Category: Türkçe

Date:

26 Şubatta arkadaşım Serdar Doğruyol ile birlikte Karabük Üniversitesi Programlama Günlerine konuşmacı olarak katıldık. Beş saatlik yolda harika Javascript/Node.js/concurrency/scalability/Go/mobile/servers/... sohbetinin ardından Safranboluya ulaştık. Etkinliği düzenleyen kulüpten görevli arkadaşlar bizi karşıladılar ve harika bir Safranbolu yemeğinin ardından tarihi Safranbolu evlerinde kalıp ertesi gün bizi almaya gelmeleriyle seminer için yola koyulduk. Karabük Üniversitesi, Safranbolu ile Karabük arasında bir noktada. Çok geniş bir alana yayılmış. 38500 öğrencisi var, 1000 tanesi Bilgisayar Mühendisliği. Çok büyük bir kontenjanı var. Çok hızlı büyüme gösteren bir üniversite. Kardemir fabrikası vergiden düşerek üniversiteye destekte bulunduğu için çok güzel binalar ve kocaman bir stad yapılmış. Seminer tepedeki bina olan hazırlık binasında. Karlı dağ manzarası var. Konferans salonu gayet şık. Kulüpteki diğer arkadaşlarla tanıştık. Hepsi çok sıcak karşıladılar. Oldukça kalabalık (~17-20 kişi) bir ekip idi. Hakkaten bu kadar gönüllüyü nasıl topladılar hala şaşkınım :). Hevesli öğrenciler. Sunum vakti geldi ve Python sunumu ile başladım.

Üç seansta da 80e yakın kişi vardı. Hocaları seminere katılmalarına izin vermemesine rağmen yok yazılarak gelen öğrenciler. Şimdiye kadar gördüğüm en meraklı kitle. Öfleyip püfleyen yok, pür dikkat dinleme modundalar. Süre 1.5 saat idi, 45 dakikanın ardından anlatacaklarım bitmesine rağmen ayrılmadılar, elimden geldiğince bildiklerimi aktarmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Öğle yemeğinin ardından Serdar Node.js ile devam etti. Karmaşık bir mimarisi olduğu için bir piyesle anlatmayı tercih ettik. Komik oldu sanırım ama olsun. Ardından Rubyi anlattı, ben de bilmediğim güzel şeyler öğrendim. RubyMotion ve Ruboto ile mobil uygulama geliştirme imkanı olduğunu bilmiyordum. Rubynin de güzellikleri var ama yeni bir dil/çatı öğrenecek olsaydım bunlar Node.js ve Go olurdu. Gonun da Ripple beego ve revel gibi güzel çatıları mevcutmuş ama henüz çok olgun değil gibi geldi.

Seminerler bittiğinde ayrılık vakti gelmişti. Vedalaştık, hoş jestlerle uğurladılar bizi. Akşam yemeğinde birlikte Safranbolu pidesi yedikten sonra kötü hava koşullarına rağmen Karabük Otogara kadar eşlik ettiler. Çok güzel iki gün olmuştu, bu parlak ve misafirperver öğrencilerle tanıştığıma çok memnun oldum. Hepsi de kendini geliştirmek için çalışıp çabalayan insanlar. İleride çok güzel yerlere geleceklerine inanıyorum. Bizimle ilgilenen tüm arkadaşlara (hepsini tanıma imkanım olmasa da aklımda kaldığı kadarıyla Muhammet, Bahadır, Adem, Fatma, Tunahan, Ahmet, Büşra, Zühal, Sena, Ezgi, Cansu, Tuğba, Şenay, Esra, Cem ve danışmanları Emrullah Hoca) teşekkür ediyorum. Karabük Üniversitesini ileride tekrar ziyaret etmeyi çok isterim.

Sunumuma buradan, kodlarına da şuradan erişebilirsiniz.


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus