5-6 hocamız ve bir o kadar da yüksek lisans öğrencileri vardı. Hem biyolojik, hem de algoritmik bilgi vermek durumundaydım ancak 1 yıllık çalışmayı 1 saatte anlatmak zordu tabi. Her yüksek lisans seminerinde olduğu gibi çok iyi anladıklarını söyleyemesem de bir izlenim edinmiş oldular. Bir dahaki sunumlarda bazı kavramları anlatmak için video kullanmaya karar verdim. Özellikle Gene Expression ve Biclustering kavramlarını durağan resimler üzerinden anlatmak çok iyi olmadı. Lisans tez sunumumdan sonra yaptığım ikinci ingilizce sunum olmuş oldu. Neyse ki dil aşırı zorlamadı.

Python Sunumu

Veri Madenciliği yüksek lisans dersinin hocası sınıfına Python anlatmamı rica etti. Ben de bir cumartesi günü durmaksızın 2.5 saatte Python anlattım. Nasıl bu kadar kaptırabildim bilmiyorum. Zamanın geçtiğini fark edemedim. Neyse ki bu sunumum daha iyi anlaşıldı.

Okul

Ders olarak İstemci ve sunucu taraflı programlama dilleri dersine devam etmekteyim. Güzel gitmekte. Bildiğim şeyler de olsa tekrar etmiş hatırlamış oluyorum. Dersin ürünü olarak "kendinizi ne kadar seviyorsunuz?" anketim burada. Asistanlık işleri bu dönem pek yoktu. Algoritma ödevleri var elimde ancak proje yoğunluğu, "makale ha bitti ha bitecek" derken kaynadı. Bugünlerde ona başlayacağım. Biraz ağır bir ödev gibi umarım çok zorlamaz.

Çift Monitör

Bugün bir de Samsung E220NW monitör alıp dizüstümün yanına koydum. Masaüstünü de ikisine yaydım mı oldukça geniş bir çalışma alanına kavuşmuş oldum. Pencereler arasında git gel yapmaktan kurtuldum denilebilir. Özellikle sanal makina çalıştırırken sanal pencereyi bir ekrana koyup diğer işlerimi diğer ekranda yapabiliyorum. Bir videomu çalarken bilgisayarın kilitlenmesi üzerine "acaba ekran kartı aynı anda iki erkana çıkış yapmakta zorlanıyor mu?" sorusunu aklıma getirdi. Bilemiyorum, bundan mıydı.

Monitörün standı ise biraz zayıf gibi geldi. Bacağın altını standa vidayla sabitlesem de üstünü monitöre sadece taktım. Vidalama gibi bir imkan yoktu. O yüzden masa sallandıkça monitör de sallanıyor sağa sola. Hem de bir hayli. Bir de çok parlak, bembeyaz geldi bana. Dizüstümün renkleri daha soluk.

Ebru Çalışmalarım

Ebru kursum devam ediyor, güzel ürünler ortaya çıkmaya başladı. Battal, öbek, serpme, neftli, gelgit, şal, tarak, çok renkli ebrulara giriştik şu ana kadar. Keşke evde de bir tekne açabilsem de çalışabilsem diyorum ancak malzemelerin buzdolabında saklanması gerekiyor ve yer kaplıyorlar. Battal yaparken bir de etrafa çok boya sıçrıyor, uygun ortam gerekli. Şimdilik kursta yaparak idare ediyorum.

.
Ebrularım


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus