Category: Türkçe

Date:

Nasıl Başlarım? Rehber sitesi: Bir şey öğrenmeye nasıl başlarım sorusu hepimizin sık sık kendimize veya başkalarına sorduğumuz bir soru. Bilmediğiniz bir konuya, mesleğe ilk adımı atmak her zaman zor gelir. Ne yapacağımızı bilmeyiz. Tecrübeli olanlardan fikir sorarız. Tabi bulabilirsek. Herkesin böyle bir imkanı olmaz pekala. Aklıma gelen site ise wiki tarzında bir site. Bir şeye nasıl başlanacağını, ilk adımların neler olabileceğini anlatan bir sistem. Böylelikle insanlar "kime sorsam" "nereden başlasam" derdinden kurtulabilir.

Yurt odası yerleştirme sistemi: Yurt odalarına yerleştirme birçok yerde elle yapılıyor. Bilgisayarla yerleştirme denemeleri olsa da çok başarılı değil. Genetik bir algoritmayla bu işi iteratif olarak (adım adım uygun mu bu eşleşme diye sorarak) yapan bir sistem güzel olacaktır.

MathML to Latex Dönüştürücü: Bazı makalelerde formüllerin MathML kodları oluyor ancak bunları Latexte kullanamıyoruz. Dönüştürmemiz lazım ancak mevcut kullanılabilir bir dönüştürücü mevcut değil. Böyle bir dönüştürücü akademik dünyaya katkıda bulunacaktır. Yapılmış.

İhtiyacım var: Birçok okul kırtasiye yardımına ihtiyaç duyuyor. Bu duyurular merkezi bir sistemde toplanabilseydi. Bir haritadan ihtiyaç sahibi okulları görebilsek ve elden ya da kargoyla en yakın okula ihtiyaçları ulaştırabilsek... Bu sadece okul değil, fakir insanların ihtiyaçları için de kullanılabilir. Muhtarlar ne tür şeylere ihtiyaç olduğunu yazarlar, bağışlamak isteyenler de muhtara iletir. Ürün bazlı filtreleme yapılabilir mesela. "Elimdeki fazla defterleri ne yapabilirim" veya kullanılabilir durumdaki gömleğimi ne yapabilirim? diye düşünürken hemen defter ihtiyacı bulunan yerleri bulabilmeliyim. Ayrıca fakirlere yardım yapan muhtarlar da bu şekilde bilinmiş olur. Okul yardımları için yapılan bir örnek çalışma: http://www.birsilgibirkalem.org/

Scientific Datasets: Bilimsel verilerin adreslerinin tutulacağı bir index gibi bir sistem olabilirdi. Bu mevcut wikilerden birisinde olabilir ancak hangisinda olmalı bilemedim. Merkezi bir sayfa çok faydalı olabilir. Yapıldı: figshare.com

TCDD Tren saatleri Bada: Bada işletim sistemi için böyle bir uygulama yok maalesef. Yapılabilir.


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus