Category: Türkçe

Date:

kiXdelta

Konuya pat diye giriyorum: Python programlarımı çalıştırabilmek ve daha hızlı erişim sağlayabilmek için sunucu değiştirdim. Artık rodoswebdeyim. Sonraaaa, bugünlerde harıl harıl çalışmam gerekirken ben gidip program yazıyorum her zamanki gibi. Şimdi iki tane soru işareti kafanızda belirmiştir bile:

  1. Neden çalışman gerekiyor?
    Çünkü bu perşembe bir aksilik olmazsa Eskişehir Osman Gazi Üniversitesinde düzenlenen Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Kongresine 3 arkadaşımla birlikte okulumuzun resmi davetlisi olarak katılacağım. Burada ülkemizdeki bilgisayar mühendisliği eğitimi tartışılacak. Pazar günü de güzel bir Yazılıkaya gezisi yapılacak. İşin güzeli Sabancı Üniversitesinde okuyan liseden arkadaşım Ozan da geliyor :)Şimdi yine bir soru belirmiş olmalı. Okulun yok mu yahu? Bu hafta yok. Güyya bahar tatili. Ancak dönüşünde 3 tane sınav, 2 tane ödev, 2 tane rapor bekliyor beni. O yüzden Eskişehire gitmeden önce harıl harıl çalışmam gerekiyor. Bense ya program yazıyorum, ya da dün yaptığım gibi 4 saat alakasız kitap okuyorum.
  2. Ne programı yahu?
    kiXdelta. Bilenler bilir, xdelta diye bir program var. Büyük iso dosyalarını (cd görüntüsü / kalıbı) yeni sürümleri çıktığı zaman güncellemek için kullandığımız bir fark alma, yamalama programı. Ne yapıyor bu program?

    1. Yeni sürümden eski sürümün farkını çıkartıp xdelta dosyası haline getiriyor.
    2. xdelta dosyasını eski sürüme uygulayarak yeni sürüm dosyayı elde ettiriyor.

Bunu konsoldan kullanmak da acemiler için bir beceri. Çünkü parametrelerin yerleri bu iki işlev için farklı. Listede de yeni sürüm çıktığı zaman soranlar oluyor. Dedim bir deneyim olsun diye yazayım şunun arayüzünü. Millet rahat rahat işlemini yapsın. PyQt+PyKDE ile yazmaya koyuldum. Yaklaşık 7 saatlik maceranın ardından şu anda çalışıyor gibi. Sadece çıkarken çakılıyor :) Onun da çözümünü arıyorum şu anda.


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus