Category: Türkçe

Date:

Daha önce yayınladığım proje fikirlerine yenilerini eklemek istiyorum. Bunları yapabilecek vaktim yok, ancak yapılsaydı birilerinin işine yarayabilirdi diye düşünüyorum.

 1. Haritada ülke seçmece (captcha): Bildiğiniz üzere Internet üzerinde yorum yapma vb. işlemler için captcha denilen bir sistem kullanılıyor. Bu resim içerisinde yazan harfleri kutuya yazıyor ve ilerliyorsunuz. Ancak bu captchalar da bir şekilde aşılabiliyor. Aklıma bir harita göstermek ve bu haritada bilinmesi kesin olan bir ülkeyi sormak gibi bir yöntem geldi. Her seferinde farklı yükseklik ve açılardan bir harita gösterildiğinde otomatik tanıma yazılımlarının haritadan söylenen ülkeyi bulması bir hayli zor olabilir. Hele ki ülke ismi captcha formunda (yamuk yumuk resim şeklinde) gösterildiyse.
 2. Online CV hazırlayıcı: Birçok acemi, CV hazırlamaya nasıl başlaması gerektiğini bilemiyor. Bir CVde ne yer alır, ne yer almaz, hangi programla yazmalıyım, şablonu nereden bulacağım vs. Bu işleri ortadan kaldıracak bir  Online CV hazırlayıcı yapılabilir. Hoşuma giden ve kullandığım CV şablonu, webde verilen bilgilere göre doldurulabilir ve kullanıcıya pdf yahut doc olarak sunulabilir.
 3. Günlük plazmoidi: Her gün uzun uzadıya yazılan günlük yahut blogları kastetmiyorum. Gün içinde ne yaptığınızı kısa kısa notlarla yazabileceğiniz bir plazmoid olsaydı, "hangi gün ne yaptım?" "bugünüm boş mu geçti?" takibi kolay olurdu.
 4. Saat başı ne yaptın soran bir program: Eğer kendinizi ıvır zıvır şeylere kaptırıyorsanız ve sürekli dışarıdan bir dürtüye ihtiyacınız varsa böyle bir program işe yarayabilir. Böylelikle saat başı veya 2 saatte bir ne yaptığınız düzenli olarak raporlayabilir, kendinizi iş yapmak zorunda hissedersiniz. Tabi bu programı kapatmaktan caydırıcı bazı önlemler de almak lazım (verilerin bir yere gönderilmesi gibi).
 5. İki kişilik Color Linez (winlinez) oyunu: Çok hoş bir oyundur kendileri, bunu ard arda hamle yapacak şekilde 2 kişilik yapabilseydik daha da eğlenceli olabilirdi.
 6. Qt4 -> PyQt4 dönüştürücü: Qt4 belgelerinde verilen kodlar C++ için yazılmış. Eğer PyQt4 ile geliştirme yapıyorsanız bunları teker teker Python koduna çevirmek zorundasınız. Sadece yazım şekli, işaretler, tanımlamalar değişiyor. Bunu otomatik yapabilmek güzel olurdu.
 7. YAML -> PyQt4 dönüştürücü: XMLden dönüşüm mevcut ancak YAML biçiminde özellik-değer bilgileri verilerek bileşen şablonları oluşturulabilirdi. Ayar pencerelerinde her bir özellik için ayrı kod yazmaya gerek kalmazdı. Bir YAML dosyasından ayarın açıklaması, giriş kutusunun adı, vs. bilgileri alınır ve kod içerisinde nesneler oluşturulabilirdi.
 8. Uyandırma Programı: Bilgisayara veya cep telefonuna yapılabilir. Uyandırırken çaldığı rahatsız edici sesi ancak sorduğu rastgele soruya (her gün farklı bir soru) mantıklı bir cevap verilmesi durumunda kapatan bir program olsaydı "Aaa alarmı kapattığımı hiç hatırlamıyorum" sorunlarına çare olabilirdi. Yani gerçekten uyandın mı kontrolü yapmak gerekli. "Okulun hangi semtte?", "Almanyanın başkenti?" "343/5=?" vs.
 9. Rastgele birini ara: Bir cep uygulaması. Her gün rastgele birisini aramanızı sağlar, böylelikle "kimi arasam şunu mu bunu mu, boşver ya" diyerek insanlarla bağlantınızı koparmanızı engeller.
 10. Gasp alarmı: Gasp durumunda basılacak özel bir tuş kombinasyonunu anlayarak gerekli merciilere GPS ile konumunu haber veren bir uygulama. Benzerleri mevcut ancak farklı SIM card takıldığı zaman bu uyarıyı yapıyor. Pekala arkadaşım kartını benim telefonuma takmış da olabilirdi. (Doğa Güçlü arkadaşımdan gelen öneri: gasp durumunda tuşa basmaya fırsat olmaz, düzenli olarak bulunduğu konumu bir yere bildirsin.)
 11. GPL lisanslı ebeveyn uygulaması: Piyasadaki süre/uygulama/Internet kısıtlaması sunan ebeveyn yazılımları özgür değil. Özgür bir alternatifinin olması gerekli artık. Hele ki Vistada basit düzeyde de olsa böyle bir sistem hazır geliyorken.


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus