Category: Türkçe

Date:

Evet, sonunda hayalini kurduğum TÜBİTAK/UEKAE bünyesinde geliştirilen Pardus projesinde staj olanağına kavuştum :) Yakında detaylar geldikçe paylaşacağım, ancak bu aralar o kadar çok şey oluyor ki, ne yazsam diye düşünmekten yazamıyorum. Python & Linux eğitimlerimizi 7 haftanın sonunda bitirdik, herkes gayet memnun kaldı. Altmış kişiyle başlayan katılımcı kitlesinden yaklaşık 10-15 kişi kursu sonuna kadar takip etme başarısını gösterebildi. Bazıları uygulama yapmadığı için zayıf gözükürken 3-4 kişi de kendini oldukça geliştirmiş gibi. Bu arkadaşlarımıza daha fazla pratik kazandırabilmek için uzun zamandır aklımda olan bir projeyi başlattım: KIETT. Bu program, IETTnin sitesine girmeden bir Qt4 arayüzü üzerinden istenilen hattın saat bilgilerine ulaşılabilmesini sağlıyor. Henüz çat pat çalışır durumda, zamanla gelişecektir diye umuyor, kendisini geliştirmek isteyen arkadaşlardan katkı bekliyorum. Ayrıca, 7 Mayısta Parkyeri "Açık Kaynak Yazılımdan Para Kazanmak" konulu, 14 Mayısta da Alper Django üzerine bir seminer verecek. Herkese duyurulur...

Sene sonu yaklaşıyor, şimdiden gelecek seneki etkinliklerin planlarını yapmaya başladık. Tabi sınavların artması da söz konusu. Robotikte Lego Mindstorms serisini kullanmayı bıraktık, en son Ginger denilen iki teker üzerinde durmaya çalışan aleti yapmak istedik ancak ışık sensörlerinin yeterince hassas olmaması sebebiyle normalde çalışması gereken kodlar çalışmadı. Ben de sıkılıp bu robotu traktör haline çevirdim:

EmroTraktör

Robotik dersi beklediğim kadar faydalı geçmese de bu işlerin genel olarak nasıl işlediğini öğreniyoruz. Şimdi de bahsettiğim insansı robotları programlamaya yöneldik. Webots adlı simülasyon programı ile çeşitli kod denemeleri yapıyoruz. Bu haftasonu da Boğaziçide yapılan Robot gösterilerine katılacağız. Hocamız oradaki elemanlara asılıp bize bu insansı robotlar hakkında bir şeyler öğretmelerini istememizi istiyor (amma cümle kurdum he!).


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus