Category: Türkçe

Date:

Bir bankanın çağrı merkezinde bir işlem yaptırmak istediğimde işlem yapılırken (çok uzun sürdüğü izlenimini verip) kendimi birden bire işsizlik koruması denilen bir sistem hakkında bilgi alıp konuyla alakalı sorular yanıtlarken buldum. Gelirimin ve çalışma düzenimin belli koşulları sağladığını, bu sebeple işsiz kalma durumunda her ay belli miktar destek olacaklarını hızlı hızlı güzel güzel anlattı telefondaki görevli.

Ben de düşündüm, kimsenin kara kaşına kara gözüne yardım etmezlerdi. Ama belki de maaş hesaplarının kendilerinde olması sebebiyle yatan maaşları değerlendirerek elde ettikleri gelir çok daha fazla olduğundan, düşük riskli bir durum olan işsiz kalma durumuna karşı böyle bir hizmeti eşantiyon olarak sunuyor olabilirler diyerek çok üstelemedim. Üstelik ödeme, karşılığında, ücret, para, aylık gibi ifadeler duyduğumu da hatırlamıyorum. Ya bilerek söylemedi ya da hızlı geveledi, ben fark edemedim. Konuşmanın çoğunu anlamakta zorluk çektim, orası ayrı mesele.

Bununla birlikte tanıtımın ve soruların en sonunda "15 gün içerisinde cayma hakkınız bulunmaktadır, onaylıyor musunuz?" demesiyle birlikte ışıklar çaktı. Ücretsiz/eşantiyon/hediye bir hizmette cayma hakkı olmazdı. O halde ücret ödemem gerekiyordu. "Cayma hakkından bahsettiğinize göre ücret ödüyor olmam gerekiyor sanırım?" dedim. "Koşullarınız zaten bu işsizlik sigortası şartlarını sağlıyor" gibi bir şeyler geveledi, sanki ücret ödemeyecekmişim gibi. Tekrar ettim dediğimi, "ne kadar ödemem gerekiyor?" dediğimde "kredi kartınıza aylık X TL yazılacak" gibi bir ifade kullandı bu sefer. X TL ifadesini duyduğumu hiç hatırlamıyorum. "Onaylamıyorum" dedim. "Ama efendim aklınıza yatmayan ne oldu?" dedi. "İşsiz kalmak gibi bir riskim yok." dedim. Yanıt veremedi. Hemen "uzun süren" işlemin sonucuna geri döndü. Belli ki işlem uzun felan sürmemişti, araya bu pazarlama sıkıştırılmıştı. Cayma hakkının sadece ücretli olan işlemlerde olduğunu fark etmesem, "aylık X TL ödemeye razı oldun sen" deyip bir güzel para çekeceklerdi.

Birçok insanın hızlı konuşan çağrı merkezi görevlilerine "dediklerinizi anlayamadım" demeye çekinebileceğini düşündüğümüzde aradıkları 10 insandan en az 3'ünü ikna ederler gibi geliyor. "Temiz" iş. Dikkatli olun, siz siz olun hızlı konuşan çağrı merkezi görevlilerini ikaz edin, bir şeye onay vermeden önce ücret ödeyip ödemediğinizi defalarca sorun.


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus