Category: Türkçe

Date:

Google Playde Android telefonlar için Acil Kan adlı bir uygulama var. İndiren sayısı şu sıralar 500-1000 arasında. Akıllı Yazılım firmasının yaptığı, kar amaçlı olmayan bir uygulama. Maalesef yeterince ilgi görmemiş. Belki yeterince duyulmamıştır, tanıtım gereklidir. Sağlık Bakanlığının bu tür çalışmalara destek olması gerekir. Zira çok güzel bir amacı var: acil durumda kan ihtiyacını karşılamak.

Kan bağışı konusunu düşündüğümde ise acaba Kitty Genovese vakası burada da yaşanıyor mu diye sormadan edemiyorum. Bu vakanın Türkçe vikipedi sayfası bile yok maalesef. Olay özetle şu. Kitty Genovese adlı kadın yol ortasında saldırıya uğruyor. Kimse dönüp yardım etmiyor. Saldırgan, sadece birisi "kadını bırak" diye seslendiği için endişe edip kaçıyor ama bir süre sonra bakıyor ki kimseden tık yok, tekrar gelip bu sefer kadını öldürüyor. Bakıldığında 38 adet görgü tanığı var ancak müdahale etmedikleri gibi "bir başkası polisi aramıştır" diyerek durumu polise de bildirmemişler. Hem de hiçbiri. Bu durum yangınlarda, felaketlerde, ve bu gibi durumlarda yaşanabiliyor maalesef. Topluma uyum sağlıyor ve sorumluluğu üzerimizden atıyoruz.

Kan ihtiyacı ilanı geldiğinde de aynı şey oluyorsa peki? "Bir başkası kan vermeye gitmiştir.", "Ben çok uzağım, yakınlarda biri bulunur elbet" gibi söylemlerle "herkes" vazgeçiyorsa? Bahsettiğim Acil Kan uygulamasına yapılabilecek birkaç ekleme ile bu durumun üstesinden gelinebilir belki.

Uygulamaya Foursquare bilgileri ya da konum bilgilerini okuma özelliği gelirse ihtiyacın bulunduğu hastaneye en yakın kişiler tespit edilebilir. Çağrı bu en yakın insanlara uyarı gönderebilseydi çok daha etkili olurdu. Uzaktaki insanlar üşenebiliyor ama yakındaki bir insan gitmeyi sorumluluk olarak görebilecektir. En yakındaki kişilerden sonuç alınamaması durumunda sonraki uzaklık halkasına uyarı gönderilebilir. Tercihen son kan verme tarihi girilerek kan veremeyecek kişiler filtrelenebilir. Boşuna rahatsızlık verilmez. Android kullanmayan aile bireyleri olması durumunda bu alan boş bırakılabilir, "ben veremezsem babam verir" diyenler için.

Açılan ilan kaydına en yakın potansiyel / haber verilen / reddeden / kişiyle iletişime geçen / vermeye gönüllü olan kişi sayısı görüntülenirse güzel olabilir. Kabul eden kişi sayısının 0 olması durumunda kişi kimsenin gitmediğini bilerek sorumluluğu kendinde hissedebilir. Öbür türlü herkes "nasıl olsa bir başkası bulunmuştur" diye gitmemeyi tercih edebilir. İlan üzerinde yapılabilecek "gelişmeler" özelliği ile gelişmelerden haberdar edilebilir potansiyel bağışçılar.

Sosyal medyada paylaşım özellikleri eklenebilir. Eğer kaynak kodları yayınlanırsa github mecrasından katkıda bulunanlar da çıkabilir belki.


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus