1
2
3
4
5
6
7

Category: Türkçe

Date:

Geçen dönemin oldukça rahat geçtiğini söylemiştim. Sanki birileri beni duydu :) Bu dönem ise tam tersi oldukça yoğun geçiyor. Ödev üzerine ödev... Olup biteni başlıklar halinde anlatmaya çalışacağım.

Yazılım Mühendisliği

Son yazımda anlattığım Türk Bayrağı projesinden sonra bu seferki proje Conwayin Hayat Oyunu oldu. Bunu da Javada yaptım, kodlarını buradan indirebilirsiniz.Bu oyunumsu şeyde ekrandaki siyah alanlar ölü hücreleri, beyaz alanlar ise canlı hücreleri temsil ediyor. Hücrelere tıklayarak ölü/canlı haline getirebilirsiniz. Iterate tuşuna basarak da bir sonraki adımda hücrelerin genel hali ne olacak onu görebiliyorsunuz. Her adımda ne olacağının belirli kuralları var. Yukarıdaki wiki makalesinde bu kurallar mevcut.

Ardından Julia Set Fractals konulu bir sunum gerçekleştirdim. Fractal çizimlerinin nasıl yapıldığını anlattım ve örnek kodları kullanarak farklı parametrelerle farklı şekiller elde edebilmelerini sağladım. Güzel oldu diyebilirim. Çizimlerde sadece mavi renk kullandım. Rengarenk nasıl yapılır onu çözemedim. 256 rengi bir şekilde RGBye dönüştürmek gerekli. Kodlar burada.

Şimdi de sırada dersin büyük projesi var. Bu projede ise eskiden Python ile prototipini yaptığım Gözetmen‘i Javada yazmayı planlıyorum. Bakalım olacak mı...

Algoritma Analizi

Lisansta gördüğümüz konuları tekrar ediyoruz. Şimdilerde dinamik programlama ile çözülebilen bazı problemleri incelemekteyiz. Bu derste de projemiz var, Optimal Binary Search Treeyi kodlayacağız. İlk adım olan quicksortun 3 farklı sürümünü yazdım. Şimdi asıl adıma başlayacağım.

Veri Madenciliği

Beklediğimden güzel gidiyor. IT dersi olmasına rağmen mühendislik tadında işliyor hoca. Baya bir şey öğreniyoruz. İlk ödevi verdi ancak ödevin 5. sorusu Matlab ile PCA kodlamaca. Uğraştıracak gibi. Zevkli bir ders ama.

Veri Yapıları

Öte yandan da asistanlığını yaptığım bu dersin de Quizleri okunmak üzere bekliyor. Neyse ki sorulardan 2si boşluk doldurma ve kısa cevap şeklinde. Kısa süreceğini umuyorum. Arkadaşım asistan Canerin odasında takıldığım zamanlar bazen öğrencilerden Serkan gelip soru bombardımanına tutuyor, ben de çeşitli canlandırmalarla (tiyatro gibi) konuları anlatıyorum. Eğlenceli oluyor, tabii uzun sürmezse :) Hatta bu piyesleri youtubea mı koysak gibi fikirler de çıkmadı değil ;)

Akademik Çalışmalar

Bu aralar ikincil projemize yoğunlaştık. Mevcut çalışmaları tararken oldukça ilginç makalelere rastladım. Bunlardan birisinin sunumunu yaptım. Diğer bir makaleyi bizim problemimize uyarlama üzerinde çalışmam gerekiyor bu aralar. Bakalım buradan da bir makale çıkacak mı...

Havadan Sudan

Bir github hesabı açtım ve şimdiye kadar yazdığım kodlardan bazılarını buraya koydum. Hem arşiv olsun, hem derli toplu olsun, millet ulaşabilsin diye. Öte yandan belediyemize geri dönüşümle ilgili bir hizmet verip vermediklerini sordum. Bir cevap gelmiş ama spam klasörüne düşmüş, ben de yanlışlıkla sildim. Tekrar e-posta attığımda ise cevap alamadım ancak ertesi gün eve zabıtalar gelmiş "Atık ambalajınız varmış onu almaya geldik" diye. Ya sadece sordum ben, var demedim ki! Birkaç gün sonra da sitelere ambalaj atık toplama kutusu yerleştirmişler. Acaba ben söyledim diye mi, yoksa zaten yapılıyor muydu bilmem. Şimdi sırada evimize bu atıkları toplamak için uygun bir kutu bulmakta ancak plastik/cam ayrı toplayan ikili bir kutu bulmam lazım. Arayışlardayım.


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus