Category: Türkçe

Date:

"Hemen doktor çağırıııın" espirisini yapmayacağım tabii ki. Onun yerine minibüsten inecekken "Kadir Hasta inecek var" diyen yolcuya "Napim Kadir hastaysa!" espirisini yapan şoförden bahsetmek daha bir nezih olacak. Neticeye gelecek olursak, Kadir Has Anadolu Lisesini bitirmiş olan ben, yüksek lisans için bu sefer Kadir Has Üniversitesine resmen kayıt yaptırmış bulunmaktayım.

Bunun resmisi gayriresmisi olur mu diyorsanız, kayıt işlemlerim kabulden sonra 1,5 ay kadar sürdüğü için böyle dedim. Biraz bürokrasi var, biraz da okula her gün gidemediğim için, gittiğimde de mutlaka birilerini bulamadığım için bu kadar uzadı. Kayıt prosedürü şöyle:

 1. Enstitüden kayıt belgelerini geri alın, imzalayın.
 2. Enstitü müdüründen imza alın, ek olarak olur da muhasebe sorun çıkarırsa diye burs miktarını belirttirin.
 3. Muhasebeye gidin, imzalasınlar belgeleri, ek olarak söyleyin bilgisayara da giriş yapsınlar.
 4. Bölümdeki danışman hocanıza gidin, kaydınızı onaylasın.
 5. Öğrenci işlerine gidin, onaylasınlar, geçici kayıt kartı versinler.
 6. Öğrenci işlerinde bursunuzun sisteme girilmesini sağlayın, yoksa ders seçimi yapamazsınız.
 7. Ders seçimi sistemine girin, derslerinizi ekleyip danışman hocanıza gönderin.
 8. Danışman hocanızın yanına gidip onaylamasını söyleyin, çıktısını alsın, imzalayın, bir kopya sizde bir kopya onda kalsın.
 9. Güvenliğe giderek manyetik kimlik kartı çıkarttırın.
 10. Bilgi işleme gidip e-posta adresi alın.
 11. Seçimlik: bilgi işlem yardım masasına giderek kablosuz ağ hesabı açtırıp ayar yaptırabilir, kütüphaneye giderek dış erişim hesabı açtırabilirsiniz (tahminimce)

Şimdi okulda kimin ne yaptığından kimsenin haberi olmadığı için o ona bu buna yolluyor, baya bir karmaşa oluyor. Yüksek lisans programları başlayalı daha kısa bir süre olduğu için böyle olduğunu tahmin ediyorum. Neyse, Bilgisayar Mühendisliğinden Paralel Programlama, ITden ise Linux ve Linux programlama konulu dersler aldım. Okula ulaşımım zor (2-3 saat  X 2) olduğu için ilk dönemden ağır derslerle yüklenmek istemedim. Şimdilik güzel gidiyor gibi.

Öte yandan asistanlık işlerine çoktan başladım. Bir buçuk aydır "Protein-Protein Etkileşimlerinin Görselleştirilmesi" temalı bir projede çalışıyorum. Geceli gündüzlü yoğun bir çalışma temposunun ardından bir makale gönderimi yaptık. Sonucunu bekliyoruz, öte yandan durmak yok tabii, devam ediyoruz. Gönderdiğimiz makalenin son aşamasına büyük ölçüde katkım dokundu, şöyle ki C++ kodlarının içinden çıkamıyorken işi Python ile hallediverdim. Ancak algoritma oldukça karışık olduğundan koddaki  ya da algoritmadaki ufak bir hatayı bir türlü tespit edemedim. Şu aralar onun üzerinde uğraşıyorum. Bu arada Graph Theory alanını sevdim gibi. Biraz Geometri ve Trigonometri, bol bol da heuristic (çözüm uydurma) yöntemleri kullanıyorum.

Ayrıca ilk notlandırmamı da yaptım. Ayrık Matematik (Discrete Mathematics) dersinin quizlerini notlandırdım. 55 kişi, 3er soru. Adil notlandırmaya çalışınca baya uzun sürdü. Neyse ki bol not dağıttım ki sınıf ortalaması 5.75 / 10.00 çıktı.

İşte gelişmeler böyle şimdilik...


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus