Category: Türkçe

Date:

Dört aydır kişisel yazılar yazmamışım pek. Bu süreçte çok ilginç şeyler olduğu söylenemez. Dönem biter bitmez azıcık gez toz olayları, bir hayli iş, ardından ufak bir iç anadolu tatili, Erciyes dağına çıkma, geri dönme, tekrar işe yumulma şeklinde geçti. Her ne kadar tatilde de kod yazıp GPRS üzerinden kodlarımı göndermiş olsam da tatil tatildir.

Ağustos ayında bir konferansa Phd Poster makalesi hazırladık apar topar, kabul oldu, hatta benden konferans ücreti almamaya karar verdiler ancak konsolosluklar sağolsun gidemedim. Konferans Almanyada olacaktı, hemen belgeleri hazırladım ve telefon ettim birkaç soru sormak için. O da ne? En erken 4 hafta sonrasına vize randevusu verebiliyorlar, o da konferans gününe denk geliyor. Yani gidişim için yetişmiyor. "Konferansta bildiri sunacağım" desem de erken bir tarih vermediler. Ben de madem öyle bir interrail bileti alır, diğer ülkeleri de biraz gezerim diyerek randevusuz olan Slovenyaya başvurdum ancak "çoğunluk zamanımın Almanyada geçecek olması" sebebiyle "onları kullandığımı" düşündüler ve başvurumu reddettiler. 16 günün 4ü için Slovenyada rezervasyon yaptırmıştım ancak gezinin geri kalanını tren saatlerine göre belirleyecektim. Her gün için rezervasyonumun olması gerekiyormuş ve bu günlerin çoğunluğunun vize için başvurduğun ülkede olması gerekiyormuş. Onca seyahat planı yapmıştım hepsi boşa gitti. Seyahat sigortam da keza... Pegasus Havayollarının sitesinden Chartis Sigorta vasıtasıyla Internet üzerinden anında sigorta poliçesi hazırlayabiliyorsunuz, çıktısını da kabul ediyorlar. 31 gün için €18=35TL aldılar. Diğer sigorta şirketleri 1-2 gün bekletiyormuş ve daha pahalılarmış diye duymuştum.

Bu sefer Almanya konsolosluğuna e-posta attım "böyle böyle yetişemiyorum erken bir tarihte randevu veremez misiniz" diye. 8 gün sonra bayramın 1. günü cevap geldi: "maalesef veremeyiz". Ben de sizin olsun Almanyanız dedim, tabi içimden. Neymiş Poster makalesi göndermek, sonucu geç belli olduğu için tehlikeliymiş. Bunu da öğrenmiş olduk. Sonra Robinvizimize yoğunlaştım. Sistem baya bir genişledi. Bir dergiye makale olarak göndermek istiyoruz ancak bir türlü bitmek bilmiyor işler. Biyoloji bilgisi konusunda hala sıkıntılar var.

Başka neler var bakalım... İSMEKin Ebru kursuna yazıldım, ekim ayında başlıyor. Birazcık soyut işlerle uğraşıp hayal gücümü geliştirmek istiyorum. Düşünüyorum da, herhalde DNA şekilleri felan çizerim ben :).Bir de uygun bir DSLR fotoğraf makinesi bulabilirsem fotoğrafçılığa atılmak istiyorum. Elimdeki makineyle bir yere kadar...

Yaz bitti, haftaya okul yeniden açılıyor, almam gereken 1 ders, 1 tez kaldı. Şu anda açılacak -almadığım- bilgisayar dersi görünmüyor. Belki biyoinformatik bölümünden alırım ya da hiç almam. Ayrıca muhtemelen Discrete Mathematics sınav kağıtları da beni bekliyor olacak. Dönem başında bir de Linux semineri+Python eğitimi verme  niyetim var. Uzun zamandır seminer vermemiştim, özledim.

Slovenya Vizesi Hakkında

Slovenya vizeleri Ankaradaki büyükelçiliğe ek olarak İstanbul Metrocity A bloktaki Macaristan/Slovenya/Norveç ortak konsolosluğundan alınabilmekte. Buraya Metrocitynin içinden değil, otopark girişinden ulaşırsanız daha iyi olur. Konsolosluk yanlış bilmiyorsam 9da mesaiye başlarken Metrocity 9.30da açılıyor. Dolayısıyla ben Metrocitynin açılmasını bekleyip 9.40ta konsolosluğa ulaştığımda sırada 7 kişi vardı. Onlar muhtemelen otopark tarafından girmişlerdi. 7 kişiyi beklemesi ~ 1 saat sürdü. Sıraya girmek için standdaki görevliye adınızı söylemeniz gerekiyor. Oturmak için de 15-20 koltuk var. Sıra size gelince görevli belgelerinizi kontrol ediyor, fotoğrafınızı başvuru formuna yapıştırıyor ve sizi içeriye alıyor. Sonrası vize görüşmesi... Bana Slovenya vizeleri saat 2de başlıyor dediler ama 10.30 gibi görüşme gerçekleşti. Hepsine de aynı kişi bakıyor.


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus