Category: Türkçe

Date:

Proje fikirlerine devam... Yapılan veya benzer projeler varsa lütfen yorum olarak haber verin.

 • İkinci el araba takipçisi: X markanın Y model arabasını almak istiyorsunuz. Ancak istediğiniz yaş ve km aralığında uygun araç var mı diye sık sık bakmanız gerekiyor. Bazı araçlar 1-2 günde satılabiliyor. Öyle bir site olsaydı ki, kullanacağı crawler ile sahibinden, arabam, tasit gibi siteleri tarayarak yeni eklenen arabalardan bizim aradığımıza uygun olan varsa bize haber verseydi. Bu işi bahsi geçen siteler özellik ekleyerek de kısmen yapabilirler (sahibindende varmış).
 • Araba Motoru: Mekanik olandan değil. Google kutucuğu gibi "Hasarsız Otomatik vites 20000-50000 km 2008-2011 Ford Focus" yazdığımda karşıma tüm ilanları çıkarabilseydi.
 • Android ADB GUI: Android-sdknın telefon içeriğine ulaşmayı (dosya listeleme, alma, gönderme) sağlayan adb komuduna Windows Gezgini gibi bir GUI yazılabilir (cross-platform). Bazı cihazlarda belleği mount etmek mümkün ama her cihazda olmuyor sanırım. Yapılmış.
 • Kim aramış hatırlatıcı: Telefonunuz kapalıyken arayanları mesajla bildirim hizmetinden faydalanıyor olabilirsiniz. Ancak gün yoğunluğunda geri dönüş yapmayı unutuyor musunuz? Telefonunuz kapalı olmasa bile cevapsız çağrılara dönmeyi unuttuğunuz durumlar olabilir. Bu mobil uygulama GSM operatöründen gelen mesajları inceleyip arama saatinden sonra kişiye geri dönüş yapıp yapmadığınızı kontrol edecek. Aralıklarla hatırlatacak. Susturma ya da erteleme imkanı sunacak. Buna çok yakın bir uygulamayı arkadaşım yapmış, yeni fark ettim. Bahsettiğim özellikler eklenebilir.
 • HTML5 ile 3D gerçek boyut görüntüleyici: Bir ürün satın alırken gerçek boyutlarını merak ediyor olabilirsiniz. HTML5 ve 3D desteği kullanarak A x B x C mm boyutlarındaki cisim ekranda gerçek boyutta görüntülenebilir. Farklı ürünler karşılaştırılabilir. Hatta ürün veritabanı oluşturup karşılaştırma ve hatta görüntüleri kaplama (render) yoluyla görüntüleme imkanı güzel olabilir.
 • Komşuna Yemek Yap: Çalışan çiftlerin yoğun olduğu bölgelerde evde yemek yapan insanlar yakın komşularına ev yemeği satabilirler.  Burada önemli olan nokta, internetten her yere ev yemeği değil, apartman, sokak, site gibi yakın çevreye satış. Benzer bir fikir sanırım geniş çaplı bir satışı hedeflemiş ancak henüz başarıya ulaşamamışlar.
 • Atıl Bilgisayar Gücü ile Render: Seti@Home gibi bilgisayarınız boşta kaldığında gücünü bilimsel araştırmalarda kullanan programlar mevcut. Peki bu gücü 3d render yapanlara kiralasaydınız? Bu hizmeti sunan kişi aradan komisyon da alabilir. Bir ara gördüğüm bir firma bu fikirden EC2 sanal makina kullanımına kaymıştı sanki.
 • Not arşivi paylaşım sitesi: Eski ders notlarının paylaşılabileceği bir sistem. Şu anda not arşivleri fotokopicilerin basılı tekelinde. Var olan online sistemler ise son derece yetersiz görünüyor.
 • Haber Toplayıcı: Bir olay hakkında tüm gazetelerin yazdığı haberleri gruplayan, habere ya da olaya özel tartışma ve yorum imkanı tanıyan bir sistem. Hatta metin analiziyle çelişen haberleri tespit ileride belki olabilir.
 • Giraph as a Service: Apache Giraph ile dağıtık graph işleme hizmeti verilebilir.
 • Kişiye Özel SMS: Bayram ve özel günlerde kişiye ismiyle mesaj gönderebilen bir mobil uygulama güzel olurdu. Kişilere nasıl hitap edildiği (dostum, X amca, kardeşim vs) girildikten sonra hitap şablona yerleştirilir ve telefon üzerinden SMS gönderilir. (Yapılmış: SMS Merge)
 • Eğitim amaçlı 3d animasyon/modeller: Eğitimde görsel kullanımı çok faydalı. Bazı konular animasyonlarla anlatıldığı zaman çok daha kalıcı olabiliyor. Bu animasyonlarda kullanılan nesne modelleri ve animasyon projeleri github tarzı geliştirilecek bir sitede paylaşılabilir, katkıda bulunarak geliştirilebilir.
 • Kiracı sicili: Ev ve dükkan kiracılarının sicillerinin tutulabildiği bir sistem. Ev/dükkan sahipleri kiracıları hakkında olumlu/olumsuz görüşlerini belirtebilirler. Böylelikle kötü niyetli/kira ödemeyen kişiler başkalarının canını yakamaz.
 • Adım atma örüntüsünden çalınmayı algılamak: Telefonu farklı bir kişinin ele geçirdiğini adım atma örüntüsünden tanıyan bir mobil uygulama. Burada "çantamı tutar mısın" tarzı ödünç vermeleri hesap etmek gerekiyor. Belki farklı birisini algıladığı anda konum takibi yapmaya başlayabilir.
 • Araba kullanırken devreye giren sekreter: Şoförün şu anda araba kullandığını fark eden mobil uygulama, gelen çağrılara otomatik sekreter ile cevap verir. "Şu anda araç kullanıyorum, eğer önemliyse 1e basın, değilse sonra tekrar arayın" gibi bir mesaj ile önemsiz çağrıları filtreler. Bu sayede şoförün dikkati gereksiz/aciliyeti olmayan çağrılar tarafından dağıtılmamış olur.


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus