Category: Türkçe

Date:

Kitaplar Okul başladı. Bu dönem oldukça ağır olacağa benziyor. Çünkü derslerin çoğunda hocalarımız bizden kitaptan çalışmamızı istiyor. Ders notu ya hiç tutamıyoruz, ya da tuttuğumuzdan bir şey anlamıyoruz. Görünüşe göre lise tarzından oldukça uzaklaştık. Bu tarza geçen dönem Algoritma Analizi dersini alırken alışmıştım. Çok sevdiğim ancak oldukça ağır olan bu derse güzel bir kitaptan yavaş da olsa çalışmak büyük zevk veriyordu bana. Şimdi de tüm derslerin kitaplarını aldım. Hepsi de birbirinden güzel gözüküyor. Ama daha 3 hafta geçmesine rağmen toplam 400 sayfalık yol katetmişler. Nasıl yetişeceğim bilmem.

Bu arada 17 Ekimde Bilgisayar Kulübünü topladık. Önce VIP salonunda Matematik kulübüyle birlikte 40 dakikalık bir kokteyl yaptık. Bir tanışma ve tanıtım faslı oldu. Sonra Cep Sinemasına geçerek burada 1,5 saatlik uzun toplantımızı yaptık. Gelen yaklaşık 45 kişinin 30u bize gelmiş. Bu kadar insanı görünce açıkçası çok şaşırdım. Dediğim gibi yeni gelenler bir canavar! Neyse, oturdular. Kendilerine biraz ikram yaptım. Sonra da "Şimdiii ciddiyeti bırakabiliriiiz..." diye bir açılış yapıp görev listesini okudum. Herkes ufak görevler alsın diye görevleri parçalamamıza rağmen millete biraz zor görev beğendirdik. Biraz çekingen davrandılar. Ama neyse ki güzel bir kadro oluştu. Şimdi asıl sorunumuz yeni üye olan 60 civarında kişiden sadece 13 tanesinin yahoo grubumuza üye olması. Ama en azından üyelerimizin "Bana şunu öğretin, ben şunu öğrenmek istiyorum, şunu bunu yapmak istiyorum, şu kursu açar mısınız?" gibi taleplerde bulunması beni sevindirdi. Python kursu vermeyi düşünüyordum, belki kısa bir Pardus kursu da olabilir.

Her neyse, toplantıyı yapar yapmaz harekete geçtik ve biraz önce bir IBM ve Sibnetin yapacağı "Java ile Kurumsal Mimariler" semineri için tarih belirttim. Bakalım, bir aksilik olmazsa 31 Ekim Çarşamba günü 15te semineri düzenleyeceğiz. Bir de bir aydır ses alamadığımız ARIBİLi arayıp son durumu sormak gerek. Onlar da Word eğitimi vereceklerdi ancak CEBITin araya girmesiyle bağlantılar koptu.

Bir de unutmadan güzel haberlerden bahsedeyim:

  • Netscape 9 bomba gibi özelliklerle geliyormuş. Hakikaten çok güzel eklentileri var.
  • Google oyun sektörüne giriyormuş. Girmeseydi şaşardım! Ayrıca Telekom sektörüne de girmeye hazırlandığını duydum.
  • Microsofttan e-sağlık atağı: ikinci bir Dr. Babuna mı?
  • HP bize desteğini arttırmaya başlıyormuş.
  • İlk hızlı trenimizi İspanyadan almışız. Hızlı tren üretim fabrikasını da Güney Kore işbirliğiyle Adapazarında kurmuşuz. Bu altyapıyla yapan bu trenlere bineceğimi hiç sanmıyorum. Testlerde trenlere tam not veren bilim adamları kusura bakmasın.
  • Kışın bilgisayar başında elleriniz üşüyorsa şunu kullanabilirsiniz. Gerçi benim bilgisayarın ısınması ellerimi ısıtmaya yetiyor genelde :)
  • Yazılımın şekli değişiyor. Sanırım yazılım satarak para kazanma anlayışı biraz olsun değişecek. Umarım ki özgür yazılıma katkısı olur.
  • Harika bir video: No, Hell be an engineer.


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus