Category: Türkçe

Date:

30 Kasım 2011 Çarşamba günü okuldaki toplantıya gitmek üzere yola çıktım. Sabah saat 9da otobüse bindim, istanbul kartımla ödemeyi yaptım. 15 dakika sonra inip başka bir otobüse bindim ve ödemeyi yapacakken kartımın kara listeye alındığını fark ettim. Anlam veremedim. Para ödeyerek bir yere kadar gittim, bir aktarma daha yaptım. O otobüste de aynı şey oldu. Adam bir de "demek ki yanlış şekilde kullanmışsın kartını" dedi suçlar bir tavırla. Akbili olan var mı dedim ses yok kimseden. Şimdi bineceklerden iste dedi. İndir beni dedim taksiyle gideceğim ben. Dönüşte de bir yere kadar taksiyle, ardından otobüste akbil sorarak döndüm. Neyse ki birisi fazladan basmış. Ona yaptım ödemeyi.

Anlam veremedim ne oluyor. 15 dakika içerisinde nasıl kara listeye alınır? Yani özel bir tarih, özel bir saat de yok. BELBİMe yazdığımda aldığım yanıt:

Yeni bir İNDİRİMLİ karta başvuru yaptığınızda, bir önceki kartınız İETT sistemi tarafından otomatik olarak kullanıma kapanır. (KARALİSTEYE alınır)

Yeni kart başvurusu yaptıysanız, bir önceki kartınızın kara listeye alım sebebi büyük ihmalle bu nedenledir.

Evet, okul değiştirdiğim için yeni kart başvurusunda bulundum ve yeni kartlardan ses seda yok. Artık indirimli kartım yok. Ne zaman geleceği de meçhul. O zamana kadar 2 kat para ödeyerek taşıma hizmetinden faydalanacağım. Siz de benzer durumdaysanız hazırlıklı olun böyle bir iptale.

Sistemi tasarlayan kişilere teşekkürlerimi sunarım!


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus