Category: Türkçe

Date:

Nokia Trolltechi satın almış! Bence Qtnin kullanımının yaygınlaşması açısından gayet güzel bir haber. Sanırım artık mobil uygulama pazarında J2MEnın yanında Qt de büyük oyunculardan birisi olacak. Javanın arayüzünü pek sevmeyen birisi olarak bu gelişmeye çok sevindim. Her ne kadar bu gelişmenin Qtnin açık kaynak sürümünün geliştirilmesine, dolayısıyla da KDEye zarar vermesine sebep olacağını düşünenler olsa da ben olaya daha iyimser yaklaşıyorum.

Bu arada ilk dönemi bitirdim. Bu dönem onca stresin ardından benim açımdan pek iyi geçmedi. Dönem başında kulüp işlerine gereksiz yere ayırdığım o kadar zaman, biraz da yaşadığım üzüntüler sebebiyle derslerim önceki dönemlere göre biraz zarar gördü. Ama çok şükür ki biraz da hocalarımızın merhametli olması sayesinde ortalamamı çok da değiştirmeden 20 kredinin altından kalkabildim. Bu dönem elimden geldiğince kulüp işlerine el sürmemeye çalışacağım. Neden mi? Okulumuz iflas etme sürecinde olduğu için bize destek vermek yerine köstek oluyorlar. Hiçbir şey yapamıyoruz. Bu dönem şirketlerin isteğiyle birkaç seminer-eğitim ve seminer planımız var. Bakalım onlara da katılım olursa... Bir de bir proje grubu oluşturduk. Henüz her şeyin başında olsak da grupça Linux, Apache, LDAP, Jabber, SVN gibi konularda okuma, birlikte tartışma, bu suretle de öğrenme yöntemi güdeceğiz. Bir taraftan da Python öğrenerek yavaş yavaş bir şeyler kodlayacağız; tabi plana göre :) Geçen haftasonu da Alkımdan birkaç kitap aldım: Çalışma grubu için Linux İşletim Sistemi(Alfa Yayınları), Bu dönemki Veritabanı dersine ön bilgi olsun diye Veritabanı Mantığı (Pusula Yayıncılık), TOEFL hazırlık için de Phrasal Verbs (Alfa). Bu haftasonu 5 hafta aradan sonra İngilizce kursuma tekrar gittim de, hocamız değişmiş. Harika bir adam! Bir sürü şey öğretiyor. Tatilde bu kitaplara bakabilirsem güzel olacak...

Veritabanından bahsetmişken, gelecek dönem açılacak derslerin listesine baktım da bu dönem harika olacağa benziyor. Database Systems, Robotics, Programming Language Principles, Java Programming, Microprocessors; Yüksek lisans olarak da Image Processing, Information Security gibi dersler açılıyor. Seç beğen al... Tabi ayağımızı yorgana göre uzatmak gerekecek.


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus