Category: Türkçe

Date:

İstanbuldaki trafik sorunu malum. Birçok otobüs bir noktadan diğer noktaya uzun uzun dolaşarak gidiyor. Express hatlar az sayıda. Merak ediyorum, bu azlığın sebebi maliyet mi? Yeni hat tasarımlarıyla bu maliyetin üstesinden gelinebilir mi? Gelinmese bile eğer ödemeyi kabul eden insan kitlesi varsa çift biletli ekspres hatlar konulabilir. Bir süredir aklımda olan bir fikir var. İnsanların hangi güzergahları hangi saatlerde kullandıklarını İstanbulKart ile kaydederek veya Internetten girmelerini isteyerek ulaşım haritası çıkarılmalı. Bu haritada network flow (ağ akışı)  analizleri yapılarak alternatif yollar ve toplu taşıma hatları, express hatlar oluşturulmalı. Normal bir network flow probleminde networkün hangi noktalarında tıkanıklık olduğunu görebiliyorsunuz ancak bu darboğazdan geçen insanların nerden nereye gitmekte olduğu hakkında fikriniz yok. Eğer bu kişilere alternatif bir yol önerebilseydiniz darboğaz oluşmayacaktı. Şu anda nereye hat açacaklarına sanırım tahminlere ve halktan gelen taleplere göre karar veriyorlar.

Misal Etiler trafiği. Boğaziçi Üniversitesine gitmek isteyenler otobüsle geliyorsa bu trafikten geçmek zorundalar. Adım adım giden bir yol. Çünkü alternatif bir otobüs yolu yok. Halbuki 2. köprüden gelenler için köprü çıkışında bir durak ve oradan Baltalimanı üzerinden 5 dakikada okula giden bir hat koysalar o trafik hafifler. Etiler üzerinden 30-35 dakikada gitmek var,  kestirmeden 5 dakikada gitmek var. Otobüs beklemek bile daha tercih edilir. Beşiktaştan gelenler de sahilden gidebiliyor olmalı okula. Tabi bu hatları kullanacak kaç kişi olacağı bahsettiğim sistemle toplanabilirse ona göre değişik hatlar tanımlanabilir. Sadece otobüs değil, deniz hatları da olabilir. Mesela trenlerin kalkmasıyla birlikte bir kişi de çıkıp Gebzeden Kadıköye, Yenikapıya deniz otobüsü koyuyoruz tren yerine demedi. Millet Gebzeden istasyona, ordan Pendike, ordan Kadıköye şeklinde gidiyor.

Fikir bu ama bu konuda deneyimi olan insanlar tarafından detaylıca incelenirse işe yarayıp yaramayacağı görülebilir. Belki bu tür bir handikapla karşı karşıya olan nadir insanlardanım, belki de belirtilen şeyleri yapmak maliyetleri çok yükseltecek. İncelenmeden bilinemez. Tez konusu olarak bir ara bunu düşünmüştüm ama veri toplamak için belediyeyi ikna etmek, bir sürü uğraş vermek gerekli diye vazgeçmiştim. Belki birisi yapar artık.


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus