Category: Türkçe

Date:

Elimdeki Nokia 6230 telefona bluetooth üzerinden Java uygulamaları kurmak istiyorum ancak uzun zamandır bunu başaramamıştım. Uygulamanın jad/jar dosyalarını telefona dosya olarak gönderip bu dosyaları açınca "Dosya biçimi desteklenmiyor." hatası veriyordu. Windowstaki Nokia Suite da kendi yazdığım uygulamaları tanımadı ilginç bir şekilde. Ben de Pardus Linux üzerinde Gammu programı ile bu işi yapmayı denedim. Öncelikle gammuyu kurdum:

sudo pisi it gammu

Sonra hcitool scan komutu ile cep telefonumun IDsini tespit ettim (xx:xx:xx:xx:xx:xx şeklinde yazıyorum, siz kendinizinkini yazın)

Ardından kwrite ~/.gammurc komutu ile gammu yapılandırma dosyasını oluşturdum:

[gammu]  
port = xx:xx:xx:xx:xx:xx  
model = NAUTO  
connection = bluerfphonet  
synchronizetime = yes  
use_locking = no  
startinfo = yes  
gammuloc = locfile  
gammucoding = utf8

Dosyayı kaydettim ve çıktım. Bu ayarlar diğer telefonlar için de çalışabilir yahut ufak değişiklikler yapmak gerekebilir. Ardından Telefonu eşlemek için bir defaya mahsus olma üzere aşağıdaki komutu verdim, telefonumda bir pin kodu belirleyip bilgisayarda da aynı pin kodunu girdim. Eşleme tamamdı:

gammu --getsecuritystatus

Şimdi yapmam gereken jad/jar dosyalarının bulunduğu klasöre giderek aşağıdaki komutu vermek oldu:

gammu --nokiaaddfile Application JIstanbulMobile

O anda bulunduğunuz klasörde JIstanbulMobile.jar ve .jad dosyalarının bulunması gerekli bu komutu vermek için. Fark ettiğiniz üzere uzantı kullanmadan sadece ismini veriyoruz. Siz de kendi uygulamanızın ismini verebilirsiniz. İşlem tamamlanınca Uygulamalar->Kolleksiyon kısmında programınızı görebilirsiniz. İleride başka program yüklemek isterseniz son komutu tekrar tekrar kullanabilirsiniz. Tekrar eşlemeye gerek olmamalı.


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus