Category: Türkçe

Date:

Bugün Alcatel - Lucent Teletaşta staja başladım ve oldukça güzel bir gün geçirdiğimi söyleyebilirim. Ancak maalesef yorgunluktan her detaya giremeyeceğim. Öncelikle bir şirket tanıtımı ve turu yapıldı, sonrasında herkes kendi departmanına bırakıldı. Geçen sene mezun olan arkadaşım Mertin karşı masasındaydım. Hemen yanımda getirdiğim dizüstü bilgisayara internet bağladım ve biraz JSP kurcalamaya başladım. Sanırım JSP&JSF üzerine bir şeyler yaptıracaklar. Olsun bakalım, onu da öğreniriz. Bu iş için Eclipse J2EE sürümü gerekiyordu, onu indireyim dedim. Baktım 162.4 MB, "Ohooooo bitmez bu ya" diyecekken beni dumura uğratan istatistikle karşılaştım. 2283KB/s ile indirme yapıyordum! E, Alcatel yani, olsun. :)

Ortama gelince, açıkçası çok güzeldi, millet çalışmaktan çok geyik yapıyor sanki. Öğle aralarında Age Of Empires oynuyorlar ağ üzerinden. Oldukça esnekler. Çalışan sayısı bir hayli fazla. Ama yer müsait olduğu için çalışma ortamı da rahat. Mesai biraz uzun, 8.30 - 18.00 ancak o kadar geyik olursa olacağı da bu :) Her neyse, ben JSP öğrenmeye çabalarken öğle yemeği vakti geldi ve Mertle beraber yemeğe indik ve beni şok eden o manzarayla karşılaştım. Kaç metreydi bilemiyorum ancak çok uzun ve kaliteli çeşitlerden oluşan bir açık büfe standı mevcuttu. Eyvah!, dedim, yine kilo almazsam iyidir.

Döndüğümde iki çalışan Linux kullandığımı görmüş ve benden sunucularına Linux ve üzerine Oracle kurmamı istiyorlardı. Severek kabul ettim. Bundan güzel fırsat nerede! Bu yorgunluk olmasa da keşke Oracle da çalışabilsem. Bana gereken CDleri verdiler ve Fedora 9 kurmaya koyuldum. Açıldığında KDE3 beklerken KDE4 ile karşılaşmam, KDE4ün ne kadar tuhaf ve sorunlu olduğunu görmem ise sıkıntılı saatler yaşamama sebebiyet verdi. Birtakım kütüphanelerin olmaması sebebiyle Oracleı kuramadık ve Gnome kurmayı denedik, o da olmadı. Ben de Red Hat kurmaya ikna ettim, yarın Red Hat kurmayı deneyeceğiz. Yalnız şöyle bir durum var,  bizim bölümde tek stajyer benim. Şimdilik kurulum yaptığım için yan bölümdeki (proje yönetimi) bir arkadaşla takılıyorum, bugün kurulumu onunla birlikte yaptık. Ancak yazılım kısmına geçtiğimizde bütün yük üstüme kalacak sanırım =)


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus