Category: Türkçe

Date:

1 senedir kullandığım Pardusumun 2007den 2007.1e geçişte dizüstü bilgisayarım üzerinde donanım sorunları çıkarması sebebiyle acil durumlar için sistemde bir yandan kararlı bir dağıtım daha olsun istediğim için Alperin övdüğü Arch Linuxu kurayım dedim. Kurulumu çok kolay deniyordu ancak kurulum sırasında başıma gelmeyen kalmadı.

Base CDden kurulum yaptım. gnome, gnome-extra, gdm kurmaya çalışırken birtakım bağımlılık hataları çıkardı. Ekran kartımı vga yaptı, vga modülünü de bulamadğı için Xe ulaşamadım. vesa ile açmayı denedim. Kilitlenen gnome (boş) ekranın her geçen saniye parlamasına sebep oldu. Bu sebeple bilgisayarı kapatıp yeniden açınca da biraz önce kurmuş olduğum programların uçtuğunu, dolayısıyla yeni bağımlılık sorunlarının çıkmış olduğunu, bu bağımlılıkları da bazen bulup bazen bulamadığını gördüm. Yaklaşık 8-9 saatlik maceranın ardından gnomeu açabildim ancak içinde doğru dürüst hiçbir uygulama olmadan. Ben de "Hayyy archsilik!" deyip mecburen Ubuntu yükledim.

Elimde Ubuntunun 6.10u vardı. Onu kurdum, güncellemesini yaptım. Bu sefer de ndiswrapper, paket kurulumları saatlerce uğraştırdı. 4-5 saat de onunla geçti galiba. Şu anda sistem idare ediyor sanki. Umarım yeni bir sorun çıkmaz.

Pardusun değerini bilmek lazım... Diğerlerinin yanında o kadar kolay ki ...


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus