Category: Türkçe

Date:

Tatile Giriş

Dönemi kapattım ve tatile girdik. Tatile girdiysem de TÜBİTAK projemiz devam ediyor tabii ki. Haftada 1-2 gün toplantılarımız olacak yaz boyu. Şu ara Robinvizi geliştirme çalışmalarına başladık. Tasarladığım sistemi biraz modüler ve soyut hale getirip genişletilebilir yapmaya çalışıyorum. Böylelikle sistemin işlevselliğini bir hayli arttırma imkanına sahip olacağım. Bir yandan da biyolojik araştırmalar var tabii. Pek bir şey anladığım söylenemez ama anladığım kadarıyla artık. Geçen hafta hocam Computational Cell Biology adlı kitabı okumam için bana verdi. Cümledeki 10 kelimenin 7si yabancı (latince) olunca kafayı yememek elde değil. Zaten moleküler biyoloji önbilgisi istiyormuş kitap. Sanırım sıfırdan bir biyoloji öğrenmeye başlasam iyi olacak.

Yazılım dersinde yazdığım JIstanbul projesinin basit bir halini sundum. Proje 3 parçadan oluşmakta: Temel, Masaüstü, Cep. Temel modülde verilen bir WML(wap) dosyasını parçalayarak onu hat nesnelerine dönüştürüyorum. Masaüstü modülünde Internet bağlantısı kurarak WML dosyasını indirme, temel modüle bunu parçalatma ve Swing GUIsi ile bunu ekranda tablo olarak gösterme işini yapıyorum. Cep modülünde ise, bir hattın o günkü gidiş/dönüş saatlerini indirip temel modüle parçalatıp cep telefonu ekranında gösterme işini yapıyorum. Şu anda saatleri depolama imkanı yok ancak ileride olacak, zaten programın asıl özelliği bu. Yoksa wap.iett.gov.tr adresine girip de pekala öğrenebilirsiniz. Ekran görüntüleri burada.

Derslerin bitmesiyle bir yandan da hasret giderme / gezme etkinliklerine az da olsa, projeden kalan zamanlarda başlamış bulunmaktayım. Geçen pazar Işıkta mezunlar günü vardı ancak havanın kötü olması sebebiyle katılım azdı. Arkadaşlarla görüştükten sonra bir süre kampüsteki denizi gören tepeye çıktım. Çok rüzgar esiyordu ama biraz orada, biraz da aşağılarda oturdum. Dalgaların, rüzgarın, yaprak hışırtılarının sesini dinledim, doğanın tadını çıkardım. Öğrenciyken yapamadım ya ona yanıyorum. Ne güzel kampüs varmış ama yoğunluktan kendimize vakit ayıramamışız. Kanadadaki komşum Burakla da görüştük, bir süre İngilizce konuştuk, sonuç hiç fena değildi. Gayet rahat konuşabiliyorduk. Tabaklarımızı alan garson bize tuhaf tuhaf baktıysa da güzel eğlence oldu :)

Kiraz Diyeti/Detoksu

3 gündür de kiraz detoksu denen uygulamayı yapıyorum. Geçen sene yapmış ve 3 günde 7 kilo vermiştim. Sonunda detoksun faydasını hissetsem de aşırı hızlı kilo vermenin ardından mineral kaybının da etkisiyle bir süre kalp çarpıntısı yapmıştı. Bu sefer bunu bildiğim için vitamin/mineral takviyesi aldım ve 2. ve 3. günün akşamında azar azar normal yemekler de yedim. Sonucunda 3 günde 2 kilo verebildim. Bunda zaten son 3 ayda 6 kilo vermemin, geçen seneki detoksun vücudumdan toksinleri zaten atmış olmasının etkisi vardı. Bir de günde 3 kilo kiraz yemem gerekirken 500 gramı zor yiyor olmam da etkili oldu tabi :) Çok başarılı olduğum söylenemez bu konuda. Tok tutuyor, ne yapayım. Yapacak olanlar bu ani kilo verme / çarpıntı olayına dikkat etsinler. Özellikle kilosu çok olanların yüzde hesabına vurulduğunda daha çok kilo verdiğini düşünecek olursak.

Atheros AR928X kablosuz bağlantı kopma sorunu

Birkaç aydır kablosuz bağlantım ara ara (1-2 saatte bir 5 dakikalığına) kopup geri geliyor. İlk başlarda sorun modemden sansam da kendi dizüstü bilgisayarımda olduğunu fark ettim. Sorunun kaynağı Linux kernel 2.6.30dan 2.6.31e geçerken yapılan bir değişiklikmiş. Dolayısıyla sorunu çözmek isteyenlerin 2.6.30 yahut 2.6.32 sürümünü kullanmaları tavsiye ediliyor. Pardus depomuzda henüz 2.6.32 olmadığı için beklemekten başka çare yok sanırım. Sorunu nasıl tespit ettim derseniz, dmesg komutunu verip sürekli aşağıdaki mesajların loglandığını fark ettim:

[ 3938.916039] wlan0: no probe response from AP xx:xx:xx:xx:xx:xx - disassociating  
[ 3956.347711] wlan0: authenticate with AP xx:xx:xx:xx:xx:xx  
[ 3956.362374] wlan0: authenticated

(xx:xx:xx:xx:xx:xx yerinde bir MAC adresi olacak, güvenlik paranoyam sebebiyle modemimin MAC adresini deşifre etmek istemedim :D )

Kimileri güç koruma seçeneğini kapatın demiş ama bende işe yaramadı:

sudo iwconfig wlan0 power off

Dosya indirirken yahut skype görüşmesi yaparken küt diye kesilen bir bağlantı hiç de hoş değil.

**Güncelleme:** GRUB dosyasına girip mevcut 2.6.31 çekirdeği için yazılmış satırların kopyasını alıp 2.6.31 yerine 2.6.30\_rc8-120 yazdım ve sistemimi 2.6.30 çekirdeğiyle çalıştırdım. Sorun kalmadı. Amma velakin bu çekirdek varken bir USB disk takarsanız X (oturum) zaman zaman çöküyor. 2.6.30\_rc8-120 çekirdeğinin olup olmadığını ls /boot komutunun çıktılarına bakarak anlayabilirsiniz.


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus