Category: Türkçe

Date:

Son birkaç senedir, internetin kendileriyle daha net olduğunu slogan olarak kullanan bir hosting firmasıyla çalışıyordum. Memnundum da. Geçen sene 1 haftalık bir kesintileri oldu. Özür dilediler. İsteyenlere ücret iadesi ya da bir yıl uzatma yapabileceklerini söylediler. Takdir ettim ve uzatmalarını rica ettim. Ancak uzatma yapıldıktan 1 ay sonra siteme giriş yapamaz oldum. İlk başlarda ping atabiliyor, statik içeriği (resim vs) doğrudan alabiliyor ama php dosyalarını çalıştıramıyordum. PHP yorumlaması başlıyor ancak bir türlü bitmiyordu. Sonradan ping de problemli oldu, FTP ile erişemez oldum. Ara sıra geliyordu erişim, çoğunlukla yoktu.

Ziyaretçiler

Destek ekibine yazdım durumu. Resimde görebileceğiniz üzere 20 Ocak sonrasında ziyaretçilerimin birden düşmesi bu durumu kanıtlıyordu. Onlara yazar yazmaz sistem tesadüfen açıldı. Cevap döndüler ki bir sıkıntı yok. Hemen ardından yine gitti. Bak girilmiyor yine dedim. Hayır biz giriyoruz dediler IP adresimi sordular, ban listesinde değilmişim girebilmem gerekmiş. Kendileri vtunnel ile girebiliyormuş ama ben giremiyorum vtunnel ile! 3-4 e-postalaşmanın ardından "Tarayıcı geçmişinizi temizleyiniz. [vtunnel linki]. Erişim sağlanmaktadır." şeklinde kısa ve kesip atan umursamaz bir cevap geldi. Daha da uğraşmadım. Bir şekilde wordpress kayıtlarımı çektim. Önce bir python scripti ile sonsuz döngü içerisinde sürekli talep yolladım: tüm resimlerimi indir. Site erişilebilir olduğunda bir resim daha indiriyordu. Damlaya damlaya hepsini indirdim. Sonra bir ara birkaç dakika erişilebilir olduğunda (bu sefer yakaladım!) tüm sistemin yedeğini indirdim ve başka bir sunucuda kurdum. Şubat 11 sonrasında ziyaretçilerim tekrar arttı. Bu şekilde bu umursamaz şirketten kurtuldum.

Önceki şirketlerde de bu tür sıkıntılar olmuştu. Ne zaman şirketle ilgili bir arıza olsa ve bunu şikayet etsem bu tür sıkıntılar yaşandı. Keşke profesyonel olabilseler... Yurtdışında çok profesyonel firmalar var ancak çok da pahalılar. Başka bir site için bir dönem inmotionhostingi kullanmıştım ve çok da memnun kalmıştım.


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus