Category: Türkçe

Date:

Bu yazımda kitap bağışı nasıl yapılır, kullanılmayan kitaplar nereye verilir, eski kitaplarımızı nasıl değerlendirebiliriz sorularını yanıtlamaya çalışacağım. Büyüklerimizin, özellikle de edebiyat öğretmenlerimizin aynı kitapları farklı zamanlarda okuduklarını ve farklı şeyler keşfettiklerini duymamızla beraber birçoğumuz ilkokul, lise, üniversite dönemlerinde okuduğumuz kitaplarımızı kenarda köşede saklamaya meyledebiliyoruz. Ancak günümüz koşturmacasında yoğun bir temponuz varsa bu kitapları okumaya pek zaman kalmıyor. Kenarda atıl durdukları gibi tozlanıyorlar, sararıyorlar. Bu sebeple "en iyi kitap istifade edilen kitaptır" diyerek bu kitapları okumaya hevesli gençlerle paylaşmak en güzeli.

Kitabı kime versek?

Bu konuda yaptığım araştırmada Kitap Ağacı şimdiye kadar gördüğüm en güzel site. Öğretmenler, cezaevi görevlileri ve öğrenciler kendileri ve okul/köy/ilçe/cezaevi kütüphaneleri için kitap talebinde bulunuyorlar. Sizler de bu kişilerle iletişime geçip adreslerine elinizde kitapları gönderebiliyorsunuz. Sitede şehir ve etiket bazlı arama yapabiliyorsunuz. Bir diğer yöntem bağışçı sayfasında "benim elimde şu kitaplar var, ilgilenen bana yazsın" diyerek ilan vermeniz. İlgilenen e-posta adresinize yazıyor (e-posta adresi umuma açık oluyor).

Kargo

Gönderimleri yaparken bağışın doğası gereği kargo ücretini sizin ödemeniz bekleniyor. PTT Kargo, kitapların okullara gönderilmesi durumunda %50 indirim yapıyor. Bir koli (15) kitabı 6-7 liraya gönderebiliyorsunuz. Bunun için kitap kampanyasından faydalanmak istediğinizi söylemeniz gerekli. Hem de mesafeden bağımsız gibi duruyor. Bir koliye kitaplarınızı doldurup ağzını kapatmadan PTT Kargo ofisine (postahane değil) götürüyorsunuz, kontrol ediliyor. Kitap ayraçları ve kitap dışı şeyler kabul edilmiyor. Sonra koli bantlanarak tartılıyor, ölçülüyor ve ücretini ödüyorsunuz. 1-2 güne teslim ediliyor birçok yere.

Geri çekmek

Bir karışıklık yaşayıp yanlış koliyi / kitabı göndermeniz ve gönderimi durdurmak istemeniz durumunda herhangi bir PTT kargo ofisine gidip geri çekme (iade) talebinde bulunmanız gerekli. Gönderi kodunu ve bunun bir kitap kampanyası gönderisi olduğunu söylemenzi gerekli. Eğer TC kimlik numaranızla sorgulama yapılırsa "bunu siz göndermediniz" hatası verebiliyor. Çünkü kitap gönderileri için özel bir müşteri numarası tanımlamışlar, o numarayı girmek gerekiyor. Eğer siz bunun bir kitap olduğunu söylemezseniz görevli bu kodu girmeyecektir ve hata alacaktır. Geri çekme talebi gerçekleşince dağıtıma çıkmadan adresinize geri gönderilecektir. Talep esnasında ve teslim alırken cüzi miktarlar (2+2) ödemeniz gerekiyor. Geri çekme çok yaygın olmadığından olsa gerek, benim kolim İstanbul'a geri geldikten sonra adresime dağıtılmadan tekrar şehir dışına gönderildi. Etikette sadece "GERİ İADE" yazmışlar, görevli de okumamış sanırım. O yüzden takip ekranından takip etmekte fayda var.

Sonuç

Sitede görebileceğiniz üzere kitaba ihtiyacı olan çok sayıda okul var. Haydi kitaplarımızı paylaşmaya!

Güncelleme: Kitap Ağacı bir süredir kapalı durumda. Ancak bunun gibi birçok organizasyon ayni yardım yapmakta. Araştırmanız yeterli.


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus