Category: Türkçe

Date:

Yaklaşık 2 yıldır seminer vermiyordum, bu perşembe günü -bir aksilik olmazsa- geleneksel Linux seminerlerime bir yenisini katacağım. İşletim Sistemi, Linux, Çekirdek, Dağıtım, Pardus gibi kavramları tanıtmaya çalışacağım.

Mekan: Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü - Fener Salonu
Zaman: 14 Ekim 2010 Perşembe, 12.30 - 13.30


Bu seminerden sonra bir de Python eğitimi vermek istiyorum. Tarih/saat henüz belli değil. Duyurusu yapılacak. Bu eğitimde hızlı gidebilmek için katılımcıların programlama bilgisi olduğunu varsayacağım. Ek olarak derse gelmeden önce vereceğim denemeleri yapmalarını isteyeceğim. Eğitime başlamadan önce aşağıdaki adımlar gerçekleştirilirse anlama süreci bir hayli kolaylaşacaktır.

Python Kurulumu

Aşağıdaki linklerden uygun olanını kullanarak Python yorumlayıcısını indirip kurabilirsiniz. Next - Accept licence - next demek kadar basit.

32 bit Windows | 64 bit Windows

Linux için herhangi bir kuruluma gerek yok, Python zaten kurulu geliyor. Terminal/konsol açıp python yazıp entera basmak yeterli.

Kurduktan sonra Başlat->ActiveState ActivePython->IDLE yolunu takip edin. Burada vereceğim kodlardan her bir satırı açılan pencereye yazıp entera basarak sonucunu anında görebilirsiniz.


Derse gelmeden önce şu denemeleri ard arda, satır satır yapar ve sonuçlarını görürseniz aşağı yukarı bir fikir edinmiş olursunuz, rahat ilerleriz. En fazla 5 dakika sürer.

3+5 
print "Merhaba" 
"Dağ" 
print "Dağ" 
print "E"*3 
3*5 
1==1 
print 2**6 
2/5 
2/5.0 
10 % 3 
3*(3+9)/2 
x 
x = 4 
x 
x = 9 
x 
x = x * 4 
x 
x *= 5 
x 
x = 49.937346135378490 
x 
x = "Kadir Has" 
x 
x[0] 
x[-1] 
x[1:-1] 
import math 
math.sqrt(4) 
math.pow(4, 0.5) 
math.log(math.e)


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus