Category: Türkçe

Date:

Stajın ilk haftası güzel geçmişti ancak şu JSF önüme geldi geleli işler karışık... Elime Core JavaServer Faces adında bir kitap verdiler, al bunu adım adım takip et diye. Yapmaya başladım, kitaptaki glassfish örnekleri çalışmadı! O zaman Tomcat kullan dediler, Tomcat nasıl kullanılır, anlatmıyor ki! Araştırsam, herkes farklı bir şekilde kullanmış. Kimisi Netbeans ile, kimisi Eclipse ile... Neyse, JSF For Nonbelievers adındaki IBM makalesini takip ettim. Nispeten rahatladım. IDE kullanmadan bir şekilde bir giriş ekranı hazırladım. Biraz session işlerini kurcaladım ki "appfuse vakti" gelmişti... Birden bire bu appfuse denilen "şey" ile uğraşmaya başladım. Bu "şey" bir JSF projesi oluşturup proje için gerekli tüm araçların (Jetty, Tomcat, JPA, Hibernate, Spring vs) indirilmesini sağlıyor ve bunların bağlantısını sağlıyor. "Şey"i kurdum, yeni proje oluştur dedim ancak şu aşamadan sonra ne yapmam gerektiğine dair hiçbir fikrim yok. Tonlarca dizin ve dosya (birçoğu birbirinin aynısı), aldığım tuhaf hatalar, belgelendirmesinin berbat olması (profesyonel bir SOA programcısı olduğunuzu varsayarak bakın bu da böyle bu da böyle diye anlatıp geçiyor) şimdiden bezdirdi beni. Kaybettiğim bu bir haftada PHP veya Django ile çoktan bitirmiştim projeyi. Ha, bu arada proje değişti. İşe alım sürecini kolaylaştıracak bir yorum sistemi haline döndü. Ama detaylar meçhul... Belki yine değişir.

Neyse, sızlanmayı bırakayım, bu haftasonu TOEFL kursuna başladım. Hocamız çok komik bir adam. Bizi, Türkçe kelimeler ile taklit ederek yerlere yatırıyor. Eğlenceli geçiyor yani. Sınıfımız İTÜ/YTÜ/Bolu/Yeditepe/Işık karması. Çoğunlukla son sınıf ya da yeni mezun mühendisler.  Derste Longmanin IBT TOEFL kitabını kullanıyoruz. Dinleyerek (Listening) başladık bakalım kitaba... Bir yandan da yazmamı geliştirmem gerekiyor. Bu sebeple blogspot adresimde de İngilizce günlük tutacağım. En azından tutmaya çalışacağım.

Unutmadan, geçen perşembe günü Google Code Jam yarışmasına katıldım. Yarışmadan geç haberim olduğu için yeterince uğraşamadım ama benim için oldukça faydalı bir deneyim oldu. Detayları İngilizce günlüğümden okuyabilirsiniz.


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus