Category: Türkçe

Date:
İlk Ağacım

İlk Ağacım

Hep isterdim ki bir dikili ağacım olsun. Ancak şehirde yaşamanın büyük etkisiyle bu imkanı hiç bulamadım. Neden mi? Hayatımın ilk yarısını şehir merkezinde geçirdiğim için, etrafta toprak bile görmek pek mümkün değildi. Sonraki yarısında ise sitemizin duvar kenarlarında dikime müsaade edecek topraklar vardı ancak bu sefer de binaların temellerine zarar verir mi endişesi ortaya çıktı. Uzakta, bir başkasının arsasına da dikemeyeceğime göre... Ağaç dikim kampanyaları aradım ancak pek fazla olmadığını gördüm. Diyebilirsiniz ki TEMAya bağış yap, onlar dikiyor zaten. Hayır, kendi ellerimle dikmek istedim.

Sonra, hepsiburadadan sipariş verirken 4-5 TLye Fideland ağaç fideleri sattıklarını gördüm. Bu fideler 20-30 cm uzunluğundaydı. Pekala saksıya dikilebilir bir uzunluk. Ben de Pineus Pinea ( Fıstık çamı ) fidesi siparişi verdim. Yanında da Çin Ladini tohumları hediye ettiler. Bugün siparişim elime ulaştı ve fidemi bir saksıya diktim. İlk bakımını saksıda yapması daha kolay olacak. Biraz büyüdükçe onu "mecburen" dikecek bir yer bulmam gerekecek. Bu da -bir aksilik olmazsa- amacıma eninde sonunda ulaşabilmeme imkan tanıyacak.

Evde boş saksı ve toprak mevcuttu. Bu yüzden dikim işlemi bir miktar toprağın üzerine fideyi koyup, saksıyı tamamen toprakla doldurup sıkılaştırıp sulamaktan ibaret oldu. Tüm hazırlıklar 15 dakikayı geçmedi.

Öte yandan, saksı içerisinde çilek fidesi de sipariş verdim, bekliyorum. 40 günde bir ürün veriyormuş. Daha bu yaştan bahçeyle uğraşma arzuları başladı, emekli olmaya da çok var ya, hayırdır...


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus