Category: Türkçe

Date:

Summary: Pahalıya kaçmadan yeni yerler keşfetmek istiyor ve ucuza uçak bileti bulmak istiyorsanız bazı önereceğim siteler olacak. Uçak biletleri belli gün ve saatlerde çok ucuzlayabiliyor. Ancak bunları teker teker arayıp bulmak zor. Bu iş için imdadımıza yetişen bazı siteler mevcut.

Pahalıya kaçmadan yeni yerler keşfetmek istiyor ve ucuza uçak bileti bulmak istiyorsanız bazı önereceğim siteler olacak. Uçak biletleri belli gün ve saatlerde çok ucuzlayabiliyor. Ancak bunları teker teker arayıp bulmak zor. Bu iş için imdadımıza yetişen bazı siteler mevcut.

Tarih ve Mekan Konusunda Esnek Olanlar İçin

Adioso, esnek tarihlere sahipseniz sizin için belirli bir noktaya en uygun tarih aralıklarını bulup listeleyebiliyor. Örneğin Arnavutluk'a Ekim ayında yaklaşık 1 hafta süreyle gitmek istiyorum diyorsunuz, o size en uygun fiyatlı 5 günlük bir seyahati bulabiliyor. Ya da Amerika kıtasına gitmek istiyorum diyorsunuz, size alternatifleri listeliyor. Dünyanın en iyi tematik parklarını görmek istiyorum diyorsunuz, listeliyor. Fiyatlar ucuzladığında haber verme özelliği de mevcut. Eğer X firmasından Y USD fiyat çıkardıysa, bir de hava yolunun sitesinden fiyat almayı deneyin. Ek komisyon koyabiliyorlar.

FlightsFrom hangi noktadan hangi noktaya uçuş olduğunu harita üzerinden görebilmenize yarayan bir site.

Kayak Explore ise, kalkış noktasını ve tarihi seçmeniz durumunda hangi noktaya kaç dolara gidebileceğinizi harita üzerinde gösteriyor.

Google Flights, Kayak Explore'un bir benzeri. Ancak henüz fiyatlar doğru gözükmüyor. Çok yüksek fiyat gösteriyor.

Rome2Rio, bir noktadan diğer bir noktaya tüm ulaşım yöntemlerini kullanarak nasıl gidebileceğinizi anlatıyor. Mesela Kanada'daki Carleton Üniversitesi'ne ulaşmak için Istanbul Atatürk Havalimanı'ndan Ottawa Havalimanı'na uçup oradan otobüs ve tramvay ile ulaşabilirmişim. Araba kiralamam için yardım da ediyor üstelik.

Pegasus TripFinder da tarih aralığı ve bütçe vermeniz durumunda gidebileceğiniz yerleri size listeliyor.

Eighty Days çok sayıda Avrupa şehrini ardışık olarak gezmenize imkan veren uçuşları buluyor.

Tarihleriniz ve Mekan belliyse: Fiyat arama siteleri

Fiyat arama için Ekobilet, Orbitz, Expedia, SkyScanner, FareCompare, AirFareWatchDog, Hipmunk, Matrix Airfare Search, TravelFox, Drungli gibi birçok site var.

Ayrıca Skiplagged, FlyHacks ve CleverLayover gibi siteler ise aralarda aktarma yaparak daha ucuza seyahat edebileceğiniz planları oluşturuyor. Benzer çeşitli çözümler şuradan okunabilir.

Planlama ve Otel Araştırma

Bununla birlikte gezi planlaması için Tripomatic sitesini tavsiye ederim. Hangi şehirde hangi aralıkta bulunacağınızı söylüyorsunuz, o size en az yürümeyle görebileceğiniz yerleri bir rotaya sokuyor. Ayrıca müzelerin hangi günler kapalı olduğu gibi konularda da bilgi veriyor.

Otel araştırması için Booking ve TripAdvisor bildiğim en iyi siteler. Ancak çevrimiçi yer ayırma işleminden komisyon aldıkları için bazı oteller telefonla arayıp yer ayırmanızı tercih ederken bazı oteller sitelere daha yüksek fiyat koyup ordan almaya teşvik ediyorlar ki haklarında yorum yazabilesiniz. Cebinizden fazla para çıkmasın isterseniz telefonu tercih edin. Ama elimde kanıtı olmaz derseniz, bazen Booking'den yer ayırtılmasına rağmen aynı odayı başkasına satanlar oluyor. Çok nadir bir durum tabii ki. Yorumlarda görülüyor o da.


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus