Category: Türkçe

Date:

Nerede kalmıştık? Kanadadan döndüm evet. Ancak 2 ay gecikmeli yazabildim döndüğümü. Sebebi ise Kanadada edindiğim üşengeçlik idi. Ancak Haziran ortalarından itibaren onu da attım ve yazılarımı yazmaya başladım. Bu 2 ayda neler mi oldu?

Öncelikle ev yemeklerine dadanarak kilo aldım. Kanadada Fultons Sugar Bushtan aldığım light Akçaağaç Pekmezi çok light kaçtı. Su gibi, tatsız. Siz siz olun, Mediumdan aşağısını almayın! Başkaa, MSNde takıldım. Dondurduğum eski Facebook hesabımı yeniden açıp alemlere aktım (yalan). Facebook hesabımı açmaya sebebiyet verecek bir taktiği bana verip kendi Facebookunu kapatan Buraka teşekkürlerimi iletiyorum. Eğer "arkadaşlarım dahil kimse arkadaşlarımı görmesin" diyorsanız, yeni bir liste oluşturuyorsunuz, adına "herkes" diyebilirsiniz. İçerisine arkadaş listenizdeki herkesi tek tek ekliyorsunuz. Sonra yetkilendirme kısmında Arkadaşlarımı kim görebilisin? kısmında Özeli seçip { Tüm Arkadaşlarım - herkes } diyorsunuz. Böylelikle boş küme ortaya çıkıyor. Yalnız uyarmadı demeyin, hesabını dondurduğu için herkes listesine atamadığınız arkadaşlarınıza işlemez. Onları da hesaplarını eritir eritmez bu listeye eklemeniz gerekmekte. Diğer bir ipucum ise MSNde tanımadığı abuk adreslerden mesaj alanlar için. MSN ayarlarınızda "şu kişiler bana ulaşamasın" demektense "sadece listemde bulunan kişiler bana ulaşsın" derseniz bu tür mesajlardan kurtulursunuz. Sanırım bunlar "seni kim engelledi?"nin cevabını bulmaya çalışan bot programların ürünleri.

Neyse, bahar şenliğinde açıkladılar ki gönderim zamanı farkıyla okuldaki matematik yarışmasında 4. olmuşum ve Creative Muvo Mp3 çalar kazanmışım. 5 sorunun 4ünü Pythona yaptırmıştım, buna da şükür =) Benim yerime Remzi teslim aldı, kim bilir ben ondan ne zaman teslim alacağım. Neyse, Internet (daha çok MSN) bağımlısı olduğumu tespit edip beni Internetten uzaklaştıracak bir şeyler aradım. Öncelikle bahar şenliği okuldan kimse MSNde olmayacağı için büyük bir fırsattı. Hemen MSN yasağı koydum, cezası ise 1 saatte 100 şınav. İşim olmadıkça girmeyeceğim. Keyfi girişler 15 dakika ile sınırlı kalacak. Onun dışında girsem bile görünmez gireceğim. Bir süre sonra da Facebooku tekrar dondurdum. Diğer bir çözüm ise bilgisayarımın diğer disk bölümünde saklıydı: Vista. Çünkü Vista üzerinde güvenlik endişesiyle hiçbir parolamı girmediğim için hiçbir üyelikli hizmetten faydalanamıyorum. Ayrıca modemimizin WPA şifresini kırdığını tahmin ettiğim haylazlara karşı SSIDimizi gizlediğimde Vistanın bu gizli SSIDye bağlanamadığını fark ettim (Sadece 1 kere bağlandı). Şu durumda Hitman Blood Money ve Imperial Glory adlı oyunları sipariş verdim ve Vista üzerinde 2-3 hafta bunları oynadım. Internetten uzaklaştırdılar sağolsunlar. Hitmani bir kolay modda bitirdim, bir de en zor modda son bölüme geldim. Impreial Gloryi ise hile ile zor bela bitirdim. Çocukluk anlarımı yaşadım. Ancak Hitman Blood Money açıkçası zekanızı kullandırttığı için hiç sıkılmadım. Sabahlara kadar... Hatta oyunun ertesi günü okul tuvaletinin aynasından güvenlik görevlisini gördüğümde elimi (olmayan silahıma davranmak için) belime götürme gafletinde bile bulundum!

Sonra, harici diskimde yer kalmamış. Duplicate Directory Finder (Çift dizin bulucu) adlı bir betik yazdım Python ile. Diskinizdeki aynı boyutta, aynı sayıda dosya içeren, aynı olma ihtimali içeren dizinleri size söylüyor. Bu sayede ve ek temizlikle 28 GB yer açtım 80 GBlık dolu diskten. Sonra bu yetmez deyip WESTERN DIGITAL PASSPORT ESSENTIAL 320GB 2.5″ Hard disk aldım. Oldukça sessiz ve hafif. Kablosu biraz kısa (29 cm).

Sonra mezuniyet fotoğrafı ve yıllıkla uğraştım. Ne zor iştir bu yıllık yazmak?! Remzi bana harika duygusal bir yazı yazarken ben, Hitman oynamanın etkisiyle duygulardan arınmış bir ruh haliyle iade-i yazı yazdım. Kötü oldu tabii ki. :( Okula da çeşitli sebeplerle 4 kere gittim. Derslerimi saydılar. 17 Haziran itibariyle mezun olmuş durumdayım. Okul hemen askeriyeye ispiklemiş, yoklama kağıdım geldi 1 Temmuzda!

Haziranın son günlerinde ise Pardus stajımda yazdığım Paket Arama sitesini geliştirmeye devam ettim. Onu diğer bir yazıda anlatacağım ki başkalarına da faydalı olsun öğrendiklerim. Bir süredir Pardus 2009 kullanıyorum. Gayet güzel, tavsiye ederim. Kararlı sürüme yaklaştığımız bu günlerde oldukça kararlılaştı diyebilirim.


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus