Category: Türkçe

Date:

Kan Bağışı Platformunda konum bazlı mobil yaklaşım: Bu konudaki yazım

Geri Dönüşüm haritası: Ülkedeki / dünyadaki tüm geri dönüşüm noktalarının elbirliğiyle tanımlanabildiği bir platform. Mobil uygulama ile en yakın noktayı tarif özelliği.

Collaborative Spam SMS filtering: Mobil bir uygulama. Gelen SMSleri spam olarak raporlama özelliği olacak. Spam olarak rapor edilen smsler veritabanında saklanacak. Çok sayıda şikayet alanlar akismet tarzı bir spam filtresinden geçirilecek. Numarası spammer olarak kaydedilecek. Bundan sonra bu uygulamayı kuran kişilere spam sms gelmeyecek.

Twitter temizleyici: Twitterdaki eski twitlerimizi silmek istediğimizde tek tek onaylayarak yavaş bir şekilde silmemiz gerekiyor. Bu, masaüstü program şeklinde olsaydı tek tek seçerek istemediğimiz twitleri silebilirdik.

Yatakta Alarmı: Bir kamera ile yatakta olup olmadığınızı gören, sabah olduğu halde yatakta kaldığınız sürece alarm çalan bir raspberry modülü. Eğer yatağınız dışında rahat edemiyorsanız güzel bir fikir.

Otomatik Pencere Mekanizması: Klimadan rahatsız olanlar ancak camı sürekli açık bırakmak istemeyenler için sıcaklığa duyarlı açılıp kapanabilen bir pencere mekanizması güzel olabilirdi. Böylelikle gecenin ilk saatlerinde cam açıkken sabaha doğru hava soğuyunca cam kapanabilirdi.

Akademik rota önerici: Akademik bir konuya başlayanlar hangi makaleleri okuyarak ilerlemeli? sorusunun cevabını makale atıf ağını inceleyerek sunan bir proje

Python Turkish lemmatizer: Python ile Türkçe kelimeleri kök ve eklerine ayırabilen bir kütüphane eksikliği var.

Hava - Ruh hali korelasyonu üzerine araştırma: Meteoroloji verileriyle twitter verilerini birleştirip hava durumu insanların ruh durumunu ve yazdıklarını nasıl etkiliyor? araştırılabilir.

Özgür Mendeley: Mendeleyin özgür yazılım alternatifi yok gibi. Yazılabilir.

Yetiştirilmek üzere: Yetiştirilmek üzere çalışan arayan firmaların temel eğitim videoları koyup test ya da görevlerle yetkinliklerini sınadıktan sonra işe alım yapabilecekleri bir sistem.

Düğün mekan rezervasyonu: Düğün mekanlarının günlere göre doluluğunu ve fiyatlarını takip edebileceğiniz bir site

HBase ve Django ile bildirim/mesajlaşma sistemi: Facebooktaki bildirimlere benzer bir uygulama django için HBase ile geliştirilebilir.

Django sosyal giriş şablonu: django-allauth + django-skel entegrasyonu ile sosyal hesap girişlerine izin veren bir proje şablonu hazırlanabilir. Yaptım, bakınız

Getting Things Done Web: Şu anda ThinkingRock firması GTD metodolojisine yönelik en iyi yazılımları yapıyor ancak estetikleri yok. Web sitesi şeklinde estetik görsellerle olsa harika olurdu.

EFT Progress: Emotional Freedom Techniques ile uğraşanlar sorunlarının azalıp azalmadığını takip etmek için kağıt kalem kullanıyorlar. Bunu webe taşıyabilir, insanların hangi sorunları nasıl çözdüklerini birbirleriyle paylaşabilmelerini sağlayabilirsiniz.

Proje fikir sitesi: Proje fikirlerinizi umuma açarak ya da açmadan saklayabileceğiniz, istediğiniz kişilere fikrini sorup tutar mı oylaması yaptırabileceğiniz bir site. Quirky ve AssemblyMadein moderatörsüz ve icraatsiz hali.

Online MMPI Testleri: Psikologların MMPI testi yapma süreci sancılı. Hala form doldurup onları elle bilgisayara geçme ya da taratma gibi durumlar söz konusu. Bunun yerine web service olarak böyle bir hizmet sunulabilir.

Psikolojik Test sitesi: Psikologların terapiye gelmeden önce danışanlarından isteyebilecekleri popüler psikolojik testleri sunan bir sistem

Mobil Şikayet: Şikayet etmek istediğiniz durumları (trafikle ya da başka bir konuyla alakalı) kolayca polise iletebileceğiniz mobil uygulama. GPS ile konum tespiti yaparak "neredesiniz" tarifine gerek bırakmaz. Telefon ile arama derdinden kurtarır. Araç kamerasıyla entegre olabilirse OCR yoluyla önünüzdeki aracın plakasını bile gönderebilirsiniz.

Özel Klavye: Tasarımcılar Ctrl+C Ctrl+V gibi kısayolları çok sık kullanıyorlar. Bir zaman sonra bu rahatsızlık yapmaya başlıyor. Buna alternatif olarak sadece bu kısayolları temsil eden tuşları içeren, parmakları yormayacak klavyetasarlanabilir. Ayak pedalı şeklinde de olabilir.

Bina cephelerini Boyayalım: Kötü görünümlü binaları şirketler bina üzerinde bir süre reklam vermek karşılığında boyayabilir. Bu sayede binalar güzelleşmiş olur.

Kıl Dönmesi için özel koltuk: Kıl dönmesi rahatsızlığı olanlar her koltukta oturamıyorlar. Genelde altlarına minder koymak zorunda kalıyorlar. Mindersiz kullanabilecekleri özel bir çalışma koltuğu tasarlanabilir.

 


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus