Category: Türkçe

Date:

Geçen hafta cuma günü Logic Design sınavından çıktıktan sonra Erhanın tehditleriyle :P akşam 5e kadar bekledim. Neden mi? Erhan mezuniyetinin şerefine mangal partisi verecekti. Dedim kırmayayım, hem arkadaşlarla beraber güzel vakit geçirmek varken neden eve döneyim... Yoğun bir trafik eşliğinde 7.30 gibi Yusufların Habiblerdeki mangal merkezine(başka isim bulamadım kusra bakmayın) ulaştık. Orada mangalın başındaki arkadaşların pişirdiği etlerin üzerine hazır konarak yaklaşık sanırım 0.5 - 1 kg et yedik kişi başı. Ondan sonra fotoğraflama aşaması başladı. Öyle karizmatik bir poz vermişim ki... Yanda :)

Gece 12 gibi eve vardığımda bitkindim. Hemen yattım, ertesi gün Kadıköyde İnprodanın düzenlediği kariyer çalıştayına katılacaktım. Çalıştay saat 9da başladı ve akşam 19a kadar sürdü. Baya yoğun ve bol içerikli bir çalıştay oldu. Kişilik analizi yaptık. Ben sırasıyla Analitik(41), Ilımlı(35), Dışa Dönük(31), Sert Yönetici(24) özellikleri taşıyormuşum. Ondan sonra iş görüşmeleri ve mülakatlarda yapıl(ma)ması gerekenler, özgeçmiş hazırlama yöntemleri vs anlatıldı. Bilişim sektörü detaylıca incelendi, sınıflandırıldı, her sınıfın şirket yapı ağacı detaylıca anlatıldı. Böylece nerelerde çalışma imkanımız olduğunu görmüş olduk.

Günün sonuna doğru slaytta "Mülakat Simülasyonu, Kim gönüllü olmak ister?" gibi bir yazı belirdi. Ben de bunu ilk bakışta bir espri olarak algılayıp hemen elimi kaldırdım ve "Ben oluruum ben oluruuuuuum". Cevap açıktı: "Gel hadi o zaman..." Ben de şaşkınlık içinde, ancak kendime güveniyor edalarında gerile gerile sınıfın en önüne geldim. Yirmi üç kişi bana bakıyordu. Anladım ki bana bir staj mülakatı yapacaktı. "Ad/Soyad/Okul/Bölüm/Sınıf?", "Kariyer hedefin nedir?", "Eksiklerin neler?", "Seni sen yapan özellikler neler?" ,"Ücret beklentin nedir?"... Bu sorulara kendimden gayet emin, takılmaksızın, ses titremesi olmadan(aslında başlangıçta hafif oldu da çaktırma), çok "eeee"lemeden soruları yanıtladım. Bitirdiğimde cidden şaşırtıcı bir yorum almıştım: "Şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz en başarılı Mülakat simülasyonuydu. Normalde ses titrer, heyecan olur, kişi kendinden ve hedeflerinden emin olmadan çıkar buraya. Ama Emrede bunların hiçbirisi yoktu. Ne yapacağını sanki daha önceden düşünmüş gibiydi ve tüm hedeflerini ezberlemişçesine döktü. Mülakatı gayet profesyonelce yaptı.". Ee, ne de olsa hayatım mülakatlarda geçiyor :P

Bugünlerde de son dakika haberiyle Pardus geliştiricilerinden Görkem Çetinin Pardus Projesini anlatmak üzere okulumuza geldiğini öğrendim. Sağolsun IT Bölüm başkanı Prof. Dr. Hasan Dağ kendisini çağırmış. Bizim de Bilgisayar Kulübü olarak eteklerimiz tutuştu her tarafı afişlerle donattık. Katılım sağlamaya çalışıyoruz. Umarım bu kısıtlı zaman içerisinde yeterince katılım elde edebiliriz. Gerçi Çay, Kahve, Kola, Fanta, Cips, Kurupasta gibi ikramların olması başlı başına bir çekicilik unsuru ama seminer saatinin 15.30 - 17.00 olması ve o saatte genelde labların olması işi zorlaştırıyor. Umarım bu işin altından da başarıyla çıkabiliriz, 2. bir 80 kişilik Linux semineri başarısı yakalarız.


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus