Category: Türkçe

Date:

Başlığı gördünüz, bir arabayı gidişinden nasıl tanırsınız? Düşünün bakalım...

Neyse, siz sabırsızlanadurun, ben konuyu değiştireyim. Beklediğim gerçekleşti ve ayın en etkin kulübü seçildik. Zaten seçmeselerdi hesabını sorardım :) Ekim ayında ~40 saatimi kulüp işlerine ayırdım sanırım. Bu bir ayda ne mi yaptık? Oryantasyon, CEBIT gezisi, 5 adet 2şer saatlik Linux/Pardus semineri (6 adet linux kitabı + 1 Pardus T-Shirtü + ~250 Pardus CDsi hediye), Bilgisayar Mühendisliği bölüm tanıtımı, Tanışma kokteyli, yönetim kurulu toplantısı, Oracle semineri, Kasım ayının başında ise 3 günlük "aşırı yoğun" Python eğitimi...

Tüm bunların ardından bahsettiğim gibi derslere yoğunlaşmaya çalışıyorum. Bioinformatics dersi oldukça hoşuma gidiyor, gayet eğlenceli. Bu aralar ödevi ve projesiyle boğuşuyor olacağım. Umarım bir ara dersten birtakım örnekleri burada anlatabilirim. Bunun yanında bugünlerde havaya girdiğim asıl konu ise bitirme tezim. Uzun bir süre Matlabda yaşadığımız sorunların ardından daha önce yazılmış kodları çalıştırmayı başarabildik ve "sistemi nasıl hızlandırabiliriz?" sorusunun peşine düştük.

Projeden haberi olmayanlar için tekrar anlatayım, araba sürüşü sırasındaki gaz, fren, direksiyon, motor devri, hız gibi etkenleri birer sinyal olarak alıp (takip edip) arabayı o sırada kimin kullandığını tespit etmeye çalışıyoruz. Bu sayede yetkisiz araba kullanımlarının önüne geçilmiş, kişiye göre özelleşen araba konforu (ayna, koltuk vs.) sunulmuş olacak.

Matlabı hiç bilmiyordum, hala da bildiğimi söyleyemem ancak az çok kodlarda ne olup bittiğini görebiliyorum. İlk başlarda, bilgisayarı eğitmek için kullandığımız Gaussian Mixture Modelın oldukça zaman aldığını düşünmüş, bunu C ile yazsak gibi fikirler öne sürmüştük ancak bugün fark ettiğim bir husus belki de buna gerek kalmayacağını ortaya koydu. Matlabın Profiler adlı başarım (performans) ölçme aracı vasıtasıyla hangi fonksiyonların ne kadar vakit aldığını istatistiğe döktüğümde şaşırtıcı bir sonuçla karşı karşıyaydım: vaktin %90ını dosyaya yazma, dosyadan okuma işlemleri alıyordu. 2 kişilik bir deney için GMM ~16 sn tutarken dosya okuma yazma işlemleri ~450 sn alıyordu. Tabi bunu hızlı olsun diye 2 kişi üzerinde denedim. 100 kişi üzerinde deneme yapmamız durumunda sinyalin detayına göre eğitim işlemi 2 saat - 5 gün arasında sürüyor. Bu sorunu çözdükten sonra sanırım kodu sadeleştirme çalışmalarına girişeceğiz.

Unutmadan, bu Pazar günü ALESe girmem gerekiyordu ancak her sene ve herkese olduğu gibi bu sene de sınav merkezi bildiriminin gecikmesi söz konusu. Hala elime hiçbir belge ulaşmadı, sınava nerede gireceğimi bilmiyorum! Daha çalışmaya da başlamadım, bir yandan ödevler, bir yandan bu, pff...


Share: FacebookGoogle+Email


comments powered by Disqus