Category: Türkçe

Date:

Önceki yazımdaki onca yakınmadan sonra kulüp danışmanımıza gittik ve durumu anlattık. Ne yapabiliriz diye düşündük, herkesi tatmin edecek bir sonuca varamadık. Sonradan öğrendik ki hocamız C Programlama derslerini alanlara evvelsi hafta başlattığımız Python & Linux eğitimine katılmaları durumunda ek puan vereceğini vadetmiş. Her ne kadar böyle bir yöntemi izlemeyi istemesek de en azından insanların ayağını alıştırmak için denemeye değer bir yöntem oldu sanırım. Zira eğitime 50 ila 60 kişi arasında katılım oldu. Eğitimi her çarşamba akşamı

17.00 - 18.00: Python (ben)

18.30 - 19.30: Linux (Remzi)

saatleri arasında yaptığımız için biraz mırın kırın edenler oldu, dersin üstüne 3 saat burada kalmak, vs vs şikayetler. Ancak gerek ikimizin, gerekse bazı arkadaşların servisle eve dönmesi sebebiyle tüm eğitimi bir günde halledip dönmek en mantıklısı. Hatta öğrendim ki bir arkadaşım dersi 13te bittiği halde akşam 17ye kadar bekleyip evine 21de dönüyordu. Vay be! Ne öğrenme azmi diye içimden geçirdim açıkçası. Tebrik ediyorum kendisini.

İlk derste Python hakkında bir bilgilendirme yapıp aritmetik işlemleri, değişkenleri, veri türlerini ve listeleri bilgisayarda uygulamalı olarak anlattım. Böylece her işlemin sonucunu Python etkileşimli kabuğunda anında görme imkanına kavuştular. İkinci hafta ise listelerde ilginç özellikler, if, else, for, while, break, continue gibi konuları işledim. Gerek eğitim içerisinde, gerekse eğitim sonrası değerlendirme formlarını okurken öğrencinin Pythonu sevdiğini gördüm. Python dururken neden biz C ile uğraşıyoruz ki? diyordu çoğu. Cnin zorluğunu görerek programlamadan nefret etmesi muhtemel olan birçok kişiyi Python vasıtasıyla programlamaya ısındırdıysak, Microsoftun dilleri dışında güzel seçeneklerin de olduğunu gösterebildiysek ne mutlu bize. Ancak gördüğüm bir nokta insanların anlattıklarımızı uygulamıyor olduğuydu. Bunun için de Linux kullanmayanlar için ActivePython kurulumunu anlatan bir görüntü kaydı oluşturdum ve Google Videoya koydum.

Yine Python derslerinin hemen ardından Remzi Linux hakkında temel bilgi verip temel konsol komutları hakkında uygulama yaptı. Remzinin anlattıklarını bilgisayarda uygulayarak öğrencilerin anlatılanı eş zamanlı olarak görebilmelerini sağladık. Her Linux komutunun sadece ufak bir işi en iyi şekilde yapacak şekilde tasarlanmasından kaynaklanıyor olsa gerek, komuttan komuta, daldan dala atlayınca milletin kafası baya bir karıştı. İkinci hafta alakalı komutları gruplayarak gelsek de bu sefer bazı komutların Pardusta yer almaması sebebiyle uygulama eksiği gözlendi.

Şimdilik eğitimler iyi gidiyor gibi. İlgi azalmadığı ve kaldırabildiğimiz sürece devam etmek istiyoruz. Tahminimce Nisanı bulacak. Dört ila altı hafta arasında sürebilir. Her şeyi burada öğretemeyeceğimizden temel kavramları oturtmalarını sağlamak yeterli olacaktır, geri kalanını meraklı olanlar zaten getirir.

Bu arada sağlığım daha iyi. Ancak okula gidemediğim günlerde kaçırdıklarım biraz da olsa kendisini hissettiriyor. Ancak bu dönem derslerimin çok güzel olması bir nebze bu durumu hafifletiyor. Özellikle Robotics ve Game Theory oldukça eğlenceli. Oyun teorisinin kitabını okumaya bir başladım, hayat bilgisi gibi. Dersi almayanların bile okuması gereken bir kitap. Roboticste ise bir adet tank yaptık. Paletleriyle ilerleyen bu tanka dokunma 2 adet sensörü yerleştirdik ve önüne de bu sensörleri dürtecek bir çubuk koyduk. Böylece bir yere çarpılması durumunda çubuk yamulup sensöre çarpacak ve sensör de sinyal gönderip robotun geri geri gelip başka bir yöne gitmesini sağlayacaktı. Öyle de oldu. Buradan videosunu izleyebilirsiniz. Şimdi de ışık sensörü takarak önünde bir cisim olup olmadığını tespit ederek cisme belirli bir mesafe kala durup başka yöne dönmesini istiyoruz ancak çalışmalar sürüyor. Bazen çalışıyor, bazen cismi gördüğü anda durup uzun süre öyle kalıyor ya da bir daha kıpırdamıyor. Sanırım ışık sensörünün çok hassas olmamasından kaynaklanıyor bu durum.

Bir diğer (birçok kişiyi mutlu edecek) haber de, gözlüğüm kırıldı! Aceleden montumun cebine koyup yere fırlattığım gözlüğümün üzerine bilgisayar çantamın düşmesi üzerine çatırt diye bir ses duymasam da öyle olduğunu tahmin ediyorum. Dün muayene olarak yeni bir gözlük aldım, ama kötü haber, eski gözlüğün camını da değiştirttim. Bakalım, alışabilirsem daha sert olan yenisini kullanacağım.

Not: İmla hatalarım varsa lütfen belirtin, gözlüğümü henüz teslim almadığım için hatalar olabilir :)


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus