Category: Türkçe

Date:

Geçen gün annemin flash diskinde bir virüs tespit ettim. Bu virüs, her ne kadar autorun özellikli (takılınca kendiliğinden çalışan) gözükmese de, kurnazca bir yöntem izleyip diskte bulunan her dizinin içine o dizinin adı.exe şeklinde kendi kopyalarını bırakıyordu. Diskin içinde oldukça fazla klasör olduğunu düşünürsek (iç içe ... ) başta tek tek sildiğim bu virüsleri temizleyecek bir program yazmaya karar verdim. İnceleyeceğim hususlar şunlardı:

  1. Dosya 64,5 KBlık bir exe mi?
  2. Adı içinde bulunduğu dizinin adıyla aynı mı?

İlk başta diskte başka exe bulunmadığı için o kadar da tesadüf olmaz diyerek sadece ilk koşulu denetledim. Ancak sildikten sonra belki ihtiyacı olan olur diye diğer koşulu da ekledim. Şu anda öz yinelemeli olarak tüm virüsleri silebiliyor. Şöyle bir nokta var, bazı dosyaları silmeye yetkim yetmedi. Dolayısıyla sudo ile yapmam gerekti. Tabi tüm bunları anlatırken bu Windows virüsünü Linux altında sildiğimi söylememe gerek yok, değil mi :) Eğer programı Windows altında çalıştırırsanız virüs kendisini korumaya kalkar mı bilemiyorum. Belki bahsettiğim sudo kilidini bile açamazsınız.

Programa şuradan ulaşabilirsiniz, doğal olarak GPL2 lisanslı... Bir hata görürseniz lütfen söyleyin, çok fazla deneme imkanım olmadı. Bir diğer not, dikkatli silme kipinde ana dizindeki virüsü elle silmeniz gerekiyor. Garantiye almak için onu silmiyor. Neden anti virüs programı kullanmadın, bilgisayarı temizlemek için zaten kullanman gerekirdi diyenleriniz olursa, onu da yapabilirdim ancak olur da "virüs bulaştıktan sonra elimde antivirüs programı yüklü bilgisayar olmazsa" durumu başıma gelir diye (ki geldi) böyle bir şey yazdım. Yoksa Avast güzel güzel temizliyordu...


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus