Category: Türkçe

Date:

Media Markt Açılışı Evet, sonunda Media Markt açıldı! Dünya çapında mağazalar zincirine sahip teknoloji marketi Media Markt, Türkiyedeki ilk şubesini Ümraniye IKEAnın yanında dün sabah saatlerinde açtı. Ama "Açmaz olaydık!" dediklerini duyar gibiyim. Nitekim teknoloji hayranı halkımız duramamış ve açılıştan önceki gece marketin önünde açılışı beklemeye koyulmuş. Tabi gündüz gelenlerin de eklenmesiyle ortalık ücretsiz ekmek dağıtan kamyonların etrafında birbiriyle kavga eden insanların haline dönmüş. İnsanlar yumruklaşmış, birbirlerini tekmelemişler. Bir buçuk saat içerisinde ise tüm promosyon ürünlerinin tükenmesiyle mağazayı kapatmak zorunda kalmışlar. İşin ilginci de bu saatlerinde hala birçok kişinin içeriye girememiş olması. Nasıl bu kadar teknoloji meraklısı olduk bilmiyorum ki. Genlerden geliyor desem, yok eskiden böyle şeyler yoktu ki! :P Duyduğuma göre 3500 YTLlik televizyonlar 1500 YTLye satılıyormuş. E iyi güzel, ama o kadar dayak yiyeceksin, sonra bir de o kadar (1500 YTL) para bayılıp televizyon alacaksın! Ben olsam televizyon gibi değersiz bir şeye bu kadar para ödemezdim. Bana ne ya, plazmaymış, karizmaymış vs... Bir ihtimal de tüm teknoloji ürünü satan esnafların burada toplanmış olması. Ucuza al, pahalıya sat olayı.

Neyse, geyik bir yana, bugün bir oyun buldum: Energywille. Chevron adlı enerji firmasının ürettiği bu oyunda size bir şehir veriliyor ve siz bu şehre elektrik ve petrol götürmek zorundasınız. Bunun için de şehre enerji santralleri kuruyorsunuz. Bu santralleri kurarken her bir santralin çevreye, ekonomiye ve güvenliğe etkilerini de göz önünde bulundurmak zorundasınız.

Ben 653,589,606 puan yaptım. Birçok gelişmiş ülke katılımcılarının ortalamasının üzerinde puan yaptım diye sevinirken, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Tuvalu gibi az gelişmiş ülkelerin katılımcıları gelişmiş ülkelerinden çok daha iyi puanlar yapmış ve beni de geçmişler. Ben de meğersem 72303 kişiden 22853. olmuşum Çok da iyi değilmiş yani. Şehrimde kullandığım santral dağılım ise şöyleydi:

%16 petrol, %25 rüzgar, %33 güneş, %17 hidro, %8.3 biyokütle

Oyun hakkındaki bir yazıyı da şuradan okuyabilirsiniz.

Ayrıca dün ders seçimimi yaptım ve şu dersleri aldım: Computer Organization, Operating Systems, Computer Graphics, Electronics, Electronics Lab, Probability, Contemporary Cinema. Toplam 20 kredi. Biraz ağır kaçtı, yaşamaya pek vaktim kalmıyor gibi gözüküyor ama idare edeceğiz artık.


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus