Category: Türkçe

Date:

Proje fikirlerine devam… Tekrar söylemekte fayda var, üzerlerinde detaylıca düşünülmedi, aralarında yapılabilirliği düşük olanlar ya da yapılmış olanlar olabilir. Ufuk açması için yine de yazıyorum.

Termal Kamerayla Uyku Tespiti: Wakemate tarzı uyku saatlerinizi takip eden, ona göre uygun bir zamanda uyanmanızı sağlayan cihazlar mevcut. Bunlar bir bileklik ile iş görüyor. Pekala bir termal kamera vücut sıcaklığını inceleyerek kişinin uyuyup uyumadığını tespit edebilirdi.

Bada Otomatik Kapatma: Samsung Bada işletim sistemine sahip olan telefonlar için telefonun belli bir saatte otomatik olarak kapatılmasını sağlayan bir program yazılabilir.

SAR Tarayıcı: Birçok kişi için telefonlarının SAR (radyasyon) değerleri benim için önem teşkil etmekte. Bir telefon satın alacakken bu değerin düşük olmasına dikkat ediyorum. Ancak telefon modeli bakarken her model için tektek internette araştırma yapmak gerekiyor. Güncel bir SAR veritabanı olsaydı güzel olabilirdi. Ayrıca alışveriş siteleriyle entegrasyonu sağlanabilir. Böylelikle sayfalarda her telefon için SAR değeri görülebilir. Güncelleme: 2020 yılında SarDegeri.net sitesinden haberdar oldum, kullanabilirsiniz.

PyQt4 Download Manager: PyQt4 ile Robinvizi yazarken bir indirme yöneticisi yazmak durumunda kaldım. Görevi, gerekli bazı dosyaları internetten indirip uygun yerlere ayıklamak/koymak idi. Böyle bir araç, tüm yazılımlarda kullanılabilecek şekilde geliştirilebilir.

Kile Resim Ekleme eklentisi: Önceki bir yazımda Latex ile yazdığım tezimde kullanmak üzere resim indirme, URLine atıfta bulunma ve bu resmin kodunu Latex koduma ekleme işi Kile için yazılabilecek bir eklenti ile gerçekleştirilebilir.

 Fiş Geridönüşümü ya da Dijital Fiş: Alışveriş sonrası verilen kağıt fişler boşa gidiyor. Bunların geri dönüştürülmesi için çözümler düşünülebilir. Ya da kimlik kartlarımız dijital olduktan sonra fiş bilgisinin kimlik çipine yazılması sağlanabilir.

İş / burs ilanları şablon: Eğer standart bir şablon olsaydı web üzerindeki tüm ilanları tarayan, bir merkezde toplayan botlar yazılabilirdi. Özellikle doktora ilanlarını araştırırken bu araştırma bir hayli zor oldu. Tek tek okulların sayfasına girerek proje ilanlarını bulmam gerekti. Şu anda bu işi yapan bazı siteler var ancak yeterince kaliteli olduklarını söyleyemeyeceğim.

Araç Uyarısı: (Muhtemelen lüks arabalarda bu tür özellikler artık var) Otomobilinizle şerit değiştirirken dikiz aynasından gelen arabaları takip ederek şerit değiştirme halinde uyaran sistem

Espirili Mesafe Uyarısı: Arabanın arkasında takip mesafesini ölçüp araba çok yaklaşırsa "çok yaklaşma!", uzaklaşınca "böyle iyi" yazan panel.

Otomatik Cam Silici: Pencerelerin dışa bakan kısmını silmek tehlikeli olabiliyor. Bu işi tehlikesizce yapmaya imkan tanıyan evlere yönelik uygun bütçeli bir alet olsaydı güzel satış yapabilirdi. Otomatik olması bir diğer artısı olurdu.

Çalınması Zor Cüzdan: Arka cepten cüzdan çalınma vakaları sık gerçekleşiyor. Eğer cüzdanı çıkartmak için vücudunuza doğru bastırarak yukarı çekmeniz gerekseydi kapkaççıların çalmak için sizi dürtmesi gerekirdi. Bu durumda olayın farkına varırdınız.

Ortakbul: Bir hizmet / ürünün ortaklaşa alınması ve maliyetin düşürülmesi için "ortak arıyorum" ilanı verilebilecek bir site. Tabi yasal sorunlara dikkat edilmesi gerekli.

 

.


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus