Category: Türkçe

Date:

Doktorada 5. haftayı tamamladım. Aldığım derslerde değişiklikler oldu. Çok ağır geldiği için Bayesian Statistics dersini, lisansta gördüğüm konuları işlediği için de Bioinformatics dersini bıraktım. Yerine Yapay Zeka dersi aldım. Şu anda 3 dersim var: Complex Networks, Social & Semantic Web, Artificial Intelligence. Bir de Pattern Recognitiona misafir olarak girmekteyim elimden geldiğince.

Dersler çok yoğun. Hiç olmadığım kadar yoğunum. Baş ağrısı çekmeyen ben, baş ağrıları geçmez kişi oldum.

Complex Networks dersinde her hafta ortalama 30 sayfa makale verilmekte. Her hafta bir kişi 2 saat boyunca bu makaleyi anlatmakta. Diğerleri de makaleden en az 3 soru çıkarmakta. Sorular "şöyle olsaydı nasıl olurdu, neden böyle değil?" tarzında düşündürücü sorular olmalı. Dersin bir de projesi var, henüz karar vermedim ne olduğuna.

Social & Semantic Web dersinde her hafta ortalama 30 sayfa makale verilmekte. Geçen hafta 60 sayfa verdi. Önümüzdeki haftalarda da  40-60 civarında görülüyor. Bu makalelerin özetlerini çıkarmamız bekleniyor. Ayrıca her hafta bir günlük yazısı yazıp diğer günlüklere yorum yapmamız, gündemi takip etmemiz de beklenenler arasında.

Artificial Intelligence dersinde sınav ve projeler var. Prolog kullanıyoruz. Biliyormuşuz gibi anlattığı için biraz sıkıntılı vaziyet. İlk projeyi 2 günde yaptım. Düşünün...

Bir yandan da araştırma için Beyin Sinyal Ağları üzerine makaleler okuyorum. Biyomedikal bölümündekilerle ortak çalışma yapmaya çalışıyoruz ancak sinyal işleme ve ağır matematik altyapım olmadığı için ilerleyebilecek miyim bilemiyorum. SoSLab diye bir laboratuvarımız var, pazartesi günleri de seminerler oluyor, ödevleri bitirebilirsem onlara katılıyorum.

Boğaziçi iyi güzel ama ağır. Hocaların felsefesi "öğrenciye yüklenebildiğin kadar yüklen, bir şekilde halleder, geliştirir kendisini.". Çok yüklenildiğinde işleri baştan savma yapmak zorunda kaldığımızı unutuyorlar tabi. Bir de günde 5 saatimin yolda (ayakta) geçtiğini düşünürsek...

.


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus