Category: Türkçe

Date:

Bilgisayar-cep telefonu iletişimini sağlayan gnokii uygulamasının smsd adlı yan programcığı varmış, bugün keşfettim. Nasıl mı keşfettim? gnokii ile çok sayıda SMS göndermeye kalktığınızda her bir gönderim için cep telefonundan izin vermek zorundasınız. Bu ise insanı çıldırtıyor. Bir kere izin versem, hepsini gönderse diyordum ki freenode #gnokii IRC kanalında pkot adlı gnokii geliştiricisi imdadıma yetişti ve smsd programını yahut gnokiinin -shell parametresini kullanabileceğimi söyledi.

Bu smsd programcığı bir sms sunucusu görevi görüyor. Çalıştırdığınız zaman cep telefonunuzdaki mesajları alıyor, bilgisayara aktarıyor, gönderilecek mesaj varsa cep telefonu vasıtasıyla gönderiyor.Öncelikle sisteminizde gnokii kurulu ve ayarları yapılı olmalı. Ardından boş bir klasöre geçip aşağıdaki komudu vermeniz yeterli olacak:

smsd -m file -c .

Cep telefonunuzun gelen kutusunun içi temizlenecek, olduğu gibi bilgisayarınıza aktarılacak, aman dikkat! Bundan sonra gelen mesajlar doğrudan bilgisayar ekranında görüntülenecek. Ekrana basmak yerine -u parametresiyle başka bir programa da yönlendirebilirsiniz.

Bu komutu çalıştırdığınız klasörün içerisine herhangi bir dosya girdiği anda o dosyanın içeriğini sms olarak göndermeye çalışıyor. Dosyanın biçemi ise şöyle olmalı (iki satır arasında boşluk olup olmadığından emin değilim):

05*****

Bu bir mesajdır

Bu şekilde göndereceğiniz her bir mesajı ayrı bir dosyaya koyun. Dosya adı önemli değil. Dosyalar konduğu anda sunucu bunu fark edecek ve göndermeye teşebbüs edecektir. Benim karşılaştığım bir sorun Segfault hatası idi. Dosyaların sonuna yeni satır koymadığım için olduğunu düşünüyorum. Ama bazı dosyaları yeni satır olmasına rağmen göndermedi. Kullandığım sürüm 0.6.27 ve oldukça eski bir sürümmüş. Ondan olabilir.

Ben kolay olsun diye dosya bazlı yaptım ancak MySQL, PostgreSQL gibi veritabanlarını da kullanabiliyor. Daha detaylı bilgilere buradan ve şuradan ulaşabilirsiniz.


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus