Primer Yaklaştırma ile (Yarı açık) Kıl Dönmesi Ameliyatı

Uzun zamandır yazamıyorum, çünkü 2 senedir rahatsızlık veren kıl dönmesi sorunuma çözüm bulmak için ameliyat oldum. Normalde insanlar ameliyatının detaylarını nahoş olduğu için anlatmazlar ancak belki ileride ameliyat olmak isteyen birisine bilgi kaynağı olur diye yazıyorum. İlgilenmeyenler okumayabilir, çok fazla gereksiz detay var sanırım :) Size özet olsun: “Kaykılık oturmayın, kıl dönmeniz varsa da en kısa zamanda tedavi olun çünkü bacağa kadar ulaşabiliyormuş.”

Öncelikle nasıl ortaya çıktığını anlatayım. Her şey, iki sene önce erken gelen servise yetişeceğim diye koşarken karlara takılıp kuyruk sokumumun üzerine düşmemle başladı. Bölge ağrımaya başlamıştı. Bir poliklinikte durumu teşhis eden doktor, bir süre Fucidin adlı merhem antibiyotikle duruma müdahale edip uygun bir zamanımda ameliyat olmamı tembihlemişti. Ancak bir süre sonra ağrının geçmesiyle rahatsızlığımı unutunca ameliyat felan olamadım tabi. O da bundan intikam almak ister gibi en olur olmaz yerlerde (şehir dışında, final döneminde gibi) ağrıtıp beni etkisiz hale getirmeye başlamıştı. Geçen final döneminde yine çok oturmak sebebiyle rahatsızlığımın başlamasıyla ameliyat olmaya karar verdim. Ara tatile girer girmez hastaneler arasında kalite, ücret ve uzaklık araştırmasından sonra Ümraniye Erdem Hastanesi’ne (evime yakın, kaliteli ve 300YTL ücret istiyordu) gittim, doktor ameliyatı 2 gün sonrasının sabahına yazdı ve aç gelmemi tembihledi. Primer yaklaştırma (yarayı yarı-açık bırakma) yöntemiyle ameliyat yapacaklardı. Gerek kolaylığı, gerekse başarısı sebebiyle bu yöntem tercih ediliyordu.

Ameliyat sabahı aç karnıma hastaneye gittim ve bir hemşire kolumdan kan aldı. Sonra bir kıyafet getirdiler ve onu (deli gibi) ters giymemi istediler. Sonra mevcut rahatsızlıklarım soruldu ve getirilen sedye/seyyar yatağa yatırıldım ve ameliyathaneye götürüldüm. Kilom soruldu (anestezi için), yine rahatsızlıklar soruldu, hastalığım soruldu (dikkat edin kıl dönmesi yerine safra kesesi ameliyatı yapmasınlar :P) ve sırtım ile parmağıma elektrotlar takıldı. Nabzımı gözlemlemek için sanırım. Bip bip bip sesleri öterken “Ya ben kalp ameliyatı olmuyorum ki topu topu bi parça et keseceksiniz” demekten kendimi alamadım (tabi içimden). Sonra oradaki bir uzman sağ elimde damar tespit edip oraya iğne taktı. Sonra da iğnenin iki ucundan birine serumun hortumunu bağladı. Pek bir şey hissetmedim. Sadece o iğne ele yapıştırıldığı için damarda gerginlik yapıyordu. Sonra bir şırınganın içine bir şeyler koyup elimdeki iğnenin bir ucundan şırıngayı boşalttı. Boşaltmasıyla birlikte geçen diyalog:

Emre: (Gözleri kapanmaya başlar) Ya komple mi uyutuyorsunuz?

Uzman: Evet, iyi uykular… (Oksijen maskesini yüzüme doğru yaklaştırır)

Emre: Hadi yaaa, (3 saniye içinde uykuya dalmıştır bile, son gördüğü yüzüne yaklaştırılan oksijen maskesidir. Kendisini içkisine ilaç katılmış gibi hissetmektedir…)

Yanlış hatırlamıyorsam ne olup bittiğinden haberim olmadan güzel güzel rüyalara daldım. Uyandığımda “Yine mi sabah oldu, biraz daha uyusam” diyecekken kendimi hastane koridorlarında buldum. Seyyar yatakla odama ulaşana kadar 2-3 kere uyuyup uyandım. En son odama gelince dönerek kendi yatağıma geçtiğimde yavaş yavaş uyanmaya başlamıştım…

Narkozun etkisi öyle kötü bir şeydi ki… Bir kere bilincimin açık olduğunu hissediyordum, konuşulanları duyuyordum ve cevap verebiliyordum (aslında muhattabı olmadığım sorulara dahi) ancak konuşurken sarhoş ağzıyla. Ağzımı düzgün kullanamıyordum. Oksijen maskesi sebebiyle boğazımda kuruluk oluşmuştu ve bademciklerim ağrıyordu(10 gün sürdü). Ben de akşama kadar o vaziyette yüzüstü yattım. Yatağa yatınca ağrı kesici ve sonra da iki kere antibiyotik verildi. Ameliyat yeri odama gelip yatağa geçene kadar ağrımıyordu ancak narkozun etkisinin geçmesiyle sürekli zonklar hale geldi. Yaklaşık 5 saat zonkladıktan sonra zonklama frekansını düşürdü(güzel bir mühendis yaklaşımı). Ameliyattan 4 saat sonraya kadar yemek yemek, su içmek yasaktı. Akşam yedi gibi de işlemleri yapıp çıkışımı aldık ve tekerlekli sandalyeyle arabaya kadar gidip arabanın arka koltuklarına yatarak eve ulaştım.

Beş gün boyunca banyo yapmak, yürümek yasaktı, ancak oturmaya ve yatmaya müsaade vardı. Ancak ağrı yapması sebebiyle (arkamda koca paketimsi bir bandaj vardı) ne oturabildim, ne de sırt üstü yatabildim. Yüzüstü yatmam sebebiyle de o hafta bel ağrıları çektim. Kontrole gittiğimizde bandajı şrank diye açan doktor, yaranın durumunun iyi olduğunu söyledi. Beş adet dikiş vardı. Haftaya kadar sabah akşam duş alıp pansuman yapılacaktı evde. Bu hafta süresince ağrılarım daha da azaldı, ama (bilgisayar kullanmak uğruna) kolumun üzerine yatmaktan kol ve köprücük kemiklerim ağrıdı bu sefer. Bugün de 2. kontrole gittik. Dikişlerin bir kısmını aldı, yara açılır diye tamamını almadı. Bundan sonra da her akşam pansuman yapılmasının yanında pudra ile bakım yapılacaktı. Öbür hafta da dikişlerin geri kalanını almak üzere gidecektik. Yani bu hafta okula gidemedim. Haftaya da pazartesi dikiş almak için gidemeyeceğim. İşin kötüsü doktor “otur, otur kendini alıştır” demesine rağmen henüz oturamıyorum. Geçen gün acımıyor diye uzun süre sırt üstü yattıktan sonra dönmeye kalktım da sanki 1 tonluk et yatağa yapıştı da dönmemi engelliyormuş gibi bir zorluk çektim. Bir daha da oturamayınca da yatarak kitap okumak, bilgisayar kullanmak gibi etkinlikler iskelet üzerinde olumsuz etkilerde bulunuyor. Tatil hesapları tutmadı anlayacağınız. Şu anda da bilgisayarı yastık yerine koydum, yüzüstü iskelet pahasına yazıyorum :)

Yani anlayacağınız ameliyat uyutulduğum için çok rahat geçti ama bu kuyruk sokumunun çok hareketli olması sebebiyle tamamen iyileşmesi aylar alıyormuş. Dolayısıyla düzenli ve özenli bakım gerektiriyor. Her ne kadar ameliyat yöntemine bağlı olarak iyileşme / işe dönme süreleri değişse de siz siz olun, en az 3-4 haftayı göze alacak şekilde tarih ayarlaması yapın. Doktor 7-10 güne kadar iyileşirsin demişti ancak benim oturmayı göze alamamam sebebiyle 13 gün oturamadım, okula dönmem de 25 günü buldu.

 

(Sonradan farkına vardım ki) dikişlerin ikisinin alınmasıyla oturmam daha rahatlaştı. İki gün boyunca 1-2 saat oturabildim. Ancak sonra dikişlerimin yamulduğunu ve batmaya başladığını hissetmemle tekrar oturamaz, hatta yürümekte zorlanır hale geldim. Batma acısına alışınca yine idae etsem de bir sonraki kontrolde doktor dikişlerimin tamamını (biraz acıtarak) aldı ve büyük bir rahatlama hissettim. Artık oturabiliyorum. Hafif acıları da olsa, rahatım. Bundan sonra ise yaramın pişmesi sebebiyle günde 1’e indirilen duş sayısı tekrar 2’ye çıktı. Pansumanlara da devam. 2 gün kapalı pansuman, sonrası açık pansuman. Ayrıca bu hafta da okula gitmeme izin vermedi. Yani okulun iki haftası yandı (2 günlük kar tatilini saymazsak ;) ) Okula gittiğimde (gidebilirsem tabi) 25 günlük ev hapsimi tamamlamış olacağım.

 • İlk 5 Saat: Sürekli ağrı, sonra ara ara.
 • İlk 10 Gün: Bölgede ağırlık hissi, hareket edebilme kabiliyeti düşük ve yavaş.
 • 10. gün – 15. gün: Hareket kabiliyeti daha yüksek, ancak dikiş gerginliği sebebiyle oturmada sorunlar yaşanabiliyor. Dikişlerin bir kısmının alınmasıyla kısa süreli oturma imkanı doğuyor.
 • 15. gün – 18 gün: Dikişlerin yamulması sebebiyle batmalar, kızarmalar ve şişmeler sebebiyle oturamaz hale gelebiliniyor.
 • 18. gün – 25.gün: Dikişlerin hepsinin alınmasıyla büyük bir rahatlama geliyor, uzun süre oturulabiliyor; arada sancıma yapabiliyor. Uzun süre ayakta durmak da biraz ağrı yapabiliyor. Şişlikler 20.günden itibaren yaranın açık pansuman yapılmasıyla inmeye başlıyor ancak pansumanlar bir süre bağırtıyor. Koltuklara (ev/araba) oturmak oldukça zor. Öne yaslanacak yer arıyor insan.
 • 25.gün – 30.gün: Yara büyük ölçüde kapanıyor,şişlikler iniyor ancak gerginlik durumunda hafif acı mevcut. Pansuman artık acıtmıyor. Doktor kontrolüne gidildiğinde “7-10 gün daha sabah akşam pansumana devam, sonra yara kapanır gider…” cevabı alınıyor.
 • 30.gün – 40.gün: Pansumana devam, yarada pek bir şey kalmadı. Ama hala pürüz mevcut.
 • Sonrası: Artık şişlik yavaş yavaş iniyor. Pansuman yapmaya gerek yok. Ancak yanlışlıkla da olsa kaykılık oturulduğunda rahatsızlık mevcut. Salonumuzdaki koltuklarda ise gömülme sebebiyle oturmak rahatsızlık verici. Halk otobüslerinin koltuklarında oturmak ise bir işkence. Dikkatli olmak gerek. Şişlikler tamamen kaybolmuyor sanırım, rahatsızlık da birkaç sene devam ediyormuş diye duydum.
 • 2.5 yıl sonra: Ansızın dikiş yerindeki şişlik indi, sadece bir çizik kaldı. Hiç inmeyecek sanıyordum, sürpriz oldu.

Ameliyattan sonra Sayın Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu‘nun kıl dönmesine yönelik önerdiği ısırgan lapası kürüne rastladım. Çok sayıda kişinin fayda gördüğü söyleniyor ancak ameliyat olduğum için deneme imkanım olmadı tabii ki. İsteyenler Saraçoğlu’nun kitabından bu kürün nasıl yapıldığına ulaşabilir. Telif haklarına karışmamak adına burada yayınlayamıyorum.

Konuyla alakasız olarak ameliyat sonrası yaşadıklarımı anlatarak devam etmek istiyorum, odamı paylaştığım kişi de burnundaki kemik eğriliği için gelmişti. En büyük korkusunun bayılmak(uyutulmak) olduğunu söylüyordu. Nitekim bu korkuyu bilinçaltına öyle bir yerleştirmiş ki, ameliyat başında verilen dozda narkoz ile uyutulamamış. Hatta uzmanlardan: “Öküz olsa şimdiye devrilmişti” sözlerini duyduğunu, ameliyat ortasında uyandığını ve ameliyatın ikinci yarısını tamamen katır kütür sesleri eşliğinde izlediğini iddia etti. Narkoz etkisinde baya bir de sövdü: “Kız o ne biçim iğne yapmak öyle ya! Gösterecem sana şimdi gününü!” gibisinden. :) Birkaç saat sonra dediklerini hatırlamıyordu bile. Sonradan öğrendik ki arkadaş 4 saatlik açlıkla (ben 11 saatlik) ve ameliyattan önce sigara içerek ameliyata girmiş! Sigaranın da bildiğim kadarıyla narkozun etkisini azaltma özelliği de var. Ameliyattan sonra da biraz zorlandı. Ama geyik bir adam olması sebebiyle günümüz gülmekle geçti denebilir :)

277 Yorumlar
 1. Bende aynı ameliyatı 1,5 sene önce oldum ama şansım varki senin kadar ağrı yaşamadım. Nedeni ise babamın arkadaşlarından duyduğu Ankara’daki bir doktorun ameliyat etmesi. Şu an adamın isminin hatırlayamadım ama bu doktor sadece bu konuda ameliyat yapıyo. Benim gittiğimde bekleme odası tıklım tıklım idi. Bekleyenlerin surat ifadelerinden çektikleri acıyı anlayabiliyorsunz. 4-5 tane ameliyat odası var ve boşalana hemen biri giriyor ve 5 dk. sonra çıkıyordu. Çıkan herkesin yüzü ağlamaklı gülüyordu. Sıra bana geldiğinde ben en son hastasıydım(yaklaşık 60 hasta almış) o günün ve içeri girip yattım. Hemşire gelip 2-3 dk. ameliyat için hazırladı ve ardından doktor geldi, adam komik bir tipti. Sırtıma bir yumruk atıp ( sanırım oun narkoz yapma tarzı bu :) ) “Bir gün bana dua etcen, başka yere gitsen 6 ay yatarsın” dedi. Benimki baya ilerlemiş dediğine göre. Ve başladı ….. bitti! Ameliyat 10sn sürdü. Hatta ben ne zaman başlıycak diye sorduğumda bitmişti. Adam kendi odasına geçerken hemşire pansumanı yaptı ve ayağa kalktım. Yaz tatiline yeni girmiştik, bana git yüz yarın dedi :) Adamın neden bu kadar popüler olduğunu şimdi anlıyorum. Son hasta olmam nedeniyle oturup konuştuk, bu işi Rusya’da öğrenmiş ve burada sadece bu işi yapabilecek bir merkez kurmak için haftanın 6 günü çalışıyormuş. Bizden 400$ almıştı. Eğer hesaplarsak aylık kazancı çok yüksek, yakında kurar herhalde :) Yani anlayacağın çok zor olmadı benimki ve senin yazdıklarını okuyunca adamın “Bir gün bana dua etcen” derken ne demek istediğni anladım :) Geçmiş olsun, inşallah nüks etmez…

 2. Vay be :) Adam o kadar kısa sürede bu işi nasıl yapabilir ya! Şu anda ne durumda? Birçok alternatif yöntem var. Sıvı damlatanlar, lazerle yapanlar, krem ile uzun vadeli tedavi edenler… Ama yanlış bir harekette büyük tehlikelere yol açabiliyorlar. Dolayısıyla o yöntemleri göze alamadım. Bahsettiğin ise çok daha değişik olmalı…

 3. Şu an iyi durumda :)

 4. Arkadaşlar ikinizede geçmiş olsun.Yeni bir kıl ile karşı karşı gelmiş durumdayız…Emre yazını dikkatli bir şekilde okudum.Hastalığın boyunca başından geçenleri anlatman en azından ameliyat olmak isteyenlere ışık saçıyor.Ama ne kadar ince detaylı anlatsanda.Göze alıpta şu ameliyat mevzusuna giremiyorum..Bende hastalığın belirtisi askerde başladı ve devam ediyor.Askerliğim gibi devam ediyor…Bende bu kılın farkına malumunuz askerde spor esnasında fark ettim..Sporda mekik hareketini yaparken şişkinliği başladı ve o zaman teşhis konuldu.Yıllardır hep bu hastalığı birileri birilerine anlattı ve nasıl oluşur diye merak etmeye kalmadı ki…Buyrun efendim yakından inceleyin diye başımıza geldi.Bende ameliyatı teskeremi alınca sivilde yaptırmak istiyorum.Ameliyat durumu beni çok korkutuyor.Tesadüfen bugün bir arkadaşımla sohbet arasında mevzu bahis açıldı.O da bir arkadaşının başından geçenleri anlatıyor…Üç arkadaş araba ile yolculuk alırken kıl dönmesi olan kişinin iltihabı patlıyor..Sonrasında araçta bir ceset oldugu konusunda karar veriyor hatta ötesine gidiyoruz cesetsikler kampı olmuş gibi bir koku etrafa yayılıyor..Arkadaşımın anlattıgı kadarıyla öldüresiye bir koku.Bu hastalığın alternatif tıbbı yokmu..Kıl dökücü bir yaprak,ot gibi…Ben bulamadım duyanda yoktur sanırım.

  Aklıma takılan sorulardan bir taneside bu pansuman olayı çokmu acıtıyor acaba?

 5. Kusura bakma biraz kırpmak durumunda kaldım yorumunu. Hatlar baya karışmış çünkü :)

  Ameliyattan korkma. Ameliyat en kolay kısmı. Hiçbir şey hissedilmiyor, tamamen uyutulduğun için. Uyutulmaktan da korkma, yoksa yazdığım gibi uyumama gibi durumlar çıkabilir :)

  Alternatif yöntemler mevcut. Ancak biraz daha tehlikeli. http://mumindizman1.blogspot.com/ adresini ve bağlantıları takip ederek diğer sayfaları incelersen baya bir bilgi mevcut. Bu arkadaş yeni bir krem geliştirmiş. Uzun süreli kullanım sonrası kıl dönmesini giderdiğini iddia ediyor. Bilemiyorum, doğru mudur yanlış mıdır. Bir de birkaç sene önce ortaya çıkan Gümüş Nitrat, Fenol gibi yöntemler var. Delikten asit gibi bir sıvı damlatma yoluyla köklerin kurutulması yolunu izliyor. Ancak ufak bir dozaj aşımında tehlikeleri var, yan dokular etkilenebiliyor.

  Elbet alternatif, sağlıklı bir çözümü vardır ancak eldeki yöntemlere baktığımızda bu çözümün henüz bulunamadığını görüyoruz. Ben de bu yüzden ameliyat olmaya karar verdim.

  Pansumanlar ise şimdi yazıda düzelttiğim üzere dikişler alındıktan sonra ilk 1 hafta acıtıyor, şişlikler olduğu için. Onu da pansuman esnasında şarkı söyleyerek aştım. Dikkatini ses tellerine verince acı hafifliyor :)

 6. bende 6 ay önce ameliyat oldum . ama 2 ay sonra tekrar etti. ve dün apse yaptı hastaneye yüksek ateşle gittim .bir kaç sorumsuz doktorun gerekli bilgi vermemesi sonucu çok sıkıntı çektim. şu anda ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.çalışıyorum okulum var çok fazla izin alamam. ben Ankara ‘dayım o yüzden Mete Ercan arkadaşımdan doktorun ismni veya adresini(sokak muhit) istiyorum. bulursanız sevinirim.size duacı olurum sıkıntım çok fazla.ve diğer arkadaşarın memnun kaldıkları yöntemler hakkında bilgi vermelerin rica ediyorum

 7. Arkadaşlar bahsettiğim doktorun ismi Mümin Topbaş. Kendisi alternatif tıpla filan uğraşmıyor sadece özel bir teknik o kadar. Telefon bilgilerine ulaşamadım ama 1881 den sorabilirsiniz.

 8. çok teşekkür ederim arkadaşım çok işime yaradı Allah senden razı olsun . annem okuduğundan beri sana dua ediyor.Allah senden razı olsun.

 9. Mete’nin bahsettiği doktorun bilgilerini İnternet’ten bulduk, ilgilenenler için yazalım:

  Hemoroid ( Basur Fistül Varis Sinüs Plönoidalis ( Kıl Dönmesi)Anal Fissür ünTedavisi Muayenehane: Kocatepe Cami Yanı( Doğu Kenarı) Mediha Eldem Sokak No: 73/12 Kızılay ANKARA
  Tel: +90 (312) 433 00 32 435 42 13 Fax: +90 (312) 430 40 01
  http://www.mevluttopbas.net
  info at mevluttopbas.net

 10. arkadaşlar ben de kıl dönmesi denen bu dertten muzdaripim bana ankaradaki doktorun yönteminden bahsedebilirmi ameliyat olan arkadaşlar yani nasıl bu kadar kısa sürede bu işi hallediyo çok teşekkürler şimdiden

 11. Kendisine telefonundan ulaşmayı deneyebilirsiniz, sanırım Mete de ne olup bittiğini anlayamamış =)

 12. Ameliyat olmasına rağmen çare bulamayanlar varsa şurada ısırgan otuyla bir tedavi yöntemi önerilmiş. Tesadüfen buldum, bir doktora danışmadan yapmanız önerilmez…

  http://www.saracoglu.at/bolum.php?name=kur&kid=43

 13. Emre bey merhaba ,

  Gecenin bu saatinde ameliyat anlatmaniza ragmen yarila yarila okudum , cok eglenceli bir yazi olmus.
  Bende 1 ay once tam kapali ameliyat oldum.Lakin 6 gun hastanede kaldim , 4 gun arkamda bir hortum ve drenle dolastim.25 gun banyo yapamadim.Bir cok sey ortak ama ; doktorun pansumani “srak” diye almasi , yatakta laptopla internet girerken kolun curumesi :)

  3 gun once pansumani tamamen aldilar ; manzara korkunc.Kuyruk sokumu diye bisey kalmamis , dumduz olmus.
  6 tane dikis izi var.Okuyan arkadaslara tavsiyem ; supheniz varsa hemen doktora gidin , benim gibi 2,5 sene bekletmeyin.Ne kadar az vakit kaybederseniz o kadar sIkIntIsIz atlatirsiniz.

  Iyı calismalar.

  Ergin

 14. emre bey ben de aynı sıkıntıyı yaşıyorum benim de doktorum açık bırakıyormuş kafam çok karıştı sıkıntı çekmezsin falan dedi ama ben de intertten çok araştırdım pek de doktorun söylediği gibi değil açık ameliyat olan arkadaşlar yazarsa çok sevinirim moralim bozuk öğretmenim ve uzun süre yatma gibi bir şansım yok istanbulda uygun bir fiyat ve iyi bir adres verecek arkadaşlar varsa lütfen yardımcı olsunlar herkese geçmiş olsun sevgiler

 15. Sayin lotte, eğer aceleniz yoksa yorumlarda yazdığım adresteki ısırgan otu lapası kürünü deneyin ameliyattan önce. Şahsen yöntem hakkında hiçbir bilgim yok, sorumluluğu sizde olması kaydıyla söylüyorum bunu. Ancak bildiğim kadarıyla kaynağı güvenilir.

 16. merhabalar… öncelilke çok güzel bi site bulduğumu düşünüyorum ve emeği gecen herkese saygılar.bende malesef kıl dönmesi sorunu yaşadım ve hala yaşıyorum burda okuduğum yazılardan bıraz daha farklı benımkı ….2004 senesınde kuyruk sokumunda her ay devam etmeye basladı egıldığımde yada oturma pozısyonlarımı daraltıyodu ve bı gün işe gıtmek ıcın kalkamak istedığım sabah belımde aşağısını müthiş uyuşluk ve halsızlık hıssetım ve baş dönmesı acıl hastanede buldum kendımı ve ertesı gün amelıyata gırmem gerektığını söyledı cok ılerleme olduğununu söyledı.ve ertesı gün kapalı amelıyat oldum.. gercektende narkozun etkısı gecınce ınanılmaz bı agrı olusuyo belde özellıkle ben bı gün kaldım hastanede hemşıre 5 saatte bı agrı kesıcı ığne vuruyodu dayanamadıgım icin ve ertesı gün ewde yatmaya basladım ve suna cok dıkkat edılmesı gerektığını düşünüyorum ben aynı zamandada kabızlık cekıyodum arkadaslar böle bı sorun olunca bunu mutlaka doktorunuza amelıyat olmadan önce söleyın en azından bı gün önce ben sölemedım cokta acısı yasadım dıkışlerımın zarar görmesıne sebep oldu… benım tam anlamıyla pansumalı gecen günlerımden yaklaşık 13 gün sonra dıkşlerım alındı …ama 6 ay boyunca hıc eskısı gıbı rahat oturamadım ve bu canımı sıkmaya başladı ve doktoruma gıttım yenıden kontrole doktorun bana söledığı yenıden takrarlamış bi an ne duyduıklarıma ınanamadım daha amelıyat piskoljısını atlatamadan ağrılarım bıle gecmemışken tekrar mı bı ameyat dıe cok üzüldüm ama doktor bana bı kolaylık sagladı o an ıcın ama mutlaka en yakın zamanda yenıden bı amelıyat olmam gerektığını söledı ne dıkışlerımın üstüne acıyan eskı yeri kücük bıcak gıbı bı kesıcı ıle keserek ıltıhabın cıkmasını sagladı o an gercekten cok rahatladığımı hıssettım …. ve agrılarım o zamandan sonra gecıncede nasıl olsa agrımıyo dedım ve ıhmal ettım sımdı sene 2008 ve bı hafta sonra amlyat olucam yenıden su an cok etkılı bı antıbıyotık kullanıyorum ıltıhap kurusun dıe su an yazarkende güclük cekıyorum oturamıyorum cünkü umarım amelıyat sonrasıda nele olduğunu sızlerle paylasıcam…. herseyden önce sağlıklı günler dılerım…..

 17. sevgili arkadaşlar yazılarınızı okudum…bende kendi başımdan geçeni anlatmak istedim….2 defa dikişli ameliyat diye nitelendiren ruhi bunalıma sokan 2 dertten geçtim….ilki yıllardır içimde biriktirdiğimi sölendiği kıl yumağı alındı…aradan 1 yıl kadar geçmedi ki agrılarım arttı ve kanamalı iltihap oluştu…doktorum bana merak etme bişi yok merak etme dedi tekrarlamamış dedi ancak iltihap oluşmuş diye birşeyler mırıldandı beynimden vurulmuştum..çünkü ilk ameliyat sonrası tamam artık kurtuluşa erdin demişti…neyse Allahtan geldi deyip 2 kez ameliyat masasına oturdum..bu sefer kıl değil küçük bir parça iltihapla et alındı…dikişli ameliyat dediğim 14 gün banyo yapılmayan 2 günde bir pansuman olunan işte 5 6 arası dikiş atılan birsey…dikişlerim 6 .gün alındı…arkadaşların dediği gibi ameliyat en rahat zaman ondan sonrası çok sıkıntılı…2 3 gün verilen ilaçların etkisi ile kabızlık aşırı terleme vs gibi şeylerle karsılastım…ancak daha yeni 2 ay önce ameliyat oldum ki bölgemde agrılı ve akıntılı birşeyler gelişti..bugunlerde psikolojim çok bozuk..sinirlerim hat safhada…gidip doktoru dövmek istiyorum ve yapıcamda yaptıktan sonra da burda da yazacağım…çünkü tüm dikkat etmelerime temizliğime dikkatli oturmaya( kaykılık değil) dimdik ona rağmen gene oldu gene oldu….artık utanmak diye birşey kalmadı.görmeyen kalmadı mahremimi..neyse bi arkadaş bahsetmiş ibrahim saraçoğlunun kürü ısırgan otuyla yapılan ona başladım daha bugun işte sonucları burada yazacagım insallah tüm arkdaslarla birlikte bende saglıgıma kavusurum..gerçekten ufak ama etkileri çok büyük bir hastalık….oturmayı uzanarak tv izlemeyi özledim..uyumaktan yatmaktan uyuşuk biri oldum…nefret eder hale geldim kendimden…nese sevgili arkadasşar Allah hepimize acil şifalar versin..hayırlı aksamlar

 18. ARKADASLAR BEN DE DEVLET DAİRESİNDE MEMURUM YASIM 24.GEÇEN YIL MALUM YERDE MANTAR ŞİKAYETİYLE ACİLE GİTMİŞTİM. DOKTOR ANLAMADI AMA PANSUMANCI SENDE KIL DÖNMESİ VAR DEYİNCE O NE DEDİM. ÖĞRENİRSİN DEDİ. UZMANTV . COM DA İYİCE AÇIKLIYOR. NEYSE.KUYRUK SOKUMUNDAKİ ŞİŞKİNLİK ZAMANLA İLTİHABA ÇEVİRMİŞ.DOKTOR BU ŞEKİLDE AMELİYAT YAPARSAM DİKİŞ TUTMAZ DEDİ VE AĞIR ANTİBİYOTİK TEDAVİSİNE BASLADIM 1 . 5 AY SONRA 15 DAKİKALIK SADECE RAHATLATMA AMELİYATI OLDUM. DOKTOR BUNDAN SONRA BÜYÜK AMELİYAT OLACAKSIN DEDİ.BEN DE BAKTIM Kİ BİR DAHA AĞRI SIZI HİÇ BİR SEY YOK OH BE KURTULDUM DERKEN YAM 1 YIL SONRA AYNI ŞİKAYETLER YİNE BASLADI. ŞU ANDA AMELİYAT İÇİN GÜN ALDIM.DOKTARA KAN LAZIM MI DEDİM GÜLDÜ.BELDEN İĞNE VURACAKMIŞ.ARKADASLARA TAVSİYEM BUNUN KAÇISI YOK YOL YAKINKEN BU İŞİ BİTİRİN.SENELERCE HASTALIK İLERLİYOR. BİLDİĞİM KADARIYLA KILIN BULAŞTIĞI ET KOMPLE KAZINIP ALINIYOR.ONA GÖRE İLERLETMEMEK LAZIM.BELİRTİLERİ İÇ ÇAMASIRINDA ÖZELLİKLE TERLEYİNCE SARIMTIRAK BİR LEKE OLUYOR. ARI SOKMUŞ DA ACISI YOKMUŞ GİBİ ŞİŞKİNLİK OLUYOR. ISIRGAN LAPASINI DA DENEYECEĞİM.BİR DE ARAMIZDA KALSIN SİZ AMELİYATTAN ÖNCE TÜY DÖKÜCÜYLE KOMPLE O BÖLGEYİ TEMİZLEMEZSENİZ PANSUMANCI JİLETLE HALLEDİYOR ONA GÖRE.TÜY DÖKÜCÜ DE TAHRİŞAT YAPABİLİR. HEM AMELİYATTA DOKTOR UĞRASMIYOR HEM DE BANDAJLARIN NASIL SÖKÜLDÜĞÜNÜ BANA SORUN.JİLET SONRADAN KÖTÜ KAŞINDIRIR.BİR DE ELEKTRİKLİ BATTANİYEDEN UZAK DURUN SICAKTA YARA MİKROP ALIYOR.ŞÜPHELENİYORSANIZ KAÇIŞI KURTULUŞU YOK HEMEN DOKTORA DANIŞIN.AZ ZAHİYATLA KURTULURSUNUZ İNŞALLAH.BU HASTALIĞA YAKALANMAMAK İSTEYENLERE DE DİK OTURUN VE TAMİZLİĞİNİZE DİKKAT EDİN DERİM.KİMİSİ BEBEKLİKTEN GELİYOR DİYOR AMA SONUCTA OLUYOR İŞTE .CÜMLETEN GEÇMİŞ OLSUN.SİZLERE DE BANA DA ACİL ŞİFALAR.

 19. Arkadaşlar,27.12.2008 yani dün Ankara’da ameliyat oldum.Ağrılarım dayanılmaz hale gelmişti,çok acı çekiyor,acıdan tuvalete bile gidemiyordum,kuyruk sokumumda büyük bir şişkinlik oluşmuştu.Ameliyattan bir gün önce banyo yaparken sıcak suyunda etkisiyle apse patladı ve müthiş kan akmaya başladı.Kandan dolayı kadınlar gibi pet taktım.)))Ertesi gün sabah saatlerinde mersinden ankara’yagitmek için hazırlandık,kanama halen devam ediyordu.Bu arada müthiş bir ameliyat korkumda var tabi.Apse patlayınca ve kan boşalmaya başlayınca birkaç gündür çektiğim ağrılar biraz hafiflemişti ama kanama durmuyordu.Kuludaki baran tesislerinde mola verdik,wc yen girdim,pedin tamamı kanla dolmuş ve hala akmaya devam ediyor.Giydiğim eşorfmana bulaşmasın diye havlu koymuştuk ve o giysiye bulaşmasını engelledi.Anakara’daki doktoru internetten arayıp buldum,zaten kıl dönmesi tedavisi diye googleda arattığınız zaman hemen çıkıyor Op.Dr. Bülent Demirtürk’ün sitesi.Sitede okumuştum,ameliyattan sonra yürüyerek geri dönüyormuşsun diye,ayrıca pansuman derdi yokmuş,local olarak sadece o bölgeyi uyuşturuyorlar,belden uyuşturmaya gerek yok diye okudum,birde tekrar etme riski diğer tekniklere göre daha az diye okudum ve hemen randevu aldım.Her neyse ankara’ya kanaya kanaya geldik))) ve doktorun yerini bulduk,içeriye girdiğimizde doktor ameliyattaydı,çıkacak olan hastanın harap ve bitap bir şekilde çıkacağını düşünürken az sonra yürüyerek ve güle oynaya çıktı hasta.Hemen yaşadıklarını sordum ve çok kolay oldu dedi.Girmeden önce o da benim gibi korkmuş.Ama çıktığında yüzünde güller açıyordu ve yaklaşık 20-25 dakika sürdü onun ameliyatı.Neyse ilk ameliyat olan çocuk yürüye yürüye gitti.Sıra bana geldi,doktorla biraz muhabbet ettik ve çay içtik ameliyattan önce.Doktor iyi,şakacı ve açık sözlü bir insandı.beni cesaretlendirici konuşmalar yaptı,çayımızı içtik ve içeriye geçtik,içerde sedyeye uzandım,ama ilk defa ameliyat olacağım için elim ayağım titriyor tabiki.Doktor,problemli bölgeme bakıp kanamamın sürdüğünü söyledi,kalan apseli bölgeyi sıktı ve temizledi.daha sonra problemli bölgenin her iki yanına lokal olarak uyuşturmak için iğneler yaptı.Sanki uyuşmamış sandım iğneden sonra kıçıma yapıştırılan yapışkanı,doktorun dokunuşlarını fala hissediyorum,o bölge uyuşmadı diye korktum,doktor korkma sadece problemli bölge uyuşacak ve sen hissetmeyeceksin dedi.Daha sonra sanırım kesti,ben farkında değilim ama o bölge uyuşmuş,ben biraz geç kaldığım için benim vaka biraz ilerlemişti ta kemiğe kadar inmiş.Aslında acı falan duymuyorum ama heyecandan ilk 20 dakka baya bi kastım fakat alıştığım için sonlara doğru çok sakindim.Benim vaka ilerlemiş bir vaka olduğu için ameliyat 40-45 daka sürdü.En son dikişlerimi attı ve üzerini kapattı.Kalkabilirsin dedi ve kalktım donumu çektim içeriye döndüm ve gayet rahat sandalyeye oturup hiçbirşey yokmuş gibi doktorla muhabbet ettik,birşeyler içtik,dikişli bölgem için ağrı kesici ilaçlar verdi,ameliyat sonrası yapacaklarımı anlattı, daha sonra doktor beye teşekkür edip arabamıza binip yaklaşık bir 6 saat yolculuktan sonra memleketimize döndük,ameliyat sonrası zor mu derseniz,kalkıp yürüyorum,acılı pansuman derdi falan yok,azcık dikiş ağrılarım var oda normal ağrı kesicileri zaten onun için kullanıyorum.Sonuç olarak genel anesteziye,bel aşağısından kocaman bir iğneyle uyuşturmaya,açık ameliyat yaptırıp aylarca acı çekmeye,acılı pansumanlar yaptırmaya hiç mi hiç gerek yok.ben dün ameliyat oldum,ameliyattan yürüyerek çıktım,arabayla uzun yolculuk yapıp eve döndüm ve su anda sadece ufak bir dikiş ağrısı var o da dünkünden daha hafif,herkesin rahatlıkla dayanabileceği türden.O yüzden size kesinlikle bülent demirtürk’ü tavsiye ederim.Son derece tecrübeli ve gelişmiş tekniklerle ameliyat yapan bir doktor.ben çok memnunum durumumdan.Ayrıca ben mümin dizmanın ilaçlarınıda getirtip kullandım,3 ay kullandım,yanıktan kırmızı etlerim görünmeye başlamıştı.Elimdeki yastığı ısırararak katlanabiliyodum ilacın acısına,6 ay rahattım ama gene sonra daha şiddetli bir şekilde gene nüksetti,ameliyatın her türlüsünü olmayın tavsiye ettiğim doktor harika ameliyat yapıyor.

  Yazar notu: Gördüğüm kadarıyla bu doktor kapalı ameliyat yapıyor. Bu yöntemin öğretmen/polis gibi acilen işine dönmesi gereken kişiler tarafından tercih edildiğini ancak nüks riskinin daha fazla olduğunu duymuştum. Bu hususun da dikkate alınması gerekiyor.

 20. arkadaşlar ben 17 yaşındayım. ve lise 3 teyim.hatay iskendrunda yaşıyorum. yaklaşık 2 ay önce oturamadığımı ve arkamda bi şişkinliğin olduğunu farkettim. doktora gittim. kıl dönmesi dedi. ve ameliyat şart dedi.ama şimdi iltihap patladı ve kurudu. gayet iyiyim. sizce ameliayt olmalı mıyım?

  • Bence bunu bize değil, doktora danışmalı. En doğru bilgiyi doktorlar verecektir. Yanlış yönlendirme olmasın. Ancak bildiğim kadarıyla iltihap sadece vücudun savunma mekanizması. Yani içerideki kıl duruyor. O kıl durdukça da ileride tekrar iltihaplanma olma ihtimali var. O yüzden en iyisi doktora danışmak.

  • Bahsedilen madde sanırım gümüş nitrat veya benzeri bir şey. Doğru yere enjekte edilemezse dokulara kalıcı zarar verebiliyor diye duymuştum. O yüzden riskli, pek tavsiye edilmiyor. Nitekim yasaklanmış olabilir, ya da bahsettiğiniz farklı bir madde olabilir.

 21. Burada anlatılan Kıl Dönme tedavisi çok açıklayıcı yapılmış. Bu yazıları doktorların yazıp yazmadığından emin değilim. Anlatılan konularda geçen Bülent Demirtürk ve Mevlüt TOPBAŞ için sürekli övgüler sunulmuş. Gerçekten kendimizi emin elleremi bırakıyoruz?

  • Muhtemelen yorum yazarlarının hiçbirisi doktor değil. O yüzden yorumların hiçbir bilimsel gerçekliği olmayıp sadece yazarlarının kişisel görüşlerini içermektedir. Dolayısıyla yorumlara bakarak sağlığınız konusunda karar vermeyin, kendiniz doktorlara danışın derim. Tekrar söyleyeyim, yazılan yorumlardan sorumluluk kabul etmiyorum.

 22. Merhaba arkadaşlar bende ne yazıkkı kıl dönmesi belası ile karşı kaşıyayım ve benimki ne yazıkki apse yaptı doktora gittim iltihabı boşaltmak için küçük bir operasyon yaparak ameliyat tarihi verdi 04.03.2009 :((( yazdıklarınızı okudukça daha çok korktum küçük bişey sandığım şey aslında çok önemliymiş:(( benim sizden ricam lütfen en iyi yöntemi söylermisiniz.Doktorum bu konuda bişey söylemedi ve devlet hastanesi olduğu içinde detaylı bilgi alamıyorum ne yazıkki çok korkuyorum.Bana anestezi uzmanı lokal anesteziyi önerdi ama yinede tercihi bana bıraktı.Sizce lokalmi daha iyi yoksa narkozu alıp tamamen uyumakmı bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler ve herkese acil şifalar

 23. Merhaba herkese simdiden geçmis arkadaslar bendede ayni sorun var ilk tavsiye uzerine gittigim de ameliyat olmus birkactane arkadas gordum ilk gordugumde baya bi korktum adam resmen kocaman bi çukur kazmis ti benimdemi boyle olacak diye sordugumda aynen boyle olacak dedi benim sitilim bu dedi bende arkadaslarin tavsiyesi uzerine olmaya karar verdim ve bugun 27/02/2009 ameliyat oldum doktorumun tavsiyesi uzerine birdaha tekrarlamasin diye açik ameliya yapti suan çok iyi hicbir agri ve aci sikayet yok genelde yasak olanlari doktorum bana serbest etti eve git ustune oturmami ve bi gun boyunca sirt ustu yapmami istedi hic bir sikintim yok evdekiler biraksa hali saha macina gidecem okadarki nazar degmesin çok iyiyim allah razi olsun doktordan siz siz olun tekrarlamasini istemiyorsaniz açik ameliyat olun

 24. Sanırım açık ameliyat tekrarlamaması için, kapalı ameliyat ise çabucak işe dönmek isteyenler için tavsiye ediliyordu. Sizin açık ameliyatın bu kadar acısız olması ilginç. Belki de başlangıç seviyesindeydi. Çünkü açık ameliyat daha uzun sürede iyileşiyor diye biliyordum.

 25. O halde öğretmenlere kapalıyımı tavsiye edersiniz?

 26. Arkadaşlar merhaba ben de bu ameliyatı dün oldum. Açık ameliyat yaptılar ve şu an maşaallah çok iyi durumdayım. Sinan arkadaşımın da dediği gibi doktorum bana da istediğin gibi yatabilirsin günlük olaylarına devam edebilirsin(tabii fazla abartmadan) dedi. Arada bir pansumana gidecekmişim. Şu an gayet iyiyim. Ben de çok korkuyordum ama inanın bu korkularım çok yersizmiş. Olacak arkadaşlar hiç korkmasınlar şu an çok huzurluyum maşallah :)

 27. Şanser hocam,
  nerede yaptırdın? ameliyatsız yöntemle yaptıran var mı dostlar

 28. Arkadaşlar öncelikle hepinize geçmiş olsun,bu sitedede oldugumdan da anlaşılıyorkı bende ismini bile zikretmek istemedigim bu hastalıktan muzdarıbım..Yarın ameliyatım var ve cook korkuyorum kan görünce bile bayılma potansiyeli olan birisiyim..sormak istediğim su yara yeri kesilmeden büyükmü yoksa küçükmü oldugu anlaşılırmı?cünkü doktor bana seninki kücük bir tane beze var ve kolay olur dedi ama yinede tatmin olamadımmmm..maıllerınızi 4 gözle beklıyorum!

 29. Kesin olmasa da yara görüntüsü dışarıdan bir fikir verir. Küçük dediyse kesin olmasa da muhtemelen küçüktür.

 30. Teşekkür ederim mailin için İNŞALLAH ameliyat sonrasını kolay atlatırım çünkü benim asıl sorunum amelıyat sonrası cok agrı yapar mı canım cok yanar mı dıye endişeleniyorum.. ameliyatimda perşembeye ertelendi ama bi an önce olsada kurtulsam çünkü tenis oynuyordum ama bu hastalık yüzünden oynayamaz hale geldim sizce benim kortlara geri dönmem ortalama ne kadar sürer??

 31. Ameliyatın yöntemine bağlı. Yazıda görüldüğü üzere 40 gün kadar rahatsızlığını çektim yarı açık ameliyat ile. Sizinki küçük olduğu için ve yönteme bağlı olarak daha kısa olabilir.

 32. bende şişlik ve ağrı ile gittim ama biliyordum yani hissediyordum kıl dönmesi olduğunu küçükmüş ama ağrı veriyordu sınavım var ders çalışamıyordum oturarak. dr küçük bi kesikle iltihabı boşalttı ama o bile acayip acıdı sınavdan sonra gel ameliyat olman gerek dedi. okudum izledim ve kararımı verdim KESİNLİKLE AMELİYAT OLMAM çok korkuyorum ayrıca bu küçük kesikte bile bu kadar acıdıysa ameliyatı düşünemiyorum. hatta ameliyat olacağıma bu küçük kesiyi yaptırırım 6 ayda bir ilhihabı boşalttırırm idare eder gider diye düşünüyorum. zaten ameliyat olanlarında yeniden nüks etme durumu varmış onun için olmayacam.

 33. Merhaba herkese persembe günü kıl dönmesi ameliyatı olacaktım ya hani işte oldum :) doktor benımkının kucuk oldugunu soylemıstı ama ıcten buyumus ve bayagıda buyukmıus Z plastı amelıyatı oldum ve amelıyatımın bugun 3. gunu ALLAH’IMA sukur korktugum kadar olmadı sadece ılk gun bıraz canım yandı ama cok sukur sımdılık ıyıyım..ama dıkısler alınırken nasıl olurum bılmıyorum :) Arkadaslar benım tavsıyem hıc bekletmeden bu amelıyatı olamınz cunku beklettıkce daha zor oluyormus ..Allah herkese acıl sıfalar versın tabı banada :))
  (bu arada ankara etlık yuksek ıhtısas hastanesınde oldum Doktorumda HALIT ZIYA DÜNDAR ‘dı ama asistanlarıda cok ılgılendıler hepsıne burdan cook tesekkur edıyorum..)

 34. Nigar arkadasım bence bir an once amliyatını ol,ben 3gun once oldum ve benımkı ıcten uruyerek buyumus 18 dıkıs attılar ama oturamamam dısında cok sukur hıc bır problemım yok sana şiddetle bır an once amelıyat olmanı tavsıye edıyorum eger gecıktırırsen hem daha zor olur hemde bel kemıgıne yapısabılırmıs!!sadece amelıyat olduktan sonrakı ilk 24 saatı zor oluyor sonra Allah bi sekilde sana sabrını verıyor zaten pekte acımıyor,ben ankarada oldum eger sende burdaysan ETLIK YUKSEK IHTISAS HASTANESINDE ol doktorumda HALIT ZIYA DÜNDAR dı tabı ekıbını unutmamak gerekır :)

 35. sLm arkadaşlar!bende sizin gibi bu iğrenç ve utanç verici hastalıktan muzdariptim^bi zamanLar^ benim sorunum kıl dönmesi değildi doktorum söyLediğine göre abze yapmış kuyruk sokumumda ve tepkisi şuydu doktorumun ‘kızım naaptın sen yaa”:D ama benim derdim daha 2 günlüktü. ben samsunda tıp fakültesinde çalışıyorum ki haliyle sürekli enfekte bi ortamdayım… kuyruk sokumumda aşırı bi kaşıntı,akıntı ve koku hissettim sonrasında oturmakta güçlük çektim 2 gün sonra samsun medikal park hastanesine muayeneye gittiğimde doktor o akşama yatışımı verdi=)neye uğradığımı şaşırdım!!internetten edindiğim bilgilere görede en az 1 ay istirahat gerektiren bi hastalıktı! ama ben işim sebebiyle bu kadar yatamazdım!!!doktorum sağolsun o gün akşam beni 5 te ameliyata aldı bi kaç tetkikten sonra..kendimi bi an kaplumbağa gibi lokal anestezi yapılıken buldm sedyede iki büklüm:(! belime yediğim o iğnelerden sonra(iğneler diyorm çünki bi türlü kabul etmedi vucudum narkozu)3 kez denendikten sonra ben hissiyatımı kaybettim ve 1.5 saat sonunda KAPALI AMELİYAT olduğunu öğrendim. 1 gece kaldım hastanede tabi bi annecim bide ben bilirim çektiğimi!narkoz çok ağır geldi bana mide bulantısıyLa uyandım bi an kolumda bi serum bi tanede yedekte!tabi ye serumu ye serumu mesanem doldu ama narkoz sebebiyle kasılma olmadığı için ihtiyacınızı göremiyorsunuz ve benim gbi hastaneyi birbirine katıyorsunuz!yapamazsam ölürdüm heralde!!daha sonra o gece kendime rahat bi pozsyon bulupta yatamadığım için her yanım ağrıyordu sancım da vardı ama Allah sabrını veriyormuş insana gercekten!
  o gece narkozu kusarak attıktan sonra rahatladım !sabahında doktorum geldi bugün taburcu edicez dedi=)beyaz meleğim derdi rahmetli=)
  şimdi evimdeyim ama yara yerimde bi hortum var kan doluyor içi..iğrenç bir şey, baktıkça içim çekiliyor sanki bana takılı değil!korku filmlerinden fırlamış gibi iiirençç!ama oturabiliyorum 15 günde rapor almışım ohhh=)iyiki erken fark etmişimde kurtulmuşum. heralde 1 haftaya dikişlerim alınır bide şu hortumu istemiyorum artıııkkk!
  yatarken kalkarken biraz zorlanıyorum ama küçük adımLarLa şimdiLik iyiyim..herkese acil şifaLar diLiyorum
  vee mahmut hocaaammmm eLİn koLun dert görmesin;)

 36. Herkese cook geçmişler olsun,bugun ameliyatımın 9. günü ve cok şükür iyice iyi oldum haftaya dikişlerim alınacak Allahın izniyle,cok korkmustum ben bu ameliyattan (yukarıdakı yazılardanda anlasıldıgı üzre :)) ama korktugum gibi olmadı şimdiki problemim dikişlerim..18 dikişim var ve benim ameliyatım tekli Z plasti yöntemiyle oldum ve şimdilik memlunum..Tek sorum var dikişler alınırken acıyor mu ?(temkinli cvplar istiyorum mümkünse :))

 37. bn de aynı sorunu yaşıyorum ve doktora gittim bi kaç gün sonrada ameliyat olucm ama burdaki doktorun narkoz vermediği sölendi bana onun için çok endişeliyim…. ama bn sizin gibi çok ağrı çekmiyorum hatta nerdeyse hiç ama kaşıntı oluyo…. ameliyat kıyafeti nasıl bana anlatırsanız çok sevinirim…

  • Geçmiş olsun, narkoz vermiyorsa farklı bir yöntemle yapıyordur. Belki sıvı damlatma yöntemiyle, deşmeden. Tabi onun da + ve -leri var. Ameliyat kıyafeti dize kadar uzanan gecelik gibi bir şey diye hatırlıyorum.

 38. Arkadaşlar bende 20 gün önce oldum ameliyat hemde açık tamamen 2 günde pansuman yapılıyor.oturamıyorum.doktor dedi 40_45 gün yatarsın.20 gün sonra yanıma gel dedi yarın gidecem ama pansuman cı dedi yaran çok fena olmuş ve daha kapanmamış dedi.

 39. Arkadalar ben tam 3 hafta önce ameliyat oldum geçen hafta dikişlerim alındı ve şimdi tenis bile oynuyorum :) ( ayrıca bende 18 dikiş vardı kücük bi yara fılan da degildi yanı ) herkese tavsiyem bi an önce amelıyatınızı olmanız gecıkınce daha da kotu sonuclarla karsılasabılırsınız..

 40. ya ben haftaya saLı aMeLiad oLucam.iLk gttiqimde doktorum iLtihabı akıttı ve bi ay sonrasına yani hftaya ameliyat günü vermşti. fakat yara acılıp iltihap akıtılırken cok cok cok acıdı.smdi ameliyat olmakdan cok korkuyorum gece yattıqımda ameliyat gününü dşünmekten skıLdm.acıyomu ya ??en fzla kac saat sürcek korkuyoruuuuuuuum

 41. ilk ameliyatı 23 ay önce oldum 2.sini 9 ay üçüncüsünüde 5 gün önce size bu konuda deneyimli biri olarak şunu önerebilirim ii doktor seçin ve ameliyat sonrası bakıma çok özen gösterin sağlık kabini sağlık ocağı ev ortamında pansuman yaptırmayın direkkt donanımlı bi hastahaneye gidinki yaranız iileşsin yara bakımı emeliyatan daha önemli katı yiyecekler yemeyin terletmeyin yara çevresinde kıl bırakmayın herkese geçmiş ola

 42. slm arkadaşlar ne yazıkkı bende bu hastalığa yakalandımm. ve hastaneye gittim doktor ameliyat olacaksın dedi beynimden vurulmuşa döndüm doktor pazartesi gününe gün verdi ben çok korkuyorum allahtan bana narkoz vereceklerde o anı görmeyecem ya o ameliyat odasına girmekten çok korkuyorumya arkadalşlar ameliyat odasına girince nasıl oluyo anlatabilir misinizz

 43. merhabalar ben de yeni ameliyat oldum 1 hafta önce hala oturamıyorum tabi ancak şu anda ağrılar başladı acaba yaranın kapanıyor olmasından dolayı mı yoksa ters bişey mi oldu? ayrıca tuvalet de zor mümkün oldugunca barsakları çalıstıran yiyecekler yiyin kabızlıktan uzak durun.15 yaşında olduğum için de bi erken teşhis avantajım var :D

 44. Mrb ARkadaşlar BEn Kıl Dönmesi Denilen Şeyden Yada Tıptan Dielim Pek AnLamam.2 qün oldu BAslayalı ama Kıl Dönmesimi bilmiorm.yürümede ve Oturmada Çok Ağrılar Hissediyorum.Yani Bİr Şişkimlik Var Ama Nedir Bilmiyorum Acaba Bu Şişkinliği Biraz daha Acılarsanız Cok Mutlu Olurum.Herkese Acil Şifalar Dilerim…

 45. slm arkadaşlar bende 3 gün önce ameliyat oldum 4 dikişim var otururke yatarken falan zor oluyo ama idare ediyorum:)ameliyat olacak arkadaşlaa tavsıyem var ozellikle kızlara kesinlikle belden narkoz istemeyın ameliat sonrası acaip zor oluyo uytulun benden solemesı yoksa 3 yada 4 saat buyuk sancılar ceker kafayı yersınız.. herkese geçmiş olsun

 46. mehmet o şişkinlik iltihaptan dolayı oluyo eger kıl donmesıyse ama sen ıyıce arastır bi doktora görün umarım deilsindir..

 47. meraba….:):)
  ben ameliyatımı oldum iyileştimde….4 gün hastanede kaldm arkamda bi hortumla:):) hastaneden cktıktan 1 hfta snra banyo olabileceğimi söyledi doktorum ve dikkat etmem gerektiğini yaramın üstüne 2 saatten fazla oturmamam gerektiğinide…yaramda 13 dkş wardı gecen hafda dkşlerimde alındı…ve korkulcak hiç bişey yokmus…tavsiyem kmse korkmasn belki aranızda ennn cooook korkan bndm ama hiç korkulcak gb diil hç bişey hissetmiyorsnz sadece ameliyattan snra biraz ağğrınız oluyor oda zamanla geciyor:):)

 48. merhaba benim eşim geçen yıl ameliyat oldu.çok korktuk.ameliyat z tekniği ile yapıdı.ameliyat sonrası düzenli pansuman yapıldı.1 ayımız pansuman ve dikişlerin alınması ile geçti ama şimdi çok iyi.her an yanında olun ve iyi bakın.moral çok önemli.pansumanlarında ve dikiş alınırken yanında idim.dikiş alınırken canı acıdı.elini tuttum elimi çok sıktı.bitti mi diye sordu.ama sonra geçti çok şükür şimdi iyi.temiz tutun o bölgenin kılsız tutun.geçmiş olsun herkese…..

 49. ya bnde bu salı ameliyat olcam beni rhatlatn local anestezimi olsn genelmi..bi ay sora okullr açılyo ve ben çk korkyom o zmna iileşemicm diye:(NAAPMALIYIM

  • Eğer çok panik yapan birisiyseniz genel olması daha iyi olabilir. Ancak genelde doktorlar karar veriyor buna. 1 ay yetmeli bence. 30-40. günler arası sadece zorluk oluyor. 10 gün okula gitmezsiniz veya zorluğa katlanırsınız. Tabii benimki kadar uzun sürerse. Yorumlarda okuyabileceğiniz üzere daha çabuk işine okuluna dönenler var.

 50. Ben de 1 sene önce bundan oldum ve büyük bir şişlikle başladı şimdi ise küçük ama yarın mevlüt topbaşa gidip ameliyat olucam..önerim herkes hissettiği an olsun yoksa büyüyüp bacağa kadar gittiği yazıyor internette.

 51. bende oldum ameliyat.9 dikiş attılar..acaba alınırken çok acıyomu ya=(

 52. arkadaslar bende kıl dönmesi ameliyatı geçirdim… 2 yıl boyunca korktuğum için hep kaçmıştım fakat ilerledikçe mecburen ameliyat oldum… ayrıca ameliyatsız tedaviler işe yaramıyor boşu boşuna gidipte strese girip onlarla ugrasmayın, ameliyattada zaten korkacak hiç bir şey yokmuş, eğerki sizdede bu hastalık varsa hemen yarın gidin ve ameliyat için gün alın çünkü bu hastalıkta ne kadar erken giderseniz iyileşme süreciniz o kadar kısa sürüyor, kaaçarım ben diye düşünmeyin çünkü bir müddet sonra çekilemez bir hal alıyor hemen gidin olun bu ameliyatı

 53. merhaba,
  bende yaklaşık 9 yıl kadar önce kıl dönmesi oldu. doktor muayene ettikten sonra antibiyotik yazdı. bitince gel basit bir ameliyatla kurtulacaksın dedi. 1 hafta kadar sonra yine doktora gittim. sende bir şey yok dedi. ameliyat olucak dediniz dedim. evet ™ ihtimalle ameliyat gerekir ama sende gerek kalmamış dedi. ve şimdi yine belirtileri başladı. şişlik yok denecek kadar az ama sıvı akıntısı var. biraz ağrı yapıyor. rahat oturamıyorum. en kötüsü aşırı bir halsizlik sebebi olması.. internette bunun için bir doktorun ısırgan otu kürü önerisi var. deneyen oldu mu? faydası var mı? bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim..

  • Isırgan otunu deneyen bir arkadaşım rahatlattığını, iltihapı giderdiğini ancak tam anlamıyla çare olmadığını söylemişti. Ancak onun vakası çok ağırdı. Birkaç kere ameliyat olmuştu, çok sık nüksediyordu. Sizde daha iyi olur mu bilmiyorum ancak en iyisi doktorunuza danışın.

 54. evet sonunda gidip mevlüt topbaş a aameliyat oldum.adam türkü çığırarak ameliyatımı yaptı..önce tabiki hemşire tarafından permatikle bölgedeki kıllar kesildi.sonra 2-3 tane iğne yaptılar.gerisini hissetmedim zaten.ama ameliyattan sonra hemşire kadın 2 tane daha iğne yaptı.adrenalinmiymiş neymiş…ameliyata girmeniz ve çıkmanız arasındaki süre 5 dakikayı buluyor.adam bu arada köşeyi dönüyor..:)sorularınızı çekinmeden sorabilirsiniz.

 55. teşekkürler ahmet emre.
  benim yeni başlangıç gibi, ısırgan otunu denicem.
  işe yararsa sonucu paylaşırım sizinle..

 56. ısırgan otundan fayda bulanlar var mı?acil olarak yazarsanızsevinirim.

 57. Bence ısırgan otundan medet umacağınıza ameliyat olun.Tabi durumunuz müsaitse Mevlüt Topbaş’ı öneririm.Adam işinde uzman.Dediğim gibi ben oldum ve şu anda sadece pansuman var o kadar.4 gün önce olmama rağmen acı çekmeden yürüyüşümü gerçekleştiriyorum.

 58. arkadaşlar biraz komik olcak ama bi sorum var.ben spora düşkünüm biraz ve inanılmaz derece de maç yapasım var:)) ameliyatı olalı 3 ay filan oldu şu anda gayet iyiyim hafif şişlikler dışında ,sizce maç yapmamın bi sakıncası olur mu??dikişlerin filan açılma ihtimali varmı?şimdiden teşekürler!!!

 59. öncelikle merhabalar arkadaşlar.bende 13 gün önce bu dertten ameliyat oldum.sizinle ameliyat öncesi ve sonrasındaki ve şu anda ki durumumu paylaşmak istedim…
  ameliyatım açık ameliyattı.yani çıkardığı parçanın yeri boş olarak kalıyor.kendiliginden kapanacak.
  öncelike bende nasıl oluştuğunu anlatayım;
  işim dolayısı ile çok fazla seyehat ediyordum ve bir gün otbüste birden bir ağrı girdi müthiş bir ağrı ve oraya baskıyaptığımda acı hissediyordum.bir kaç gün sonra acı ve ağrı dindi. ama ne zaman uzun süreli aynı pozisyonda otursam tekar aynı durum tekrarladı.ben bunun sebebinin bir hastalık değilde sadece oturmaktan olduğunu düşünüyordum.aradan geçengünlerde kuyruk sokumunda ufak bir sertleşme olduğunu farkettim.sonra bu sertlik dahada büyüdü.rtık iyice huylanmaya başladım.2009 un nisan ayları gibi hastalığın olduğu yerin birazüzerinde (bele yakın bir yer) den morarma ve abse oluştu.1 -2 ay sonra ordaki abse patladı ve ordan sürekli svı akışı başladı.akıyor 1 gün geçiyo tamam iyileşek derken tekrar başlıyordu.bu gerçekten dayanılmaz birşey.acı olarak değil çünkü bu aşamalarda hiçbir ağrı ve sızı hissetmedim.tabi diyeceksiniz ki neden doktara gitmedin…1.si biraz çekindim 2.si de işlerden fırsat bulamadım.ve 2 ay öncesine kadar ailemin görmesiyle gün yüzüne çıktı.
  agustosun son günlerinde izine ayrıldım ve bu dertden kurtulmaya karar verdim.ancak ben hala hastaıgın kıl dönmesi olduğunun farkında değilim.internette araştırma sonucu ögrendim.acayip tırstım ameliyat falan okuyunca. sonradedim ameliyatsız tedavi yok mu diye ve buldum fenol yöntemi ameliyatsız 15 dakka sonra hayata kaldığın yerden devam et.iyi u bana göre dedim.
  birde lazer var ama onlar amelyattan sonra uygulanyor.ertesi gün doktorun olunu tuttum. özel hasteneye gittim.sıa yok bişey yok uzman doktora çıktım.dedim kıl dönmesi var baktı o dedi sen bu zamana kadar nerdedin dedi ve ameliyat olacandedi.beymden vurlmuşa döndüm.hocam başka yolu yokmu dedim senin yok dedi ilerlemiş dedi.ertesi güne ameliyat yazdı.saat 10.30 a ve gece 12 den sonra yiyip içmek yasak dedi. o gün akşamı birdaha ALLAH kimseye yaşatmasın.birde doktor dedi açık ameliyat olacan.hepten tırstım.
  ertesi gün:beni odama çıkardılar.annem babam yanımda .ameliyat elbisemi giydim hemşireler kanımı aldı tahlilleri yapıp beni ameliyathaneye götürdüler.masaya yattım.içimde bir korku var.benim doktor erkek 4 5 tanede bayan içerde hepsi başimda.beni uyuşturacaklar.doktor uyuşturma yöntemlerini anlattı hangisini istersin dedi.ben dedim acısız olsun zaten acı hissetmeyecen dedi.bnde lokal anesteziyi kabul ettm.yani omurgadan bi iğne vurdular iki dakka sonra belden aşşağısı felç. doktora ısrarla yarayı neden açık bıraktığını sordum doktorun cevabı senin iki ay sonra tekrar gelmeni istemiyorum ercan oldu. yarım saat sürdü beni odama
  çıkardılar.ama belden aşşağısı yok .hissetmiyorum ama müthiş bir ağırlık veriyor.5-6 saat sonra kasıklarıma müthiş bir ağrı girdi.çünkü idrar torbası doldu fakat bir türlü yapamıyorum çünkü hissetmiyorum durki ağlayacam o durumda.sonra yavaş yavaş beni ayağa kaldırdılar.biraz açıldım.fakat hala tık yok doktor dedi sondaj takacaz.dur dedim ya ne yapıyon bana böyle anlatmadın.bira daha süre istedim ALLAH ın da yardımıyla urtuldum
  doktor geldi yanında hemşireler leti takmaya dedim kurtuldum gerek kalmadı nasıl ldu dedi.dedim hocam ön taraf daha önemli hemşireleri aldı bi gülme. ertesigün taburcu etti doktor.iki günde bir pansumana gelecen dedi.15 gün banyo yasak ve 15 günoturmak yasak yüz üstü yatıyorsun.ilk 3 gün zor geçti yarada hiçbir acı olmadı.birde doktor yarayı biraz küçültmek için alttan ve üstten dikiş attı biraz daha küçülttü ama ynede büyükmüş.ameliyattan 15 gün sonra dikişleri alacağını söyledi.o zaman oturabilecekmişim.sonrada toplam 1 ay içinde yara kapanacakmış.şu anda 13.gündeyim hiçbir ağrı sızı yok hareket edebilme kabiliyetim arttı 2 gün sonra inşallah biraz daha rahatlayacam.sırt üstü yatacam ve oturacam o kadar çok özledim bir bilseniz.
  bu hastalığı olan,ameliyat olacak olan veya yeni olmuş olan arkadaşlara tavsiyem;
  hastalığın belirtileri ilk çıktığı anda hemen doktora gidin ameliyatsız tedavis var erken teshiş de,
  ameliyatanönce kesinlikle bu ameliyatın videolarını izlemeyin resimlerinebakmayın.ameliyattan sonra da yara ya da bakmayın 15 gün ben öyle yaptım.çünkü insan pisikolojik olarak etkileniyor.gözünün önüne hep o görüntü gelir.
  aeliyat gününden itibaren mutlaka kabızlığı onleyen ilaç kullanın çok zorlanırsıız dikişler olduğu için sıkıntıçekersiniz.
  yakın bir hastane tercih edin
  pansumanlarınızı hastanede yaptırın.
  ameliyattan önce obölgeyi temizleyin
  ve son olarak sabrederek ALLAH a şükür deyin beterin beteri var
  temizlik çok önmemli.
  bu da geçer deyin
  beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.umarım birilerine yardımcı olabilirim bu yazımla.iyileşince yine yazacağım.
  ve unutmadan mutlaka tedavi olun. çünkü insanın pisikoloisini müthiş bozuyor.kimseden çekinmeyin ilerde daha büyük sorun açabilir.

 60. merhabalar. aynı sorundan bende muzdariptim.tam olarak bilmiyorum ama sanırım lokal anestezi ile kapalı ameliyat oldum.bir kaç ay sonra tekrarladı.doktora tekrar gittiğimde yaranın içine şırınga ile bir ilaç sıkmıştı kesin çözüm oldu ve yıllardır tekrar etmedi ama o ilacın ne olduğunu bilmiyorum.hastanede çalışan bi arkadaşım ilacın yasaklandığını söylemişti.

 61. slm arkadaslar bende kıl dönmesınden amelıyat oldum gercekten rahatsız verıcı bı nokta oldugu ıcın çok kötü ufak aa bı okadarda etkıleyıcı bır amelıyat valla benm 8 gunum dıkıslerım hala duruyor 2 yanaktan dıkmısler gördugum kadarıyla ıkı yanak bırbırıne yapıstırmıslar :D su anda otura bılıyorum sorun yok ama yataktayken bır keere sırt ustu yatmıstımm arkadasın dedıgı gıbı zar zor kalktım ınsallah p.tesı gunu dıkısler alınacak sen cok abartmıssın gıbı geldı 1 bucuk sene ne demek bakalaım bılgıler ıcın teşekkurler he bu aradalap toptan yazmaktan bıktımm kemıklerım agrıyor artık ve amelıyattan sınfra bozgaz agrısı cektım herneyse herkese geçmiş olsn nedımm

 62. ben adanadan ramazan arkadaşlar bende ssk da yaklaşık 1 ay önce ameliyat oldum ama ameliyattan sonra dikişlerimin yarısı açıldı dr. bişi demedi diğer dikişleride aldı ve şu an şişlik ve iltihap var ne yapacağımı bilmiyorum sürekli iç çamaşırı ve pansuman yapıyorum nereye kadar sürecek valla psikolojim çok bozuldu. ne yapacağımı bilmiyorum doktorlarada güvenemiyorum bana yardımcı olursanız çok sevimirim

  • Kontrole gitme imkanınız yok mu? Yoksa tekrardan muayene randevusu alıp gitmeyi deneyin.

   Tekrar SSK hastanesine gitmek istemiyorum diyorsanız maddi durumunuz yetiyorsa özel bir hastanede muayene olmayı deneyin. En azından oradaki doktor size yaranın şu anki durumu hakkında fikir verebilir.

   Kalıcı çözüm sağlanana kadar ısırgan otu lapasını da deneyebilirsiniz ama ameliyattan hemen sonra zararı olur mu bilmiyorum.

 63. slm arkadaşlar bende kıl dönmesi hastalığı başladı dr gittim ameliyat dedi yukarıdaki bir arkadaş 5 dakikda ameliyat oldum ve düzeldi diye ifade ediyor ben buradaki dr sordum 30 veya 40 dakika ameliyatı sürüyor dedi yarın ameliyat olacaktım ama korkudan olamadım bana yardımcı olursanız sevinirim çok acıyormu ameliyattan sonra ne zaman ayağa kalkabiliyoruz bilgi verirseniz sevinirim tşk

 64. Yorumlar yerine asıl yazıyı okursanız, orada yazıyor :)

 65. merhaba arkadaşlar bende 1 gün önce ameliyat oldum duyduklarım ve okuduklarım yeterince korkmama sebep oldu fakat ameliyattan sonra hiç ağrım olmadı tek sıkıntım belden aşağı uyuştuğundan tuvalet ihtiacını hissedemiyosun sonda takılıyor bu sonda denen şeyin çıkarılması ve çıkarıldıktan sonraki süre zarfında tuvalet ihtiyacı esnasındaki yanmam oldu.okadarda olsun diyorum artık arkadaşların çektiklerini duyduktan sonra benim bundan şikayetçi olmamam gerektiği.ilerletmeden doktora gitmek gerek kaçışı yok yani bu işin bide tekrar etmemesi için dua etmek gerek…herkese acil şifalar..

 66. herkese şifalar diliyorum…

 67. Merhaba arkadaşlar herkese çok geçmş olsun… Ben bu MEVLÜT TOPBAŞ’a ameliyat olanlardan bilgi almak istiyorum. Bugün aradım açık bırakıyoruz o bölgeyi dediler. kesme işlemi yapılıyormuş. Ankara’da yaşamıyorum. Bu nedenle ameliyat hakkında daha detaylı bilgiye ihtiyacım var, Mevlüt Topbaş’a ameliyat olanlar lütfen daha detaylı yazabiir misiniz? çünkü bana telefonda o bölgenin kesileceği, açık bırakılacağı ve zamanla dolmasının bekleneceği söylendi. Aynı gün ben nasıl Ankara’dan döneceğim ki o bölge açıkken???? Lütfen yardımcı olur musunuz? :( kafam çok karıştı.

 68. sevgili aslı aynı gün ankara dışına çıkman mümkün değil en az 1 hafta yüz üstü yatman gerekiyor günlük pansuman olman gerekiyor en az 15- 20 gün iyileşme süreci var kendini ona göre ayarla geçmiş olsun dileklerimle ufuk yel

 69. Cevap için teşekkür ederim. kafam çok karışık. bir yandan mevlüt topbaş’a ameliyat olup hiçbir şey hissetmedik yürüdük eve döndük diyenler var bir yandan da tıpkı sizin yazdığınız şekilde maileme de bir başka hastadan cevap geldi. o da sizin gibi yatmam gerektiğini söyledi. telefondaki bayanın ankara’dan arkam açık halde dönebileceğimi söylemesi korkuttu zaten, çok teşekkür ederim cevap için.. mecburen istanbul’da nihat bengisu’ya(küretaj yöntemi) gideceğim :( bir de medical art’ta atilla bey(fenol yöntemi) var. bu iki yöntem hakkında da bilgisi olan yaptıran varsa cevap yazarsa çok sevinirim. çok berbat bir hastalık :( bir an önce kurtulmak lazım ama yöntemlerin hepsi birbirinden korkunç.. geçmiş olsun herkese…

 70. sevgili aslı sana bir şey daha tavsiye edebilirim tabiki bu tavsiyem sadece sana kalmış ister uygula ister uygulama ibrahim saraçoğlunun sitesine gir oradanda görebilirsin ısırgan otu çok iyi geliyormuş ama taze olması gerekiyormuş ısırgan otunu kaynatarak kür yapıyomuşun ve rahatsız olduğun yerin üzerine ılık olarak koyuyormuşun bunu 2 günde bir defa yapıyormuşun kılları oradan çıkarıyormuş ve ameliyata gerek kalmıyormuş ama sen yinede saraçoğlunun sitesine gir ve e mail yolu ile veya tlf ile bilgi alabilirsin kara senin geçmiş olsun dileklerimle ufufk yel

 71. teşekkür ederim ben de araştırdım ve dediğiniz gibi mail attım ibrahim saraçoğlu’na :) ameliyatsız acısız kurtulmak için sürekli araştırıyorum. inanın ibrahim saraçoğlu’nnun katıldığı programları bile aradım :) lanet bişey bu hastalık, çeken bilir. ibrahim saraçoğlu mailime cevap olarak numaralarını yollamış telefonla bilgi alabileceğimi söyledi. bugün arayacağım. bu arada izmitte de pilonol diye bir set satılıyor (googledan aratabilirsiniz)bu kıl dönmesi için ilaç krem uyguluyorsun 300 tl fiyatı. ama bir kişi nette çok acıttığını söyledi o ilaçların. herkesin bünyesi farklı tabi. ben maalesef çok fazla acıya katlanabilen biri değilim, korkuyorum hep. eğer ıssırgan otu da uygulamada can yakıyorsa yapamam gibi, ameliyat bir an önce kurtarır gbi geliyor tabi ya mevlüt topbaş ya da istanbuldaki fenol yöntemiyle. normal ameliyatın korkusu bile beni götürür. ibrahim saraçoğlundan sağlam bilgi alırsam ki sanırım sekreterleri konuşacaktır, paylaşırım bilgisini. çok sağolun..

 72. slm aslı ısırgan otu canını hiç acıtmıyor buna emin ol

 73. Kullandınız mı siz acaba ısırgan ya da tanıdığınız kullanan var mı? bugün aradım ibrahim saraçoğlu’nu. adımı kaydettiler istediğiniz zaman arayın görüşceksiniz dediler ama sürekli meşgul bir iki gün gayret edersem konuşabileceğim inşallah. Çok sağolun acıtmıyor demişsiniz. Maalesef çok korkak biriyim. Buna da şükür daha beter hastalıklar da var biliyorum ama korku işte geçmiyor bende. İbrahim Bey’le konuşursam ayrıntılı öğrenirim ısırgan kürünü. Bu hafta da Nihat Bengisu ve Medicalart’a gideceğim ama ameliyata değil, sadece bilgi almak için. Hemen ameliyat yaptırabilcek biri de değilim, açıkcası ısırgana kalacam gibi :) çok teşekkür ederim size cevap verdiğiniz için. ben de ayrıntılı öğrenirsem İbrahim beyden mutlaka yazacağım buraya.

 74. sevgili aslı ben ısrgan otunu kullandım ve halende kullanıyorum öyle hemen geçmiyor 1 ay falan 2 günde bir kullanmak gerekiyormuş bende kullanıyurum ben faydasını görüyorum nasıl dersen bende akıntılar vardı o akıntılar kesildi ve tatlı tatlı kaşınmalar oluyor ara sıra ama faydasını görüyorsun birde saraçoğlunda bir ilaç varmış beni aradılar 180 tl dediler ben denemedim ısırgana devam ediyorum deneyenler faydasını görmüşler inşallah bizler de faydasını görürürüz

 75. İbrahim Saraçoğlu tedavi sürecinde sürekli ilgileniyormuş ama. zaten sonuç onlar için de önemli. benim akıntım yok. Dediğim gibi 3 hafta oldu. Doktorlara görüneyim de ısırgana karar verirsem size yine ulaşırım. Isırganı kullanıp da yazmanız araştıranlar için de iyi olmuş. Saraçoğlu’nun sayfasında 2 kişi yazmış kullandım diye ama detay yok. Kullananlar daha iyi bilir tabi. Kullanacak olursam sizden daha detaylı öğrenirim. Teşekkürler.

 76. Bende 44 gün önce bu ameliyatı geçirenlerdenim , ameliyat açık ve genel anestezi altında yapıldı . Hastahanede 1.5 gün kaldım ve sonda , dren tarzı şeyler takılmadı . Ameliyattan önce en kötü şey lavman yemektir herhalde o şey ameliyattan daha çok koyuyor adama ama ne tuhaf ki her kıl dönmesi ameliyatından önce yapılmıyormuş bana denk geldi ameliyat günü ise hiç stres , panik , heyecan yoktu galiba 3 ay önce ameliyat geçirmem bunda etki :) tecrübe ile sabit oluyor böyle şeyler . Ameliyatım yaklaşık 1 saat sürdü ve doktorlar ise ameliyatın gayet iyi ve parçanın büyük olmadığını söylediler. sonra ki dönem ise asıl işin başladığı dönem biraz ilgi biraz bakım ve her gün pansuman isteyen nazk bir durum :) bizimkisi ….

  İlk 1 hafta çok zor yürümek , tuvaletini yapmak
  1 haftadan sonra ise dikişler alındıktan sonra biraz rahatlıyorsun
  20 günden sonra artık yürümen düzeliyor ve rahat rahat pansumana gidiyorsun
  1 ay SONRA yara iyice kapanıyor ama pansumanlara devam
  ve şu an benim 44. gün pansumanlara devam ama her gün değil 4 , 5 hatta haftada 1 kez olarak devam ediyor

  Herkese geçmiş olsun . Allah (C.C) şifalı dert versin herkese

 77. ya bendede bu illet var malesef bende 4 yıl önde kuyruk sokumunda kemik gibi bişey çıktı ve inanılmaz ağrı gittim hastaneye doktorun alttan basmasıyla iltahap dışarıya akmaya başladı annem yanımdaydı o iğrenç kokuya dayanamadı çok kötü kokuyodu dr iltahabı çıkardıktan sora iltahap kurutucu verdi sonra gel ameliyt dedi ben gidemedim ve 4yıl geçti hiç rahatsız olmadım ama delik var hala ben ameliyat olanlara sormak istiyorum acaba kuyru sokumuna mı dikiş atıyolar yoksa popoyamı dikiş izi kalıyormu lütfen cevap yazın

  • Kuyruk sokumuna dikiş atıyorlar. O bölgenin şekli biraz değişiyor. Hafiften kabarık kalıyor, sanki böcek ıssırmış gibi ama sert.

 78. Ameliyata alternatif yöntemleri kullanırsanız şekil değişikliği yaşanmıyormuş. Nihat Bengisu, Atilla Kaya, Orçun Oral Şentürk isimlerini arayın googledan. Ya da ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi diye araştırın. Normal ameliyat kim ne derse desin eziyet. Bazı insanda kıl bile çıkmıyormuş aldıkları parçada. Normal ameliyat cerrahlara kolay geldiği için kesip biçiyorlar ama hasta için hem sonrası bakım zor hem de şekil değişikliğine alışmak zor.iyi araştırın derim. geçmiş olsun.

  Editör notu: bu yöntemlerin de kendilerine göre riskleri mevcut. İyice araştırmanızı tavsiye ederim.

 79. arkadaşlar ben de aynı problem var. Ben de nihat bengisunun küretaj yöntemini ve fenol yöntemini merak etmekteyim.Bu konuda bilgisi olan beni aydınlatabilir mi acaba?

 80. Merhaba ayşe. Ben Geçen hafta Nihat Bengisu’ya muayene oldum. Küretaj yönteminde o bölgeyi önce iğneyle uğuşturup, sonra küçük kesikle oraya ilaç döküyormuş sonrada tığ gibi bir aletle kılları çıkarıyormuş. Dikiş attığını söyledi. Ancak hastalığın derecesine ve temizleme yapılan yere göre dikiş değişiyormuş. Dikiş erekmeyebilirmişte ama o anki operasyonda belli olurmuş bu. Eğer panik yapan korkan biriysen koldan sakinleştiricide vuruyorlarmış. Ben de kararsızım. İstanbuldaysan mutlaka muayene ol. Doktordan ziyade hemşireleri çok ilgili. yalnız küretaj yöntemi için 1.ve 2. seviye olması gerekiyormuş hastalığın. Hatta sitesinde okumuşsundur bir de O (sıfır) seviye demiş doktor, onda hiç kesmeye bile gerek kalmadan hallediyormuş.. belki de öyle bir şeydir seninki. Fenolle ilgili de bu hafta bir başka doktora gideceğim. Yine yazarım. Geçmiş olsun…

 81. çok teşekkürler aslı bakalım gitmem gerek ama korkuyorum kalp ameliyatı bile bundan kolaymış nerdeyse

 82. abartmayın canım ya kalp ameliyatından zor olurmu bende 2 kasımda şırnakta oldum askerde devlet hastanesinde doktorum çok iyiydi gerçekten ameliyat sırasında ve sonrasında en ufak bi acı çekmedim şimdi sağlığım gayet iyi yara tam kapanmadı küçük iltihaplar oluyo ama pasumana devam ediyoz inş tekrarlamaz diye umut ediyorum ama ameliyat olacaklar sakın korkmayın ya çok kolay bi ameliyat hepinize geçmiş olsun

 83. Arkadaşlar bu hastalıktan ameliyat dışındaki yöntemlerle kurtulan biri varsa bizi aydınlatabilir mi acilen

 84. merhaba arkadaşlar bende aynı problemden yakınıyorum ancak benimki kuyruk sokmunda değil daha aşağıda anüs altında.bu şekilde rahatsızlık geçiren oldumu hiç.

 85. Merhaba Ayşe. Keşke daha fazla yardımcı olabilsem.. Çok kolay bir ameliyat diyenler, her insanın farklı olduğunu unutmasınlar ve o açık ameliyatın kolay olduğunu ben düşünmüyorum internette bile bir çok fotoğraf var o bölge makat bölgesi gibi oyuk olcak bunun nesine kolay diyorsunuz anlamıyorum..Alternatif yöntemler varken işkenceye gerek yok bence. Ben fenol uygulayan doktorla görüştüm Ayşe, kusura bakma daha erken yazamadım. Bu doktor oraya dikiş atmayacağını söyledi. Ama sana şunu da diyeyim benimki henüz 1 aylık. 2tane birbirine çok yakın delik var bende. Biri biraz daha küçük. Doktor hakkında bilgi yazdığımda burda uyarı aldım, mail adresi istedim bir kişiden yine uyarı aldım. sana başka yerden ulaşmayı isterdim ama öyle bir şansımız yok. Ben yine de daha önce yazanlar doktor mevlüt topbaş’ı adresiyle bile yazdığı için yazmak istiyorum. Son gttiğim doktor, İstanbul’da medilife hastanesi, Orçun oral şentürk. internette de var bilgiler. araştırırsın. Doktor çok iyi biri. Benim gibi stres panik biriysen gerçekten çok iyi bir doktor. Ben sanırım bayramdan sonra orda ameliyat olacağım. Ameliyat diyorum ama doktor bey bunun ameliyat olmadığını ısrarla söylüyor:) o bölgeye deliklerin etrafına iğne vuracakmış fenol maddesini içeri verip kılları temizliycekmiş. operasyondan sonra yarım saat hastanede yatırcak iyi hissettiğinde kalkıp yürüyerek gidebilirsin dedi. sonrasınra 10., 20. ve 30. günlerde kontrole gelirsin dedi. uzaktaysan o bölgenin fotoğrafını da görsem yeterli dedi doktor. ben ısrarla sordum acı ve ağrı hissetmiyceksin dedi. bana konuşmaları çok mantıklı ve inandırıcı geldi. doktor doktor geziyorum bu ara en iyisi bulmamız lazım napalım… çok geçiş olsun tekrar.. Bir de tavsiyem o bölgeyi günde iki kez ılık suyla yıka ve biokadin sür, gün içinde de bir kez bactroban(yeşil beyaz antibiyotik krem) sür. gerçekten rahatlatıyor ve enfekte olmasını önlüyor…

  Editörün notu: uyarıldım dedikleriniz yanlış bir hareket yaptığınız için değil, fenol yönteminin ciddi tehlikeleri olabileceğini eklemek için idi. Bu bilgiyi de vermek lazım ki herkes kendi sorumluluğunu alsın.

  E-posta konusunda ise bir uyarı vermedim, sadece e-posta adresi alışverişi yapılması yerine “bilgi paylaştıkça çoğalır” felsefesince bilgilerin herkesin görebileceği bir yerde toplanmasının daha uygun olacağını belirttim. Bu bilginin girilmemesi üzerine istediğiniz e-posta adresini ise size zaten kişinin onayı üzere ulaştırdım.

 86. batikon ve bactrobanı doktorlar tavsiye etti o yüzden yazdım…

 87. Peki aslı doktor hangi devrede oldğunu hastalığın nasıl anlıyor bi de sen bu küretaj yönteminini niye düşünmüyosun

 88. Sanırım doktorların hangi evre olduğunu anlaması akıntı, ağrı yapmasına, delik sayısına, apse olup olmamasına bağlı. Bir de elle bakıyorlar o bölgeye doktor iyice bastırıyor acıyıp acımadığını soruyorlar. Muayene olmadıysan mutlaka ol. Ben İstanbul’da oturmuyorum. Nihat Bengisu ameliyat sonrasında ertesi gün dikiş alacağını (dikişten korkmamında etkisi var) ve 2 gün sonrasında da kontrole geleceğimi söyledi.Kalma durumu sorun olur diye vazgeçtim. Bir de Medilife hastane olduğu için biraz daha kafama yattı. Nihat Bengisu muayenehanesinde yapıyor operasyonu. Hem hijyen açısından hem de yatcak yer olmaması açısından da düşününce vazgeçtim. Sağlık güvencen varsa medilife’a muayene olabilirsin. Belki bu da kafana takılıyor olabilir, onu da yazayım Nihat Bengisu 250 lira aldı muayene için, medilife 10 lira aldı(benim emekli sandığı) belki bu da yardımcı olur sana.

 89. Tekrar teşekkürler Aslı Allah razı olsun

 90. öncelikler herkese büyük geçmiş ve bayramınız kutlu olsun….
  aynı rahıtsızlıktan bende muzdaribim 2-3 ay kadar suren acısız hafif şişlikten sonra son 1 haftadır özellikle oturunca ve sonrasında acıyor biraz agrıyor. yurtdısında oldugum icin burdaki doktorlara guvenmiyorum. Türkiye ye gelip ameliyat olmayı düsünüyorum fakat iyi bi doktor arıyorum….. önerilerinize acıgım..
  saygılar sunarım

 91. mrb arkadaslar ben hakkarideyim ve malesef ismini teleffuz etmek istemediğim hepinizin bildiği o hastalıktan bende de var ben 2005 te doktara gittim bana bir krem ve antibiyotik verdi ve baya iyileşmişti ve arada sırada agrı oluyodu ama şimdi baya agrılar arttı pis bi koku gelmeye başladı. siz arkadasların da dediği gibi şişlik var o bölgede ben şimdi doktora gitsem bana mutlaka ameliyat diyecegini adım gibi biliyorum ben bir memurum işe hemen dönmem lazım ve gidip memlekette ameliyat olsam acaba kaç günde ayaga kalkarım sonra calısmamdan dolayı işe gitmem lazım baya da bi yolculuk yapıcam 4 saat otobus sonra 2.30 saat uçak sonra tekrar 4 saat daha otobus yolculugu acaba ben bu ameliyattan sonra bu yolculuklara dayanabilir miyim? siz tecrübeli arkadasların fikrini almak isterim şimdiden teşekkurler…

 92. merhaba
  az once ameliyattan cıktım. doktor sadece apseyi aldı. 2-3 ay sonrada kalanlarını alacak. ameliyat yeri biraz acıyor…
  gelişmelerden haberdar ederim

 93. merhabalar arkadaşlar.. bizi burada toplayan malüm hastalık ne yazıkki günümüzde artmış durumdadır.

  ben 1 ay önce ameliyat oldum. Açık ameliyat…
  anlatmaya başlıyorum. devlet hastanesinde muayneye gittim doktorum ameliyat olacağımı söyledi ve şekline ameliyat sırasında karar verebileceğini ama büyük ihtimalle kapalı ameliyat olcağını ekledi. iki hafta sonra yatışımı verdi ve salı günü aç bie şekilde sabah saat 7 de hastaneye gittim. damar yolumu açtılar serum verdiler. saat 12 gibi ameliyat için beni aldılar ve götürdüler. lokal anestezi yapılacaktı fakat ben iki gün önce ameliyat bölegesini ve üstünü ağda ile :))) temizledikten sonra iğneyi vuracakları yerde sivilce oluşmuş( ki acayip canım yanmıştı ağda yaparken) bu benimde işime geldi çünkü ben genel istiyodum. anestezi uzmanı lokal yapamayacağını söyledi ve genel aneatezi için hazırlıklar başladı. sedyede yatarken hasta bakıcıya ve uzmana isterseniz ben posizyonumu alim ameliyat masasında siz öyle uyutun beni dedim ama fayda etmedi. biz seni uyutup alırız dediler. sonra damar yolumdan bir ilaç verdiler ki tüm damarlarımda hissettim böle alev alev. derin nefes almamı söylediler kilo mu sordular hemşire hanım 68 dedi. sonra tekrar sordu emre söylesene dedi bende hemşire söyledi ya dedim olmaz sen söyle dedi 60 dedim fakat 8 i çıkmadı hemşire ekledi 8 de var dimi dedi bende evet var dedim ve gerisi yok…uyumuşum hiç bişey hatırlamıyorum. uynırken biraz zorluk çektim zor uyandırdılar nefes alamadım baya uzun bi süre ama kendime geldim sonra. gözlerimi bi müddet açamadım.açtığımda ise herşeri şaşı ve bulanık olarak gördüm :) uyandıktan sonra hissettiğim şey yaramın acısıydı. çok garip bi duygu girerken hiç birşeyim yoktu uyudum ve uyandım feci bir ağrı var. kötü oluyo insan. bide yaramın üstüne yatırmışlardı beni oda rahatsız etti. 2 gece daha hastanede kaldım. narkozun etkisi çok olmadı ağrı falan hissetmedim. sadece 5 saat sonra falan bi beş dakka mide bulantısı çektim o kadar. ilk gün kalkamadım ikinci gün kalktım yüeüdüm tualete gittim. tabi ağır ağırrrr :) yüz üstü yatmak çok zor gerçekten inanılmaz bi bel ağrısı veriyo insana ama mecbur öyle yattım. hastanede kaldığım süre içinde her gün pansuman oluyordum* (ben pansuman zannediyomuşum) yaptıkları şey sadece açık olan yaranın içinde ki steril beze o kırmızı korkutucu şeyi dökmekmiş. hastaneden çıktıktan sonraki ilk pazartesi tekrar doktara gittim kontrole. güzel dedi pansumana yolladı. pansumanı yapan arkadaş gs liydi.hastaneden çıkmadan önce haftasonu oynanacak olan fb-gs maçı için biraz konuşmuştuk. ben fenerliyim de elhamdülillah :) işte o maçtan sonraki pazartesi pansumanda başıma gelecekleri az çok tahmin etmiştim aslında. bu hezimeti bende çıkarır diye :) sedyeye yattıktan sonra bana bu senin en çok acıyan en zor pansumanın olcak dedi ve tansiyonum birden düştü, neden ki dedim diğer yaptıkların neydi? neyse işte bu pansumanda yarının içinde ki bezleri çıkardı ama canımda çıktı yani.tansiyonum düştü midem bulandı mahfoldum kısacası. öldüm öldüm dirildim.neyseee bundan sonrada iki günde bi pansumana gidiorum. pansuman acıları her defaasında biraz daha azalıyo. ama bundan sonra ne olur bilemem tabi acıyacağı günlerde olabilir :S tualet sorunu ilk başlarda vardı. sonra alışıyosun. kabız olmamaya dikkat edin. akıntılar kötü oluyo. iki gün akıntım oldu çok felaket bir kokusu vardı. pansumanda falan çok utandım :) oaly bundan ibaret. şu an bi sıkıntım yok, sadece sırt üstü yatmayı ve adamakıllı oturmayı özledim. yürümem normalleşiyo. dediğim gibi pansumanlar artık çok acıtmıyo ama insanın içinde hep bi korku oluyo. yarın yine gidicem yanımda da permatik götürcem temizlemeleri için. inşallah yaram bir an önce kapanır. birde internette birşeyler okudum yara kapanmasıyla ilgili. kapanmasına yakın kazıyolarmış yarayı şekli düzgün olsun die şimdide korkmaya başladım ama korkunun ecele faydası yok. sıkıcaz dişimizi eninde sonunda geçecek.

  arkadaşlar eğer varsa bi sorununuz hiç beklemeyin. herşeyin erken tedavisi en iyisi. belki çok hafif atlatabilirsiniz. benimki büyük bi kitleydi o yüzden çok pişmanım erken gitmediğim için.temizliğine dikkat edin ve lütfen dua edin bir an önce iyileşeyim.
  Allah herkese acil şifalar versin…

 94. merhaba arkadaşlar kıldönmesi ameliyatı olmuş ve olucaklar ben daha önce bir kez ameliyat oldum acık ameliyattı yara açık bırakıldı 1 ay boyunca pasuman yapıldı.ameliyat olalı 2 sene olduu şuan agrıyoo yanıyo genemi ameliyat olucam ne zamana kadar devam etcek buu bunun bi caresi yokmu her tekrar ameliyat demekmi her ne kadar görünmeyen bi yer olsa bile biton dikişş her defasnda bölemi olucak çaresi yokmu bütün hastalıkların caresi var bunuda bi çare bulsunlar ameliyatsız geçirme şartıyla bulunur ama bizim kase delik deşik olduktan sonra bence ihmal etmeyin uzun süreli bekleyen lerde dikiş sayısı artıyo kurtuluş=ameliyat

 95. 6 ay önce bu hastalıktan doktora gittim ..ağrrıdan ve kaşıntıdan duramadım..doktor bu kıl dönmesinin ilk evresi dedi daha yeni başlamıştı ihtiyol adlı kremi yazdı 15 gün kullan dedi
  eger devam ederse iyi bi hastanede amaliyat olmam gerektiğini söyledi..ben kremi 15 gün kullandım.şişlik biraz küçüldü ağrısı azaldı ..tabi bende ameliyat olmadım geçti diye.. son 1 aydır şişlik çok büyüdü ve yatamaz hale geldim bütün yorumları okudum ne kadar korksamda mutlaka doktara gitmeyi düşünüyorum..sırt üstü yatamamak çok kötü herkese geçmiş olsun…

  ama korkuyorum da:(:(

 96. Daha önce yazmıştım 44 gün oldu diye şimdi kaç gün olduğunu hesabını yapamıyorum :) 2.5 ay herhalde yara hala açık kızarıklık var ve yara nın üstünde yapışken beyaz bir şey oluşuyor ne zaman bu biter çok merak ediyorum cilt ne zaman kapanır ? cilt kapanmasının hızlandırıcı bir şeyler kullanan varmı ? Ayrıca tekrardan olucak diye çok korkuyorum

 97. :,( moralim cok bozuk arkadaslar :,(

  ben polonyada yasiyorum, daha ilk yilim burda, polonyaca bile bilmiyorum. neyse, 4-5 ay once malum bolgede sislik ve sertlik hissettim, ne olduguna bi anlam veremedim. esimle doktora gittik burda, bana bi krem verdiler kullanmam icin. kremi kullandigim sure boyunca sisligi azaldi. ama ben hala kil donmesi oldugunu bilmiyorum, bana “kist” dediler. yani esime oyle demisler. herkes polonyaca konusuyo, bisey anlamiyorum, cok sinir bozucu boyle bir durumda. esimde doktorun dedigini sozlukten cevirince “kist” oluyo. neyse… verilen krem bitti, sislik yine artmaya basladi. yorumlarda okudugum gibi kotu koku, agri falan yok bende, sadece sisiyor ve 2-3 gun sonra kanamali akinti oluyor, sislik iniyor, sonra yine sisiyor :(

  bu durum kremle duzelmeyince, dun baska bir doktora gittik. cok sukur bu doktor ingilizce biliyordu, bana sorunu anlatti ve kil donmesi oldugunu anladim hemen. o bolgede kil birikmesi oldugundan bahsediyordu. bana estetik amelyat olmam gerektigini soyledi, baska bir cozumu yokmus. bugune daha iyi bir doktora randevu verdi.

  bugun gittik doktora, yasli basli bir adam, benim evin salonunun 10 kati buyuklugunde bi ofisi var. gayet iyi ingilizce konusuyordu cok sukur. beni muayene etti. sonrasinda amelyat olmam gerektigini ve amelyati nasil yapacigini anlatacagini soyledi. ofisine donduk, tahtada cizerek, gayet guzel sekilde operasyonu anlatti. ve benim butun moralim alt ust oldu :,( boylesine buyuk olacagini hayal bile etmemistim, ufak bir parca ve hemencecik kolayca alirlar diye dusunuyordum :( adam bile dedi acikca “ciddi bir operasyon” oldugunu ve benim onayimin gerektigini. :,( mecbur “yapalim” dedim.

  anlattigina gore, kuyruk sokumu kismimdaki yeri acacak, sorunlu parcalari alcak ve kalcamdaki deri parcasini, acik kismi kapatacak sekilde bolgenin ustune cekip dikis atacak. internette buldugum kadariyla kapali Z Yontemi gibi birsey onerdi ama benimki “yay” sekilnde bir dikis, tek kalcadan cekme islemi yapacak :,(

  1 hafta hastanede yatmam gerektigini soyledi, belden asagiya local anestezi olacakmis. bu tedavide oldukca basarili olduklarini anlatti adam.

  Cok korkuyorum, heleki hic beklemedigim bir seydi boylesine ciddi bir operasyon :( doktor, tavsiye edebilecegi en iyi yontemin bu oldugunu soyledi. ust kisimda 1 buyuk ve asagiya dogru daha kucuk 2-3 sorunlu nokta varmis bende. internette fotolari gorunce cok kotu oldum :( arkada kocaman bir dikis izi :(

  kalca kismi oldukca hareketli bir kisim. oturup kalkarken, kosarken falan surekli olarak esneyen bir kisim, boylesine bir dikisin uzun sureli ne derece guvenilir olacagindan supheliyim :( sanki hayatimin geri kalaninda surekli dikkatli olmam gerekecekmis gibi geliyor, dikisli kismin acilmamasi icin :(

  moralim cok bozuk arkadaslar :( turkiyeye donup Bulent Demirturk’un amelyatsiz tedavisinimi denesem diye dusunuyorum. burda tek basima hastanede oldukca zorluk cekicem, ki dillerini bile konusamiyorm ve esimin bi sure sonra ise donmesi gerekecek ve ben hastanede yalniz kalcam. offf dusundukce stress oluyorum :( nerden cikti bu hastalik simdi :(

  kesinlikle tedavi olucam, gorunuyorki bu sorunu hemen halletmek lazim, yoksa ileride daha buyuk sorunlara neden olacak, ama nasil bir yol izlemem gerektigi konusunda cok kararsizim. burdaki doktora ne derece guvenebilirim, hic bir fikrim yok :(

  bilmiyorum!!!! :,(

 98. Merhaba oykun bey, ben 2 gün önce sağlık ocağında bir doktorla konuştum kadın eşini 8yıl önce amerikada fenolle ameliyat ettirdiklerini söyledi. eşi daha öncesinde sizin yazdığınız gibi dikiş atılan ameliyatı askeri hastanede olmuş(adam subay) yani iyi bir konumda iyi bir yerde ameliyat olduğu halde ve eşi de doktor olduğu halde o ameliyatla çok zorlanmışlar, sonrasında tekrar ettiğinde amerikadalarmıştı amerikadaki doktor o normal sizin anlattığınız ameliyatın yapıldığı yeri görünce şaşırmış, doktor eşi olduğu için kendilerinin müdahale ettiğini sanmış. o derece kötü bir görüntü oluşmuş. amerikadaki doktor fenolle ameliyat etmiş. 2 saatte yürüyerek çıkmışlar hastaneden. bunu bana anlatan bayan yaşlı bir doktor. eşinin başına gelip de çok çektikleri için uyardı beni. ben de haftaya istanbulda fenolle olacağım inşalla. bence siz de ya orda biraz daha araştırın, ya da türkiyeye gelin. sonuçta sizin de dediğiniz gibi önemli ve zorlayıcı bir yerde hastalık. ben de daha önce bir kaç isim almıştım, arayıp doktorlarla da görüşebilirsiniz. hatta benim gittiğim orçun oral şentürk(netten arayın) çok ilgili bir doktor, o bölgenin fotoğrafını çekip doktora maille gönderebilirsiniz de. en azından fenole uygunsanız kalkıp gelirsiniz. bir de forumda ankaradaki bir doktoru çok övmüşlerdi mevlüt topbaş, onu da arayın .bence birkaç doktorla konuşun orda da burda da. söylediğim gibi eşi doktor olan bir adam bile zorluk çektiyse bizler için o normal ameliyatlar daha zor olur. çok geçmiş olsun…

 99. Mesajin icin cok tesekkur ederim Asli, acikcasi karar vermek oldukca zor :S burdaki doktoru arastirdim bugun, avrupa capinda makaleler yazmis bir doktor ve amelyat ettiklerinden oldukca guzel yorumlari var.

  acikcasi benim asil endisem, basarisiz bir amelyat olmaktan ziyade, boylesine bir amelyata gercekten gerek olup olmadigi. oldukca harekelti (oturma, kalkma, kosma gibi faaliyetlerde esneme olarak) olan kalca bolgesinde, oylesine buyuk bir dikis yerinin ne derece sorunlar yaratabilecegi?! amelyatsiz cozumu ciddi sekilde dusunuyorum!

  turkiyede bahsi gecen doktorlarla gorusucem, ve bu amelyatsiz cozumu burdaki doktoruma danisicam. en kisa surede karar verip, daha da ilerlemeden bu sorunu cozmek istiyorum. burdaki doktorum 1 Subat icin amelyat gunu verdi bile :S

  bu arada sana da cok gecmis olsun Asli.

 100. keske olmaz olaydım. bundan 5 ay once oldum. ameliyat sırasında 4 kere uyandım. ama narkoz etkisiyle ne hareket edebiliyorum nede konusabılıyorum nede baska bısey. ama doktorların konustuklarını duyabılıyordum. canım yanıyordu ama hıc bı sekılde tepkimi gosteremiyordum. gozlerımı zar zor acmayı basarıyodum ama yuz ustu yatırıldıgım ıcın kımse benı farketmıyor kımse benı goremıyordu. kabus gibiydi. 1. uyandıgımda uyanırken deli gibi oksuruyordum boguluyordum doktorlar bogazıma bıseyler sokmaya calısıyordu ama hıc bısey yapamıyordum. 2. uyandıgımda kesiyorlardı. vucudumda acı hıssedıyordum ama tamamını degıl can yakar bı acıydı bu. icime aletlerini girip cıktıgını hıssedebılıyordum. 3. uyandıgımda dikiyorlardı. doktor igneyi sokup cektiginde derimin kalktıgını ve bıseyın benı cektıgını cok ıyı hıssedıyordum. ignenin her batırısında da canım cok yanıyordu. 4. uyandıgımda bandajlıyorlardı. bandajlama bıttıkten sonra tekrardan uyumusum ve en son amelıyathane kapısından cıkarken ayılmaya basladım. once duymaya basladım ama gozlerımı dahi acamıyodum sonra yavas yavas kendıme gelmisdim. nalet olsun cok kotuydu cok. hemde ismini vermek istemedigim ozel bı hastaneydi bu.

  • Umarım ameliyattan önce yemek yemek / sigara içmek gibi bir hata yapmadınız? Yapmadıysanız bile maalesef bazı bünyeler narkozdan kolay etkilenmiyor. Yazıda anlattığım kişi gibi. Geçmiş olsun.

 101. Çok geçmiş olsun Sinan Bey. Maalesef şans işi galiba bu ameliyat, kimisinin hiç acısı ağrısı olmuyor, kimisinin de sizin gibi canından can gidiyor. İnşallah bir daha tekrarlamaz hastalığınız. Ben de yarın fenol yöntemiyle tedavi olacağım -doktorum ısrarla yapacağı işlemin ameliyat olmadığını söylüyor- korkuyorum. Bu hastalık iyice artıyor, inşallah basit bir yöntemdir de burada paylaşırım nasıl geçtiğini, faydam olur.

 102. Merhaba Aslı fenol yöntemiyle tedavi oldun mu bizi bu konuda bilgilendirimisin

 103. amelyat olanlara cok gecmis olsun olacaklarada Allah kolaylik versin.
  ben almanyadayim ve tam 3 hafta once amelyat oldum. isin asli 2 seneden fazladir bu sorun vardi, geciktirdim. aslinda hic bi fikrimde yoktu kil donmesimi ne diye? insan en yakinina bile anlatamiyor suramda sislik var diye. bu iki sene icinde 4-5 kez tekrarladi ama sonuncusu cok daha farkliydi. oyuzden mecbur kaldim. acile gittim :) bekleme odasinda 2 saat sirami beklerken iltihap patladi. bu arada sislik indigi icin rahatladim eve geri donmeyide dusunuyodum. hem agrim gitti bide iki saat beklememin verdigi sinir…neysee sira bana geldi tabi, doktora dedim cok gec. :) doktor bakti amelyat sart dedi. hayatimda kendim icin ( soguk alginligi haric ) ilk defa doktora gittim oda bana amelyat diyince gozlerim faltasi gibi acildi. ilk sokla yok olmam dedim. ama doktor anlatti olmassan tekrarlar daha kotusu olur felan. sonra gun verdi..tamam dedim.. isin detayina cok fazla girmiyecem ama amelyat acik yara birakma seklinde oldu. hergun bebek gibi bez degistiriyorum. ilk hafta cok zordu.felaket agrilar oldu , doktor ölü hücreleri vücut attigi icin normal dedi agrilarima. kendim yakindaki bir doktora yaya gidiyordum 5 dk yolu 45 dk da gidiyordum. bel agrisi da fazlaydi…neyseki gecen hafta eve gelmeleri icin yazi aldim.. simdi evde degistiriyolar …simdi agrilarim azaldi ama yinede geceleri agri oluyo. malum yuz ustu yatma derdi de var. yara daha 2 gun once olctuler 8 cm uzun, 3 cm genis 4 cm derinligindeymis… en az iki ay daha surer…
  kimse ihmal etmesin derim ben… bu isin utanmasi da olmazmis :) keske erken gitseydim belki boyle olmazdi

 104. Merhaba Ayşe. Öncelikle dün geç bir saatte eve döndüğüm için bilgisayarı hiç açmadım yoksa gerçekten acısız ağrısız bir operasyon geçirdim direkt buraya yazmak istedim faydası olsun diye. Ben çok korkak biriyimdir, inan kan aldırırken ağlarım. Ama dün hiç ağlamadım. Hatta hiçbir şey hissetmedim. Ameliyathanede yaptı doktor işlemi(temiz bir ortam olsun diye) ameliyathane korkunç geliyor ama çok şükür sakindim. detaylı yazayım, ilk önce herhangi bir şey olursa diye(benim korkum nedeniyle sakinleştici gerekirse diye) kolumda damar yolu açtılar damarlarım ince olduğu için biraz zorlandılar ama ben işlem sırasında bir şey hissetmediğim için gerek kalmadı sakinleştiriciye,boşuna kolum delinmiş oldu :) işlem yapılcak bölgeye kolay ulaşmak için bantladılar kalçayı 2 yandan, sonra o bölgeyi batikonla temizledi doktor yani sildi. sonra 4-5 tane çok ince uçlu iğne vurdu. (insülin iğnelerini bilirsin belki hiç acıtmıyor)sonra o bölge uyuştu. doktor kılları aldı içinden ben bunu hiç hissetmedim. zaten sürekli konuştu doktor benimle bu çok rahatlatıcıydı.(zaten doktor inan tam olması gerektiği gibi bir doktor bu zamanda böyle bir doktor görmek beni çok mutlu etti, çok ilgili birisi) sonra da fenolü uyguladı, bunu da hissetmedim. sonrasında bitti.. hatta doktor iğneden ağrı duyabilirsin dedi gerçekten hiçbir şey hissetmedim. odaya aldılar beni yarım saat uzandım sonrada yürüyerek çıktım. İstanbuldan izmite otobüsle döndüm. yani 2 saatlik bir yol, önlem olsun diye yine de yan oturdum otobüste. çünkü arkada bandajlar vardı. hala bandajlarım var bugün çıkarcam. ama inan orada ağrı ve sızım yok. doktor iki tane de hap verdi. sadece belim ağrıyor o da yüzüstü yatmanın verdiği sıkıntı yani abartı bir şey değil(bu benden kaynaklanıyor yani) kesinlikle tavsiye ederim Orçun Bey’i. Benim gibi korkak panik yapan birisi ağlamadı korkmadıysa sakin insanlara hiçbir şey gelecektir yaptığı işlem. çünkü sivilce bile sıkarken acır ama bu işlem de hiçbir şey hissetmedim. çok geçmiş olsun sana tekrar, aklına takılanı tekrar sorabilirsin.

 105. Ya bu cilt ne zaman kapanır benim 3 ay oldu ara sıra kanıyor koştuğum zaman ve canımı sıkıyor :( doktorlara sordum dalağın olmadığı için geç sürer miş acaba bilgisi olan var mı ?

 106. benim eşimde aynı dertten muzdaripte benim sorum bu özel yerler ne kadar ücret alıyor biliyormusunuz

 107. Merhaba lale, bildiğim yerlerin ücretlerini yazacağım ama inşallah burada yazmamın bir sakıncası yoktur. ben medilife hastanesinde fenol yöntemiyle oldum. Kesinlikle tavsiye ederim. SGK ile anlaşması var ama sanırım fenol yöntemi her kurumdan aynı alıyor, 400 lira. muayene 10 lira(ben emekli sandığıyla gittim). Diğerlerini de yazayım, ben biraz korkak olduğum için bu hastanenin doktoru beni rahatlattığı için burada oldum. Nihat bengisu’da muayene 300, ameliyat hastalığın derecesine göre değişiyor. (bana 800 demişti. 800den 300 muayene ücretini düşüyor). Bengisu’daki yöntem fenol değil aslında hemen hemen aynı ama dikiş atıyor bu beni korkuttu. Bir de medicalart var, yeşilyurtta. bu tamamen ücretsiz muayene yine fenol yöntemi. ve bunda emekli sandığı ssk değişiyor ücret emekli sandığına 136 liraydı. İnternetten araştırabilirsiniz tek tek yine de. Benim görüştüğüm bu üç yer oldu. Bir de telefonla Ankara’yı Mevlüt Topbaş’ı aradım orası da 700 lira. Ama ihmal etmeden bir an önce muayene olun. Çok geçmiş olsun…

 108. Merhaba arkadaslar bende 4 gün once oldum ameliyat kapalı yonetemiyle 45 dk sürdü ameliyatım hem içten hem dıştan dikişlerim var ameliyat deilde ondan sonrası cok kotu olan bilir zaten nedemek istedigimi ßen Pendik Hospitalde oldum amaliyatımı cok basarılı gecti doktor sadece bu iş üzewrine uzmandı Nurettin HANZADE doktorun adı ve ücretsiz oldum sssk varsa kıl donmesi ameliyatından ücret almıyorlar sadece 12 tl katkı parası muayene olurken bu yatarflarda (pendik) oturan varsa tavsiye edebilcegim tek doktur herkeze geçmiş olsun

  Yavuz

 109. Merhaba arkadaslar.Aslı sana birseyler sormak istiyorum.Aynı sorun 2,5 yıldır bende de var ancak beni nadiren rahatsız ettigi için ve acıkcası cekindigim için de hiç doktora gitmedim.ancak artık bu sorundan ebediyen kurtulma vakti geldi.Fenol tedavisiyle Orcun beye ameliyat olmayı düsünüyorum.şu anda durumun ne onu ögrenmek istedim.Bildigim kadarıyla pansuman gerektirmiyo ya da kontrole gitme.sende de bu sekilde mi.ayrıca cumartesi ameliyat yapılıyor mu bir fikrin var mı cevap verirsen seviriim.Bende Yalovada oturuyorum ve tek seferde gidip bu dertten kurtulmak istiyorum ve umarım bu tedavi için uygunumdur hiç ameliyat görmedim ama epey bi süredir bu sorunla yüzyüzeyim.
  Bir de mete arkadasımız Mevlüt topbasa ameliyat olmus.cok yerden bu doktor hakknıda olumlu operasyon gecirenleri duydum.mete arkadasımıza pansumanı nasıl hallettigini sormak istiyorum.yani anladıgım kadarıyla operasyonu acık yapıyo mevlüt hoca ama pansuman gerektirmiyo gibi anladım mete nin yazısından.yogun calısıyorum ve pansumanla ugrasamayacak durumdyım.bilen bi arkadas yardımcı olursa iki doktor arasında artık karar verecegim.herkese tesekkürler..

 110. Merhaba Ebru, öncelikle geçmiş olsun..2,5 yıldır katlanıyormuşsun zor bir şey inşallah bir an önce kurtuursun. Sorularına cevap vereyim. Ben şu an iyiyim. Fenol tedavisini olalı 15 gün oldu bugün. Pansuman gerekiyor. İlk 6gün pansumanı kendiniz yapıyorsunuz(yanınızda yardımcı olcak biri olsa iyi olur tabi) 6.günden sonra banyo yapabiliyorsunuz. Pansumandan kasıtta baticonla o bölgeyi silip bantlıyorsunuz. Kontrol için doktor bey kolaylık düşünmüş, fenol uygulanan bölgenin fotoğrafını mail adresine gönderebilirsiniz. Ben izmitte oturduğum için gidip geliyorum ilk kontrolüme gittim geldim bi sıkıntı olmadı ama tabi siz biraz uzaksınız fotoğrafla halledebilirsiniz. Cumartesi ameliyat olmuyor çünkü doktor hastanede çalışıyor muayene ortamı değil, yani bildiğiniz normal hastaneler gibi haftasonu tatil oluyor. Benim bildiğim kadarıyla bölgede apse oluşmamışsa, sinüs denilen delikler 5ten azsa fenole uygun oluyor ama tabi doktorun görmesi daha sağlıklı olacaktır, ben daha önce ücretleri de yazmıştım. Gerçekten operasyon sırasında hiçbir şey hissetmiyorsunuz içiniz rahat olsun, yürüyerek de çıkılıyor hastaneden. sadece doktorun yapıştırdığı bantlar rahatsız ediyor ama o da benim kadar korkak panik biri değilseniz sorun olmayacaktır emin olun :) Şunu da ekleyeyim yazmışımdır belki ama doktor hiçbir şekilde kesme işlemi yapmıyor o yüzden de oradaki delikleriniz çok azcık büyüyor ve sonrasında küçülüyor.
  Mevlüt Topbaş için ben de araştırmıştım belki yazmışımdır buraya çok araştırdım bi ara ben de artık hangi siteye ne yazdım hatırlamıyorum :) ama Mevlüt Bey o bölgeyi kesiyor bundan haberin olsun mutlaka herkes bir değil çok kolay geçti diyen biriyle maillleştim ben arkasında çay bardağı girecek kadar oyuk oluştuğunu söyledi bu kişi bana ve ankaradan izmite dönemezsiniz demişti zaten telefonla da hemşiresiyle konuştum o da aynı şekilde oradan parça keseceklerini söyledi benim için bu çok korkunç bişey, tabi siz yine araştırın. Bildiğimi yazmak istedim. İnşallah bir an önce kurtulursunuz. Aklınıza takılan olursa yine sorabilirsiniz. Tekrar geçmiş olsun..

 111. Aslı cok tesekkürler verdigin bilgiler için.senin tedavinde anladıgım kadarıyla acık ameliyat sonucundaki acılı agrılı bir pansuman süreci mevcut degil ki bu da beni bu tedaviyi secme yönünde daha da cesaretlendirdi cünkü ankarada acık ameliyat yaptırıp geri dönüp söylendigi gibi birkac aylık sürelerde düzelmeyi bekleme sansım yok.işin kötüsü ailemden uzaktayım ve pansuman yapacak kimse de yok:) o yüzden fenol tedavisindeki pansuman sürecini kendim yaparak atlatabilirim umarım..bir de pansuman süresi ne kadar daha sürecek?kac kontrol var gitmen gereken artı günlük hayatta herhangi bir kısıtlama oldu mu sana.bir de unutmadan sorayım ön muayeneye gidip sanırım operasyon için gün verildi sana.bu sekilde mi oldu yoksa ilk gittiginde operasyona alınabildinmi?yazında böyle olmadıgını anlıyorum ama yine de sorayım istedim.sorularım biraz fazla oldu ama kusura bakmazsan son bir soru:) orcun beyin adresini bulmak kolay mı. medilife capada die biliyorum ama benim bir istanbul cahilli için pek yeterli olmadı bu adres..kolay bi yolu var mıdır sence medilife’ı bulmamın…cok cok cok tesekkürler..umarım senin gibi kurtulurum bir an önce…

 112. Merhaba Ebru, istediğin kadar soru sorabilirsin maalesef korkutan bir hastalık her şeyi detayıyla öğrenmek istiyor insan her zaman diyorum ancak çeken bilir bunu :) pansuman konusunda keşke yanınızda biri olsaydı çünkü doktorun ameliyat sonrası yapıştırdığı bantlar gerçekten zor çıkıyor, çok yapışkan bir şey biz pamuğa alkol döküp banta sürerek açtık ama zorlandık bunu söyleyeyim sana zorlanırsın bence tek başına :( o yüzden ailenleyken olma şansın varsa bekle bence, oraya iyi baktığın sürece beklemen sorun olmaz ben de fenol öncesinde uygun zaman için 3ay bekledim ama enfeksiyon oluşmaması için çok dikkat ettim o bölgeye. bunun için de tavsiyede bulunabilirim. çünkü gerçekten tek başınıza zor olur ameliyathaneye alıyorlar, işlem ameliyathanede yapılıyor çıktığınızda odaya alıyorlar yatıyorsunuz bi süre. sonrasında bir de tek başınıza istanbulda yürümesi de bir dert. (alt geçit-üst geçit kullanacaksınız mecburen hastaneye giderken ve dönerken)ve yine söylüyorum o yapışkan banttan kurtulması zor :( hallederim diyorsanız tabi ki sizin vereceğiniz karar. bu ilk bantlardan kurtulduktan sonra 6 gün boyunca kendiniz pansuman yapacaksınız. pamuğa batikon(veya biokadin) döküp bölgeyi sileceksiniz, gazlı bez koyup kapatacaksınız bantla. gereksiz yere ben de uzattım ama o bant konusunda ve tek başınıza zorlanabileceğiniz konusunda uyarmak istedim.

  tekrar sorularınıza döneyim, kontrole 3kez çağırıyor doktor. 10. gün, 20.gün ve 30. gün. ama daha önce de yazdığım gibi doktora gitmeden de o bölgeyi fotoğraflayıp maille doktora yollayabilirsiniz (bunu doktor söylüyor uzaktan gelenler için). günlük hayatta kısıtlama oldu mu sorusuna şöyle diyim ben evdeydim hep :) yani öğrenciyim zaten ve evde olmam şans oldu çünkü 2 gün yüzüstü yattım o bölgeyi oynatmamak için, ve yine diyorum o bant yüzünden tuvalette zorlandım. sonraki pansumanlarda da yine o kısım bantlanıyor biraz hareketi kısıtlıyor ama benim gibi panik ve korkak biri değilseniz sorun olmayacaktır :) ben ön muayeneye gittim evet, çünkü doktorun başka ameliyatları da oluyor gittiğiniz günde olmanız belki mümkün olmayabilir bu yüzden. ama doktor durumunuzu görmeden de fenol tedavisi yapmıyor yani ameliyat öncesi mecburen muayeneye gitmeniz gerekiyor :(

  Son soruya cevap :) inan ben izmitte oturmama rağmen istanbul için aynı senin gibi cahilim :) sana yolu detaylı yazayım :) yalovadan nasıl oluyor gitmek bilgim yok ama ben esenlerde indim, yani otogarda. ordan aksaray metrosuna biniyorsun. (otogarda metroyu sorunca gösterirler zaten yakın) metroya binince son durak aksaray, bu da büyük bi kolaylık nerde incem telaşı yapmıyor insan :) aksarayda iniyorsun, ordan da tramvaya biniyorsun. tramvay durağının adı yusufpaşa, metrodan inince sorarsanız burayı da gösterirler zaten çok yakın (yine de aklınızda kalır belki önce bir alt geçitten geçiyorsunuz sonra tramvay durağı için bir üst geçitten geçiyorsunuz) yusufpaşadan tramvaya binmiş oluyorsunuz ve çapada iniyorsunuz. tıp fakültesi tarafına değil öbür tarafa doğru karşıdan karşıya geçiyorsunuz,indiğinizde medilifeı mutlaka görürsünüz de zaten altında bolulu hasan usta tatlıcısı var. :) bir istanbul özürlü olarak tarifim nasıl oldu bilmiyorum ama :) kısaca otogarda inip aksaray metrosuna binip aksarayda inip tramvaya biniyorsunuz tramvay durağının adı yusufpaşa, siz çapada iniyorsunuz. inşallah işe yarar yazdıklarım daha doğrusu inşallah anlaşılır olmuştur :) hiç çekinmeden sorabilirsiniz aklınıza takılanı yine. her gün bakıyorum maillerime aksilik olmadığı sürece mutlaka cevaplandırırım, geçmiş olsun diyorum tekrar..

 113. aslı yazdıkların için cok tesekkürler.gercekten cok yardımcı oldun özellikle adres tarifi konusunda:) kendim ugrassam kesin baska bi yerlerden cıkardım ve bulamazdım adresi:) sorularımla seni bogmadıgımı anladım madem öle birkac takıldıgım seyi daha sorayım:)3 ay bekledim enfeksiyon olmaması için diyorsun.tam olarak kastettigin nedir?Yani doktor mu 3 ay beklemen gerektigine karar verdi yoksa sen mi? yani enfeksiyondan kasıt apsenin gecmesini mi bekledin?Bir de düzenli pansumanı bırakma süren ne kadar olacak ve sonrası için de bölgeyi kapatman gerekicek mi?Sanırım sen 6 günden sonra pansuman yapmadın yani sonrası bölgeyi temiz tutmak ve kapatmamak yeterli mi?Bu konuda benden daha uzmanlastıgın için doktora sorar gibi soruyorum sana artık:) ameliyata kadar dayanabilirsin umarım bana… cok tesekkürler tekrar..

 114. Merhaba ebru, dün çok uzun yazmışım şimdi farkettim :) o yüzden karışık olmuş haklısın, ben ameliyat için kendim 3ay bekledim yani doktor araştırdım, yöntem araştırdım, 3ay sürdü karar vermem :) sana şunun için yazdım, ameliyattan sonra tek başına olduğunu söyledin, pansuman için kimse yok yanımda dedin o yüzden belki ailenle olacağın zamanı beklemek istersin diye düşündüm bekleme sırasında da enfeksiyon olmaması için benim gibi önlemler alabilirsin diye yazdım. (gerçi sen 2,5 yıldır çekiyormuşsun ben 3 ayda panik yaptım :) korkudan sabah akşam yıkadım ve batikonla temizledim ameliyattan önce yani) bende apse yoktu. ben çok başında farkettim kıl dönmem olduğunu, bende sadece 2 tane birbirine çok yakın delikler vardı. yani doktor bekletmedi beni zaten apse varsa fenol uygulanmıyor. Pansuman konusuna gelince :) doktor 6gün pansuman yapılmasını istiyor, yani düzenli pansuman süresi 6 gün. 6gün sonrasında yine de bölgeyi bantla kapatmak gerekiyor çünkü delik henüz kapanmamış olduğu için tekrar kıl girebilir içine. delikler kapanana kadar bantla kapatmak gerekiyor üzerini. ben ilk kontrolüme gittiğimde (10.gün) doktor bey baticon sürmeden de kapatabilirsiniz artık demişti ama ben biraz korkak olduğum için yine de batikon sürüp de kapatıyorum, daha doğrusu ablam kapatıyor :) (pansuman da zaten batikon sürüp gazlı bez koyup bantlıyorduk, şimdi gazlı bez olmadan kapatıyoruz) ben kendim hiç yapmadım pansuman yapamıyorum da açıkcası o yüzden sizin için de keşke aileden biri olsa yanınızda öyle bir imkanınız varsa hiç olmazsa 6gün için yanınızda biri olsun bence. beni boğmadın :) kolay bir karar değil sonuçta ameliyathane ortamında işlem yapılıyor, her şeyi bilmek istiyor insan o yüzden sorabilirsiniz yine. görüşmek üzere :)

 115. hepinize geçmiş olsun arkadaşlar.. bende de 3 ay kadar önce ortaya çıktı bu hastalık bi iltihapla beraber, ilk başlarda basit bi iltihap olduğunu düşündüm, sıktım patlattım, ama 3 ay boyunca az az da olsa sürekli kanama ve akıntı devam edince internetten araştırdım ve kıl dönmesi olduuna kanaat getirdim, bugün doktara gittim 5 gün sonrasına ameliyat tarihi verdi, hangi yöntemi uyguluycanı bilmiyorum. aynı doktora özel bir hastanede 7 ay önce de hemoroid ameliyatı için gitmiştim, iyi işçilik çıkarttığı için yine onu seçtim, umarım bunu da güzel bir şekilde çıkartır..( bu arada hemoroid için bundan 8 sene önce de ameliyat olmuştum, bi gün bu bölgeyi ameliyat masasında bırakıcam diye korkuyorum :) ) en büyük korkum narkozdan sonra idrarımı yapamamak, 7 ay önce olduğum ameliyattan sonra bu sıkıntıyı yaşamıştım ve tam sonda takıcakları zaman zar zor da olsa sorunu gidermiştim :) hemoroid ameliyatlarının sonrası çok ağır geçiyor ve çok acı veriyor insana, bu ameliyatta aynı sıkıntıları yaşıycamı düşünmüyorum.. aranızda bu her iki ameliyatı yaşayıp ikisinin ameliyat sıkıntısını karşılaştırabilen arkadaşlar varsa yorumlarını bekliyorum.. tekrardan herkese geçmiş olsun…

 116. merhaba kader yoldaslarim!

  herkes ameliyattan bahsediyor, ne kadar sancili bir tedavi oldugu apacik belli oldugu halde. oysa amelyatsiz cozumu bildigim kadariyla http://www.medicalart.com.tr/kildonmesi.html neden hickimse bu yontemden bahsetmiyor, veya denemiyor. cok mu basaririsiz bir yontem? acikcasi ben bunu denemeyi dusunuyorum. bu tedavi ile ilgisi tecrubesi olan var mi?

  cok tesekkur ederim, hepimize cok cok gecmis olsun arkadaslar.

  Editör notu: verdiğiniz adreste herhangi bir bilgi mevcut değil. Ancak muhtemelen onlar da Aslı hanımın bahsettiği fenol yöntemini kullanıyorlardır.

 117. merhaba arkadaslar bu amelıyatı olmus ve olucak arkadaslara gecmıs olsun dıyorum bende 11 ocak2010 tarıhınde bu operasyonu gecırdım flap yöntemiyle yaptılar local anestezi belden aşağısı uyustu 45dk surdu amelıyat hiçbi ağrı vb bişi olmadı amelıyat bıttı asıl iş zaten ondan sonra ağrılar basladı yuzustu yatırıldığım için bide bu çok önemliymiş olucak arkadaslar buna uysun yuzustu ama bası yukarda yatırılsın dik yani cok yatay değil bilmem anlatabildimmi :) cunku bas ağrısı cok siddetli oluyomus hemsıreler benı o sekılde yatırdılar ılk 24 saat baya bı zorlu gectı 5-6 saat kadar uyuşukluk gecmedi o yuzden ağrı kesıcıde vurmadılar baya bi kıvrandım sonrasında hemsıre dayanamadığımı gordu ve iğneyi wurdu sonrasında idrar sıkıntısı cektım kaslar calısmadığı için bi tepki olmuyo ve zor oluyo ama onuda 7 saatın sonunda atlattım zorda olsa 5 saatte bır agrıkesıcı ığne yedım 5. saatlerın sonunda cunku dayanılmaz acılar baslıyodu belde ve amelıyat bolgesınde ertesı gunu doktorum gelıp kendısı pansumanı yaptı ve 1 saat sonra taburcu oldum ewıme geldım ve suanda 1 hafta oluyo 2gunde bi pansumana gidiyorum ılk gunki kadar ağrı cektiğim baska bigun olmadı ilk 24 saat zorlu geciyo ama sonrakı gunlerde hıcbı ağrı sıkıntı yok sıkıntısı olan arkadaslara bi an önce gidip tedavilerini olmalarını tavsıye edıyorum korkucak çekinicek hiçbişey yok sadece oturma sıkıntım war benım sırtustu yatabılıyorum ıstedıgım gıbı gezıyorum cok rahatım 3dikiş war sadece o kadar yarında ilk kontrolüme gidicem dediğim gibi erken tedavinin çok faydası warmıs bunuda doktorum bana söyledı ve en kolay yontemıde flap yontemıymıs izmirde seferihisarda Nejat HEPKON Devlet Hastanesinde oldum Dr. Bülent ELVERDİ’ye 8 senedır bu yontemle amelıyat yapıyomus nuks oranı%2 yada 4 müş cokta memnun kaldım tavsıye edıyorum bilhassa izmirde yasayıpta bu rahatsızlığı olanlara ayriyetten alternatif tedavininde hiçbişekilde bir tedavi yöntemi oldugunu zannetmiyorum Allah olucak arkadaslara sabır versın dıyorum ılk gun baya bı zor geciyo ama o ılk gunu atlattıktan sonra hıcbı sıkıntısı yok gecmiş olsun bende yardımcı olmaya çalışıcam takip ettiğim kadarıyla.. iyi günler..

 118. tekrar mrb arkadaşlar..
  2 gün önce ameliyat oldum, 20 dikiş olduğunu söyledi doktorum, başka bölgelerden doku alıp o bölgeye aktarmışlar sanırım, onun için dikiş sayısı fazlaymış, ben 3-4 dikişle atlatıcamı sanıyodum ama öyle olmadı.. neyse ki ne ameliyat anında ne de sonrasında en ufak bi ağrı-acı hissetmedim( ilginç olan şu ki, koluma serum için açılan damar yolunun iğne acısını hissederken 20 dikişin acısını hiç hissetmiyorum), şu anda da nerdeyse herhangi bi operasyon geçirmemiş gibiyim.. belden aşağısı uyuşturularak(spinal anestezi) gerçekleşti operasyon.. ameliyattan sonra 3-4 saat hissetmedim belden aşağısını, herhangi bir idrar problemi de yaşamadım sonrasında. bugün de büyük tuvaletimi yaptım herhangi bir sorun yok, klozete oturabiliyorum 20 dikişe rağmen..
  sadece dikişlere her hangi bi zarar vermemek için ani hareketler yapmaktan kaçınıyorum ve oturmuyorum, yüzüstü yatıyorum.. bu yazıyı da ayakta yazıyorum şu anda..
  Acıbadem Bursa Hastanesinde ameliyat oldum, Prof. Dr. Abdullah Zorluoğlu gerçekleştirdi operasyonu, en azından ben öyle biliyorum, yanında 2 uzman doktor daha var, belki onlar da yapmış olabilir, ama her kim yaptıysa en ufak bi ağrı ya da acı olmadı sonrasında.. Prof. Dr. Abdullah Zorluoğlu ve diğer iki uzman hekime sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum, allah ellerine dert göstermesin..

 119. merhaba arkadaslar,
  ben de 3 gün önce kıl dönmesi ameliyatı oldum.. doktor tamamiyle açık bıraktıgını böylelikle tekrarlama ihtimalinin zayıf olacagını söyledi… kıl dönmesi ileri derecedeydi 2 gün müthiş sancım vardı geceleri uyuyamıyordum ama bugun en azından yürüyebiliyorum kendim yatıp kalkabiliyorum…genel anesteziyle bayılttılar en güzel tarafı ise narkoz sayesinde uyumak oluyor cok rahat uyuyrsun ama gözünü açtıgında o ağrı insanı öldürüyor… en az 3 yıl gecikmiş bir ameliyattı ama ne olursa olsun bunun sonu ameliyat kaçmak fayda etmiyor…sürekli pansuman yaptırmaya gidiyorum bu böle baya bi sürüp gidecekmiş yaranın tamamiyle kapanması aylar alıyormus ama tek korkum tuvalet şuan…2 sefer gittim şuan neredeyse gitmemek için yemek yemez oldum..genel anesteziyle uyumak rahat oluyor fakat o narkozu vücuttan atmak cok gıcık kokusu midemde kaldı 2 gün…4 parça et kesmişler eti de başımın ucuna koymuşlar kendime geldigim zaman baktım inceledim o kıllarla iyi dayanmısım 3 yıl die kendi kendime sölendim…Allah ameliyat olacakların ve yeni olmusların yanında olsun

 120. merhaba arkadaslar,

  bu mesaji hastaneden yaziyorum, yarin sabah flap kaydirma teknigi ile ameliyat olacagim. sizlerden farkli olarak, polonya’da oluyorum bu ameliyati. Henuz Polonyacayi neredeyse hic bilmiorum, ve yalnizim! doktorum az cok ingilizce konusyor neyseki…butun gelismeleri acikca burdan yazicam sizlere.

  bugunden hastaneye yatirdilar beni, bazi testler yapiliyor. EKG, X-RAY yapildi, 3 tup kan verdim. atesim olculdu, falan…. 2 saat sonra tadsiz bir islem yapilacak, arka kismimdan boru ile bir sivi enjekte edeceklermis, bu sivi bagirsaklari temizlemeye yardimci olacakmis. 10dk sonra falan tuvalete gidip diskiyla birlikte siviyi atacakmisim, ayni islem yarin sabah ameliyettan once de olacak. bugunden itibaren 3 gun boyunca hicbir sey yemiyorum ve neredeyse icemiyorum. yarin su icmek bile yasak. ameliyattan sonra gelismeleri size yazicam…

  bu arada, bana tek kisilik bir oda verildi, steril ortam onemliymis, ozellikle ilk 2-3 gun icin. ortalama 5 gun hastanede kalacakmisim.

  ameliyat konsuunda doktorum bilgi verdi biraz. once yatistirmak icin bazi haplar alacakmisim, sonrasindan belden igne ile lokal anestezi. ameliyattan sonra dirin takilacakmis, 2 gun kadar kalacakmis.

  acikcasi stressliyim biraz, sanirim oldukca normal.

 121. hastened 3.gun

  hastanedeki 2. gunumu yazamadim. ameliyat oldugum gundu, pek yazacak gibi hissetmedim. 2.gun sabah 6’da kalktim, dus aldim. malum kismi tras ettiler. serum (antibiyotik) taktilar. sakinlesmem icin 1 hap verdiler. saat 10’da ameliyata aldilar. Anestezist omurgamdam oldukca ince uclu bir igneyle anestezik siviyi enjekte etti. Kolumdan kan alinirken bile igneyi daha cok hissetmistim, yani omurgadan yapilan igne HIC acitmadi. 30-40sn icinde belimden asagisi uyustu, sirt ustu yaiyordum, 5-6 kisi beni yuzustu yatirdi. ameliyat basladi. 40dk falan surdu, 20 civari dikis atikmis, diren takildi.ameliyat boyunca hic bir agri hissetmedim.sonra beni sedyeye aldilar ve odama cikardilar. forumlarda okudugumun aksine beni sirt ustu yatirdilar.6 saat ayni pzosyonda kalmam gerektigini soyledi doktor.o surede belim agridi biraz surekli ayni pozisyonda yatmaktan, ki ben zaten sirt ustu yatmayi sevmem :) neyse. bu sure icinde bana bir suru serum tktilar, antibiyotik falan.6 saat sonra pozisyon degistirmeme izin verildi, yan sekilde uzandim, harika bir rahatlikti :D bu ameliyat gunu boyunca su bile icmek yasakti. hic birsey yemedim icmedim. verdikleri hapi bile 2 damla suyla ictim. forumlarda okudugum gibi herhangi bir idrar yapamama sorunu yasamadim. gun boyu zaten hic iseme ihtiyaci duymadim. hic bir agri da hissetmedim iseyememekten dolayi. doktorum, bu iseyememe agrisini vo sorununu hissetmemem icin ozel bir serum taktiklarini soyledi. aksama dogru etkisi gecti, ve bana verdikleri bir kaba yatakta idraririmi yaptim. hic agri ve zorluk cekmedim. gun boyu 15dk’da bir doktorlar hemsireler gelip agrim olup olmadigini sordu. hicbir agrim yoktu.gece rahat uyumam icin bir hap verdiler. gece guzelce uyudum. 2. gun boylece bitti :)

  bugun (3.gun) sabah 6’da kalktim yine, hergun oldugu gibi atesim olculdu. diren tupu dolmus, o degistirildi.bugun ilk defa yataktan kalkmama izin verildi. su an bu mesaji ayaktan yaziyorum. ki gunun en guzel haberi bugun istedigim seyi icmek serbest (su, meyva suyu, cay, vb.) az once sicak cay yaptim :) penguen adimlariyla yurumeye basladim. benim canim oldukca tatlidir aslinda, ve ameliyat konusunda oldukca endiseliydim, ama hic bir agri hissetmedim, hala da hissetmiyorum. sadece belim biraz agriyor, o da surekli yatmaktan :) 3 gun daha hastanede kalcam. simdilik bu kadar, aksam, bugunku gelismeleri tekrar yazicam.

  ameliyat olacak arkadaslara burayi tavsiye edebilmeyi isterdim, ama hickimse ameliyat icin Polonyaya gelmezdi sanirim :D su kadarini soyliyim, ameliyat olacak arkadasalara, korkulacak hicbirsey yokmus (simdilik). :)

 122. Merhaba arkadaşlar

  Ben eda bende size bişiler yazmak istedim. Çünkü burda okuduklarım beni hem biraz gevsetti. Hemde daha çok gerdi anlamdım ama iyi oldu sanırım benim için. 5 ocak 2010 gibi arkadaşımda gitmiştim ve kaykılıp oturmak dediğimiz pozisyonda kaldım baya bir süre . Daha sonra malum günlerr otorup kalkmakta zorlanmaya başladımm 1 gün 2 gün derken dedim sanırım sivilce çıkıyor ordaa hafif bi sertlik sözkonusu olmaya başladı. artıkk ağrımaya başladı ve daynılmaz noktalra gelmeye başladı 3. gnün sonunda daynamadım acile gittim doktor ne dese beğenirsinizz hazırlan küçük bi operasyona alıcam seni apse toplamış boşaltıcaz. devlet hastanesiydi gittiğim hastane güvenemedimm bende üstelik acil olunca dedimki istemiyorum bana gecici bi çözüm sunun dedilerki ağrı kesici ve antibiotik tamam dedimm yarın hemen otobüse atladım istanbula geldim eskişhirden ama hayatımda yasadığm en kötü yolculuktu üzerine oturamadığınız bişeyin üstüne oturmak zorundasınız 6 saat ağlayarak geldim resmen neyse yarın memorial şişli deki özel hastaneye gittim lokal anesteziyle hemen apseyi boşaltılar ama iltrihaplı olan bölge çok uyuşmadığı içinn acıyı fazlasıyla hissettim. finallerim olduğu için eskişehire gitmek zorundaydım ve 1 hafta boyunca 3 günde bir kontrole gittim. sonuç olarak 15 tane antibiotik iğne ve arkadasından da 1 kutu antibiotik içierek final dönemini atlattım. kontrole geldiğimde apsenin kurumuş olduğunu fakat o bölgede 1.5 2 cmlik bir kist olduğunu sölediler ve sonuç ameliyat kıl dönmesi illeti beni de buldu yani.
  hiç ameliyat olmadım korkuyorum 11 şubatta ameliyat olucam sanırm doktorum flap yöntemi kullanacak sanırım. ama arkadaşlar ben çok korkuom genel anestezi verecekler bana ki en iiside bu zatenn sanırım bnm için çok evhamlıyım çünkü

  neyse gelişmleri size aktarıcam grszz

 123. çok geçmş olsun eda. ameliyatsız tedavi olmuyormuymuş senin durumunda??

 124. sağol aslı yok olmuo sanırım çünkü ben hastaneye apse şikayeti ile gittim. ,şuan hastaneden yazıyorum. gerektiğinde fazla sakinim neden olduğunu bilmiyorum ama Allah yardımcım olsun yani..

 125. Merhaba arkadaşlar
  bende aynı şikyetle doktora gitim ve ameliyt dedi ayın 19 unda oldum ve o kdr korkuyordumki inanılmazdı . ameliyatta en ufak acı bile hissetmiyorsunuz daha sonra da ameliyttn sonra ağrı kesici vuruyorlar.sizin en fazla duyacağınız iğne acısı bildiğimiz ve pansuman da bantları sökerken ağda gibi oluyo dikişler alınıkenise iğne 1 cm batırıp çıkarır gibi oluyo başka bişey yok

  herkese geçmiş olsun…

 126. tekrar geçmiş olsun Eda. İnşallah kolay atlatırsın…Allah yardımcın olsun ameliyat sonrasında…

 127. bendede yklasık 2 seneden beri vardı bu kıl dönmesi fakat korktugum için gitmiordum sonra okullar yarı yıl tatiline grdi bende aradan cıkarmak için olmaya karr vrdim gecen hafta salı oldum amelyat flap yönetim ile belden asagısı uyusturuldu amelyt sonrası idrar çok önemlymş fakat bn sorn yasamadm bi tek byüük tuvaleti yaparken biraz zahmeli oluyor baska bi sıkıntı yok ameliyattan bi gün sonra yürümeye basladım 3 gün hastanede hortumla gezdm korktugum kadar olmadı bu hafta perşembede dkişler alıncak bakalım tekrarlama ihtimalnden korkuyrm inş. bida tekrarlamaz amelyat olcaklarada olmuslarada şimdiden geçmiş olsun dyorum

 128. herkese tekrar merhaba suan evimdeyim evden yazıyorum .ameliyat çok başarılı geçti şükürler olsun yasadıklarımı anlatırsam eğer size;

  saat 9:00 hastaneye gittim odama yerleştimm.sağolsun hemşireler hemen geldiler odanın tanıtımını ve gerekli bilgileri verdiler. bana bir elbise getirdiler.giydimm sonra rutin işlelmler başlandı damr yolu açıldı kanlar aındı tahliller yapıldı. gerekli sorular soruldu ve beklenmeye başladıldı.

  saat 14:00 odama bir sedye getirildi. binrildim ameliyhane indirlidim ameliyat hanede ismim rahstsızlığım ve doktorum soruldu. çok telaşlı değildim ama yinede korkuodum. kendi doktorumu gördüm ve op.dr. ebru senoran elimi tuttu. rahtlamam için ve gerçkten iyi geldi anestezi uzmanı geldi damarımı bulmakta biraz zorlanıldı fakat sonra bulunudu anesteziyi verdiler bana yawas ;doktor birazdan uyuyacaksın iyi şeyler düşünelim dedi..
  o sırada gecen dialog:

  doktor: öğrencimisn
  eda:evet
  nerde:eskişhir (kütahyadan geçişle gittim diyecektim ki ağzımdanbir küt çıktı ve tam anlmaıyla küt die uyudumm daha sonrası yokk bendee )

  uyandırıldım uyandrılmam biraz zor oldu bronkospazmı oluşmuş bende ama bir sorun yaratmadı tabi.

  sonra dktorumn ismini sayıklaya sayıklaya odaya çıkarıldım.doktorumu bukadar çok sewdiğimi bilmiodum tabi:d
  ilk 10 dk ağrılı ve zonklama ile geçtii
  sonra 3 saat daha uyumuşum uyandığımda ağrım yoktu
  akşlam 7.30 da 19 saat aradan yawas yawas su içitmm 8 buçukta yemek yedim 9 :00 ayağa kalktım tuvaletime gittimm hiç zorlanmadım tek başıma yatabilir tek başıma harekt özgürlüğüm çok iiydi ve 1 gece yattıkttan sonra taburcu edildim. sadece diren takıldığı için kanı ve iltihapı çekmesi açısından o braz kısılatma yapıo ayrıca ameliyat sonrasında gece 10 gibi yüzüm karıncalnmaya ayaklarım çekilmeye başlandı bilmediğim bi ilaca alerjim var sanırım avil yapıldı bir poşet ve geçti.

  erken teshis sözkonusu olduğu içinn çokk büyük bir yaram olmadğı flap yöntemine bile gerek kalmadığı +primer yaklaşımıyla yara kapatıldı inanın ameliyata ve sonrasına dair hiç bişey hatrlamıyorum. hiç acı çekmedim çok rahat geçti hastanemi ve doktorumu kesinlikle tavisye ederimm. hastanem memorial okmeydanındaki doktorum ise opr. dr ebru sen oran

  anlayacağınız arkadaşlar korkunun ecele faydası yok erken tedavi ve teshis çok önemli
  herkes bir an önce olmalı ve benm gibi iyi atlamalı diye düünüyorumm

  durumun fiyatına gelince 6000 liraya yakın bir fatura çıkarıldı fakat gruopama özel sigortam olduğu içinn hiç para ödemeden çıktım. özel sigortaınn müthiş faydalarınıda görmüş bulunmaktayımm.

  bugun hastaneden çıkmadan önce pansumanım yapıldı diren hala duruo cuma günü gidecemm ve alınacak pansumun yapılacak yeniden evet arkadaşlar olan biten böle umarım yardımcı olabilmişimdir ben burda okuduklarımla çok bilgilendim ameliyat öncesi en ufak bir yardımım olduysa sevinirmm .inş bidaa olmazz böle bişeyy

 129. öncelikle geçmiş olsun eda..

  bu operasyonu geçiren bi çok insan gibi ben de tekrar etme riskinden korkuyorum, doktorum tekrar etmemesi için o bölgeye lazer epilasyon yaptırmamı ya da en kötü ihtimalle ayda bir tüy dökücü kremle o bölgenin temizlenmesi gerektiğini söyledi(pek kıllı bi adam olmamama rağmen), bu yöntemleri kullanan arkadaşlar var mı acaba, tüy dökücü kremlerin traş bıçağıyla traş edilmiş etkisi yaptığı ve tüylerin daha da sertleşerek çıkmasına sebep olduğu söyleniyor, doğrumudur acaba? en garanti yol lazer epilasyon olarak kalıyo sanırım elimizde.. :(

 130. Teşşkkür ederim ümit geçmiş olsun dileklerin için.
  sana sunu söleyebilirim kii bazı doğru bilinen yanlışlar sözkonusu bu hastalıkta mesela kıl dönmesi %100 çok kıllı insanlarda oluşmaz. iki kaba et arsına düşen saç toz kıl gibi seyler kıl dönmesi etkenidir. yani hani hep derler ya kıl içine giriomuş falan diye külleyen :D

  evet tüy dökücü kremlerin bana göre jiletten hiç farkı yok en iisi lazer gibi duruo ..:D

 131. Arkadaslar merhaba,
  Nihayet Cuma günü Medicalartta Atilla bey’e giderek tedavi oldum.Uzun süredir çektigim bu dertten kurtuldugum için sizlerle yasadıklarımı paylasmak istedim.3-4 yıldır bende kıl dönmesi oldugunu biliyordum ama daha öncede yazdıgım gibi bir doktora gitmeye cekiniyordum.2 ay sonra nişanım oldugu için :) kacınılmaz olan bu tedaviyi arastırmalarım sonucunda Atilla beye giderek cözmeye karar verdim.Muayeneye girene kadar baya gergindim ama bir taraftan da bu dertten kurtulmama az kaldıgını düsünerek sakin olmaya calıstım.Atilla bey muayeneye aldı beni ve kıl dönmesi oldugunu ve fenol tedavisiyle tedavi olabilecegimi söyledi.Operasyonda ne yapacagını tek tek anlatacagını söyledi ama sagolsun internetten o kadar cok arastırmıstım ki tedavi süresinde o bana anlatamadan onu sorularla baya yordum:) sizlere fenol tedavisiyle ilgili su kadarını söylemek istiyorum.operasyonun basite indirgenmiş alelade yapıldıgı ve bu nedenle tekrarlama ihtimali oldugunu artık hiç düsünmüyorum.neden derseniz operasyon yaklasık 30-40 dakika arasında sürüyor bölge acılıyor temizleniyor ve o bölgedeki doku tamamen cıkartılmadan içi iyice temizlenerek operasyon tamamlanııyor.eksik anlatmıs olabilirim ama ben cok kolay olacagını beklerken cok kapsamlı bir operasyona girdigimi anladım.biraz tedirgin oldugumdan biraz agrı hissettim ama dayanılmayacak gibi degildi.operasyondan sonra bi süre bekledim ve pansumanıma bakıldıktan sonra medicalarttan ayrıldım.istanbul dısında oturdugum için otobüs yolculugu biraz zor geldi aynı gecede o bölgede bir baskı vardı ama hatırlatıyım agrı kesici almak istemedim sadece sızı oldugu için ve bugün 3.günü olmasına ragmen baya rahatladım.dün işe bile gidebildim yani o kadar sıkıntılı olmadı.sadece ilk gece zordu.bu gece pansumanı acacagım ve Atilla beyin tavsiyelerine uyarak bundan sonrasına dikkat ederek nükse engel olmaya calısacagım.tereddütü benim gibi cok olan özellikle bayan arkadaslara tavsiyem işin zor kısmı doktora gidene kadar.sonrası bir sekilde geciyor.tedavi sekli ne olursa olsun geciktirmek maalesef durumu zorlastırmaktan baska biseye yaramıyor.4 yıl bu durumu bekleten biri olarak söylüyorum şanslıyım ki benim durumum cok ilerlemedigi için fenol tedavisi olabildim.lütfen cekinmeyin ve kurtulun bu rahatsızlıktan.sorunuz olursa yardımcı olmaya calısacagım.görüsmek üzere

 132. Arkadaslar merhaba,
  uzun tereddütlerden ve nasıl gidicem nasıl olucam korkularımdan sonra cuma günü medicalartta Atilla beye tedavi oldum.4 yıla yakın süredir bu rahatsızlıgım oldugu için fenol tedavisine uygun olmayacagımdan cok korkuyordum ancak sanslıyım ki belki bölgeyi uzun süredir temiz tuttugum belki de oturmama uyumama hep dikkat ettigim için , rahatsızlıgım cok ilerlememişti ve fenol tedavisine uygun olduguma doktorum karar verdi.acık söylemek gerekirse cok basit cok kolay belki de bu yüzden nükse daha müsait görünen fenol tedavisi hiçte öyle basite indirgenecek bir operasyon degil.benim yogun calısma hayatım oldugu ve ertesi güne işe gitme zorunlulugum oldugu için fenolü özellikle tercih etmiştim ama acık operasyon kadar detaylı ve derinlemesine bir operasyon gecirdim.Operasyon 30-40 dakika kadar sürdü.Attila bey herseyi anlatcam dedi ama ben tabi duramadım soruları doktor beye aralıksız sorunca o da sorularıma yanıt vererek operasyonu gerceklestirdi.:) tam olarak ne yapıldıgını net algılayamıyorsunuz bölge uyusturuldugu için gerci bilmeseniz daha iyi belki de benim gibi korkaksanız bayılabilirsiniz. ben o yüzden bitmesine konsantre oldum cünkü derinlemesine temizlendigini hissediyorsunuz zaten operasyon sırasında.operasyon bittiginde atilla bey bana tavsiyelerde bulundu nüks olmaması için.dikkatlice dinledim.sonra bi süre daha orada bekledim ve pansumanıma bakıldıktan sonra medicalarttan ayrıldım.istanbul dısından geldigim için ve otobüse yetiscem diye kosturdugum için dönerken yolda biraz sızım oldu aynı gecede cok uyuyamadım biraz sızım vardı ama agrı kesici kullanmayı cok sevmedigim için ilac almadım.ertesi sabah kalkıp işe gittimama yine de bu 2. gün sabahı daha iyiydim.işten cıkıp eve geldim ve 2 gündür de dinlenmeye calısıyorum.bu gece pansumanımı acıcam ve sonrası da büyük dikkat dönemi:) umarım nüks etmez ve bir daha bu rahatsızlıkla karsı karsıya kalmam cünkü gercekten cok zor bir hastalık özellikle bayanlar icin nasıl zor doktora gitmek cok iyi biliyorum.doktora gitmeyi düsünen tüm arkadaslara tek tavsiyem su.en zor kısmı doktora gitmeye karar vermek.sonrası tedavi sekliniz ne olursa olsun az da olsa sıkıntılı geciyor ama önemli olan bir sekilde tedaviye artık acık olmak.Allah korusun bir daha nüksetse bu kadar uzun süre bekletmem ve en kolay cözüm için hemen tekrar doktora giderim.temizlige dikkat edenler için nüks ihtimalini azaltmak artık bizim elimizde.zaten operasyona girip cıktıktan sonra nüks etmemesi icin herseyi yaparım diyosunuz..simdilik benden bu kadar.ara ara durumumu yazarım.sorunuz varsa yanıtlarım memnuniyetle.görüsmek üzere.gecmiş olsun herkese tekrar

 133. Merhaba Ebru :) Merak ediyordum senin ne yaptığını, (bir ara soruyodun bana nasıl kurtulduğumu o yüzden) Orçun Bey’e gitmemişsin ama olsun kurtulmuşsun, sevindim.. geçmiş olsun :)İnşallah bir daha tekrarlamaz hiçbirimizinki :)

 134. Asli merhaba.valla bişekilde karar verdim atilla beye aslında orcun beye gitmeyi düsünüyordum ama Atilla beyde karar kıldım ve şimdilik kurtuldum:) nükseder diye cok korkuyorum bir daha aynı seyleri yasamaktan da .1 hafta oldu gerci operasyonun üstüne tam da iyilesmedim ama işte pimpirik halindeyim.atilla bey ıslak mendille silmen yeterli dedi tabi benim içime sinmedi batikonla pansuman yapıp gazlı bezle kapatıyorum:) sen nasıl oldun senin 1 ayı gecti sanıyorum.bu arada sana bi sorum olacak.sende de ilk birkac gün kan aktı mı o bölgeden.doktorum bunun normal oldugunu söyledi ama ne zaman biticek merak ediyorum bu akıntı.bir de sende o bölgede kalan bir sislik var mıydı varsa ne zaman gecti.su anda bende şişlik ve içten bi kaşıntı var.hayra yormaya calısıyorum ama panigim ya ters mi gidiyo bişeyler acaba diye düsünmeden edemiyorum. aslı hala benden kurtulamadın:) sorularıma kaldıgım yerden devam ediyorum.görüsmek üzere…

  • Benden de hızlıca bir cevap: o bölgede evet, kalan bir şişlik oluyor, geçmiyor hiç. İlk 4-5 gün sanırım kanama oluyordu azar azar. Kaşıntı normal, iyileştiğine işaret. Bende de olmuştu. Endişe etme, hepsi doğal. Ama kanama birkaç güne geçmezse doktora bir danış derim. Benim o kadar uzun sürmemişti sanki.

 135. sevgili arkadaşlar yazılanların bir çoğunu okudum ve şu andada amaliyat olalı 3 gün geçti ve 5. yanlış okumadınız BEŞİNCİ amaliyatımı oldum. ilk ikisi açık diiğerleri son amaliyatımda dahil olmak üzere 3 amaliyatımda kapalı oldu. 1 defada flep çevirme denendi. bu derdin ne demek olduğunu en iyi bilenlerdenm. size tafsiyem otururken durşunuza dikkat etmeniz, iyi bir doktor seçmeye dikkat etmeniz ve en önemlisi amaliyat sonrası ağrılarınız geçer geçmez umursamaz olayn . kıl dönmesi unutmaya gelmez kötü intikam alır. beşinci amaliyatını olan biri olarak sölüyorum bunu ;)

 136. merhaba arkadaşlar

  kıl dönmesinden bende muzdaripim önce apse yaptı apse patlamayınca hastaneye gittim dr bakınca kıl dönmesi olabilir dedi. apseyi boşaltalım rahatlarsın sonrada bakıp ameliyata karar veririz dedi. apse boşaltırken biraz acıyo zaman zaman dayanılmaz boyutlara ulaştıgıda oluyo.
  bugun 11 gun apse boşaltıldıktan sonra her gun pansuman yaptırdım ve 1 hafta antibiyotık kullandım. apse oldu yer iyleşti sayılır bugun dr haftaya carsamba gel ameliyat yapıcam dedi.
  insan panıklıyo nede olsa ameliyat olucaksın soru soruyosun gecıstırıyo cokmu ilerlemiş diyorum çok olsa ne az olsa ne ameliyat olucan işte diye cevap veren bi dr oldukca antipatik geliyo. neyse bıraz zorlayınca başladı anlatmaya şöyle kesicez söle dikicez agrı olmaz falan dedi. hocam ben nette araştırdım sizin sölediniz ameliyat öle kolay bi sürec degil aylarca ugrasan acı ceken insanlar var dedimde. 2-3 gun acır en fazla derken 3-4 hafta normal yasayamazsın tabi demeye başladı sonra %40 tekrarlar bır ameliyat daha olman gerek demesi benim güvenimi yitirdi.daha önce başıma gelen bir rahatsızlıktada dr dan dr fark oldugunu yaşayarak ögrendim.
  mevlüt topbaşa randevü aldım yarına muane olucam o ne söyleyecek.yarın paylaşırım umarım sorunsuz şekilde atlatırım.

 137. mevlüt topbaşa cuma muane oldum ve hemen lokal anestezi ile o bölgeyi temizleyip aldı. ameliyat süresi 5 dk falan hazırlanma pansumanla 15 20 dk falan.
  acı sızı falan hisetmedim ameliyat olan yer acık hergün 2 defa pansuman yaptırıyorum.ilk 1 2 gün biraz sızlama vardı bugun 3 gun gayet rahat bi şekilde oturup dolaşa biliyorum. antibiyotik kulanıyorum 1 ay kullanmam gerekliymiş.

  1-2 gün biraz kısıtlıyosunuz yaşamınızı sonra rahatlamaya başlıyo.
  kıl dönmesini fark ettinizde hemen dr gidin geciktirmeyin.

 138. siteyi hazirliyan ve tecrubelerini paylasan herkese tesekkurler DUSSELDORFTA yasiyorum 16 subatta kil donmesi ameliyati oldum genel anestezi yapildi uyumamla uyanmam 1 saat 20 dakika surdu gozumu actim karsimda esim vardi 10 15 dakika baya bi sacmalamisim durmadan ordan burdan konusmusum anestezinin etkisinden 4 saat kadar hafif siddetli agri hissettim ameliyat bolgemde doktor yarayi diktigini soyledi cok sevindim acik kalsa idi baya bi zahmetli olacakti ameliyat bolgemi guzelce sarmislar bandajlamislar o gun geldim evime ilk etapta hastane 2 hafta rapor verdi 3 gun ara ile bandajimi ev doktoru degistirecek suan icin popomun uzerine oturmak yasak yatmakta yasak yatarkende otururkende yanlamasina pozisyon aliyorum agrim sizim yok cok sukur 10 gun sonra dikisler alindi DIKIS ALINIRKEN CANINIZ YANMIYOR kisaca bu hastaliktan muzdarip olan arkadaslarimiz varsa butun hastaliklarda oldugu gibi bundada en erken tedavi cok onemli eger ben dahada fazla ihmal edip zaman gecirseydim belkide kesilen bolge daha genis ve derin olacakti ve yara acik kalacaktiki bu gercekten cok zor neyse burada ev doktoru sistemi vardir bende ameliyattan sonra ev doktoruna gitmistim yukarida yazdigim gibi 10 gun sonra dikisleri aldi ve bana yuruye bilecegimi vs.. normal hayatima donebilecegimi soyledi bende hic kisitlamadan araba kullandim oturdum yattim falan derken ameliyat bolgemdeki kesilen yerin ayrildigini fark ettim tekrar doktora gittigimde normal oldugunu zamanla kapanacagini soyledi ama benim pek kafama yatmadi oda beni genel cerrahi uzmanina sevk etti oraya gittim keske dikisler birazdaha kalsaydi dedi oda zamanla kendi kapanacak dedi vallahi kafayi yiyorum oram resmen 7..8 santim yarik yani deri birbirinden ayri vaziyette nasil kapanacak anlamadim gitti yani normalmi arkadaslar bi akil fikir verin ne yapacagimi sasirmis durumdayim is hayatinada donemedim hala 1 ay gecti ustunden oturmaktanda yurumektende araba kullanmaktanda tirsiyorum ama bu sekilde evede hapis durumundan kafayi siyiracam heralde HEPINIZE GECMIS OLSUN

  • Geçmiş olsun, sanırım Açık ameliyat yapıldı. Ameliyatın özelliği bu, yara açık bırakılıyor, uzun süre iyileşmesi bekleniyor. Ama 7-8 cm açık ve 1 aydır geçmeyen bir yara tuhaf gibi geldi. Tekrar sorun isterseniz, zamanla kapanır derken ne kadar sürer diye.

 139. gecmiş olsun dusselforftan

  acık bölge üzerini gazlı bezle kapatın ve temiz tutmaya çalışın. yara içerden kapanarak gelecek iltahap kapmamasına dikkat edin.

  acık ve kapalı teknikleri alman sitili oluyomuş ve malesef türkiyedeki dr coguda bu teknikleri kullanıyo.

  benim yarın 1 hafta olucak gunde 2 defa ufak bir pansuman dışında bişeyim yok.

 140. Herkese merhaba..belirtmem gerekli ki bende ameliyat olmadan önce birçoğumuzun yaptığı gibi epey bi araştırma safhası geçirdim..ne yazık ki bazı okuduğum paylaşımlardan sonra acayip sıkıntı çektip..gözümde büyüyüp durdu bir süre..ve ne yazıkki internette müthiş bi bilgi kirliliği var her okuduğumuza aldanmamalıyız kanımca..fakat bu durumdan kaçış olmadığı malum..bu hastalığın çeşitli yöntemlerle ameliyatı mümkün..zaten şu an bu yazıyı okuyanların buna vakıf olduğunu düşünüyorum..yaranın açık bırakılması oldukça ilkel bi yöntem kanımca..11 mart 2010 da ankara güven hastanesinde Nejdet Akçay isimli doktor tarafından ameliyat edildim..yöntem limberg flep..1 gece hastanede kaldım diren takıldı..ertesi gün çıktım yürüyerek..4 gün oturmak yasaktı.8. gün dikişler alındı..1 haftayı heba ettiğim için açıkçası dikişler alınana kadar hiç oturmadım diyebilirim ama onun dışında yürümekte yatmakta bir sıkıntı çekmedim.19 martta dikişlerim alındı şuan oturduğum yerden yazıyorum sizlere..bu durumu yaşamış biri olarak tavsiyem utanma sıkılma olaylarını bi kenara bırakıp biran önce tedaviye başlanmalı..ve yöntem iyi seçilmeli..bu arada hastaneden çıktından sonra herhangi bi pansuman olayı yok limberg flep yönteminde..herkese tavsiye ediyorum..geçmiş olsun dileklerimle..

 141. bende ayın 15inde güneşli bir mart sabahında ameliyat oldum… doktorumla ameliyat hakkında pek iletisim kuramdığımız için açık ameliyat olacağımı ameliyattan sonra öğrendim büyük bir şok olmadı fakat… gündelik yasamımı bu kadar etkileyeceğinii bilmiyordum. bugun ameliyattan sonraki 5. gün durumum kötü değil, uzanıp kalkarkn hareket ederken vs sadece ağzrılarım oluyor. yara içindeki tampon bezlerini çıkarma asamasnıda geçtim… şu ara tek derdim akıntı problemi.. sürekli çamasır değiştirmek zorunda kalıyorum… merak ediyorum akıntı olması normalmi

 142. allah kimseye bu illeti vermesin :((( ne çektiğimi bir ben biliyorum bi allah.2008 yazında oldum ameliyat.bikaç ay rahattım ondan sonra başladı sıkıntım.
  2009 yazında ameliyatsız kurtarırım dedi bi başka doktor ve 4 kere uyuşturmadan içini oydular bağıttıra bağıttıra.yarayı yaktılar ve kapandı bitti herşey.
  dedim oh kurtuldum. aradan bi kaç ay geçti yine şişlik ve kanama başladı.tekrar gittik yine nüks dedi doktor.ve 3.doktorum 23 martta ameliyat etti ve 20 yaşına girdiğim gün olan 24 mart doğum günümdü :( 9.gün dikişlerim alındı biraz açıklık var dedi dr.ertesi günü annemin açmasıyla bağırması bir oldu dikişler açılmış.aynaya bakma cesaretinde bulundum ve gördüğüm manzara berbattı.fenalaştım falan.etim görünüyo.görmeniz lazım yani ancak o şekilde anlardınız durumun vahimliğini :)
  neyse apar topar geri gittik.doktorum izinliymiş.mecburen bi başka doktora girdik.bu biraz açıklık falan değil çok açılmış yara yeniden ameliyata bile alabiliriz enfeksiyon olmuş dedi.tabi ben hüngür hüngür ağlıyorum hastanede.antibiyotikleri dayadı.her gün pansuman yapılıyor bağıtıra bağıttıra :( banyo mu yaptın çok mu hareketlisin sen açılmış böyle dikişler dediler galiba fazla hareketli olmamdan dolayı açılmış ama nasıl enfeksiyon kapmış bilmiyorum.bugün 13.gün.kabustayım resmen.hergün gidip geliyoruz.
  allah kimseye vermesin bu hastalığı.

 143. Öncelikler herkese merhabalar ve geçmiş olsun…

  Bende Kıl dönmesi rahatsızlığım olduğunu 5 ün önce farkettim süreci şöyle anlatabilirim. 6 Gün önce bir arkadaşımıza kıl dönmesi teşhisi konduğu için bende araştırmak istedim belirtilerini, işim sürekli bilgisayar başında olduğu için bu hastalıktan korkuyordum yıllardır. Bu süreçte o bölgeyi temiz tutuyor, sık sık duş alıyordum. Arkadaşımın hasta oldugunu öğrendikten sonra belirtilerine ve resimlere baktım ve anneme kontrol ettirdim, elimle kontrol ettiğimde yarım fındık büyüklüğünde bir şişlik vardı ve anneme o bölgeye baktırdıgımda 4 tane delik olduğunu 2sinin daha kapalı oldugunu gördü ve diğer ikisinden de içeri girmeye çalışan kılları çekti çektiği kıllar tekmiş gibi görünüyordu ama her birinde neredeyse 10 tane kıl vardı ayırdıgımda. Saç olduğunu sanıyorum boyundan..

  Hemen o gün tüy dökücü ile o bölgenin tüylerini temizledim ve 2 gün içinde o şişlik büyümeye başladı rahatsız etti beni oturuşumu vs.. Dün sabah Ankara mevki Askeri hastanesinde o bölgedeki şişlikteki apse küçük bir kesikle boşaltıldı doktor amelyat olcaksın dedi. Boşalttıkları apse kolonyanın biraz bulanığı gibiydi o kadar sıvıydı. 6 gün önce farkettiğim için ilk defa rahatzılık verdiği için başlangıç olduğunu umuyorum.

  Doktor Flap yöntemi kullanacağını söyledi ama işimden ayrı kalamayacağım için bu yöntemi kullanmak istemiyorum daha çabuk ayağa kalkmam gerekiyor. Hastalığın evresinin çok ileri olmadığını düşünüyorum 2 günde birden şişen bir abse ve daha önce hiç rahatsız olmamam bana bu durumu düşündürüyor.

  Ankaradayım Mevlut topbaş vs. doktorlar mevcutmuş.. onlarada muayene olmak istiyorum aslında ama Poliklinik yerine özel bir hastanede olmak daha mantıklı gibi geliyor.

  Hastalığın başlangıcında teşhis etmiş olan arkadaşlarımızın tavsiylerini alabilirmiyim.

  Teşekkürler, geçmiş olsun..

 144. soner onun başlangıçta olduğuna emin misin? bu hastalık hissettirmeden gelişen bişeymiş. bende 8-9 aydır vardı şişlik.çıban falan sanıyorduk.hiç bi şekilde ağrı sızı akıntısı yoktu hiç rahatsız etmiyordu yani.arkadaşım ameliyatı olunca yoksa bu da mu ondan diyerek gittik doktora.senin oturuşunu etkileyecek kadar ilerlemişse başlangıçta falan değildir bence.
  bende de ilk önce flap yöntemi kullanıldı malesef tekrarladı. 2. ameliyatımı yarı açık yaptı doktor.23 gün oldu.açık bırakılan yer cilt kendini yenileyerek kapanıcakmış deri yenilendiği için de tekrarlama riski düşüyor.iyileşme süreci uzun ama yenileme riski az.ne kadar sürede kapanıcak bilmiyorum.
  çok illet bir hastalık bu işimden ayrı kalamam diye hareket etme bence!

 145. mrb arkadaşlar bugün ameliyat oluşumun 85. günü. söyleyeceğim ne kadar geciktirirseniz ameliyat bölgeniz o kadar büyük kesilir. ben tam 7 senedir korktuğum için ameliyat olmuyordum keşke ilk belirti olduğunda olsaydım diyorum. sizlere diyeceğim korkulacak hiç birşey yok zaten anlamıyorsunuz bile benim göğüs bölgemden uyuşturdular ve yaklaşık 20 dk sürdü ameliyatım. hani bazı arkadaşların dikişli olduğu için uyuşma gecince ağrı olabiliyormuş. fakat ben açık oldum ve herhangi bir ağrım yok. sadece hergün pansuman var ve ilk başlarda yara yeni olduğu için pansumanda çok az bir ağrı oluyor zamanla ağrı olmuyor. benim sizlere taavsiyem açık olmanız yönünde. çünkü kapalıda enfeksiyon kaptığında yara tekrar açılıyor ve resmen yeniden ameliyat oluyorsunuz. fakat açıkta herhangi bir terslik olduğunda hemen müdahele şanşları var. tüm arkadaşlara geçmiş olsun diliyorum ve ameliyat olacak arkadaşlarada bir önce ameliyat olmalarını tavsiye ediyorum. şunuda unutmayın yaz aylarında ameliyat olmayın çekilmiyormuş. hepinize gçmiş olsun. merak ettikleriniz varsa mailimden yardımcı olabilirim. kaancelik7708 at hotmail nokta com

 146. Pink,
  Hastalığın ilerleyen evrelerinde orada oluşan enfeksiyon dokuyu tamamen eritiyor bu da iltihabın kıvamlı olmasına sebep oluyormuş. Benim durumumda ise 2 gün içinde şişen bir bölge var ve içeriden çıkarılan sıvı tamamen su kıvaminda idi. Bu ameliyatı olan birçok arkadaşım da çok ilerlemiş durumda olduğunu ve o bölgenin tamamen kaşındığını kırmızı olduğunu söyledi. Benimki muayeneye gideceğim sabah 10 kuruş genişliğinde bir bölgede kızarıklık vardı.
  Aslında haklı olabilirsin sinsi bir hastalık olduğu için. Ayrıca bugün gittiğimde çok büyük olmayabilir dedi doktorum. FLAP tekniği büyükte olsa küçükte olsa farketmiyormuş o bölgede nüks oranını en düşüğe indirgediği için seçiliyormuş. Bugüne kadar hiçbir ağrı yaşamadım diyorum ya bütün gün neredeyse pc başındayım doktorumda erken teşhis konusunda hemfikir..

  Dün birçok arkadaşımla yakınlarıyla bizzat konuştum FLAP tekniği şuanda en sağlıklı teknikmiş.

  Çok geçmiş olsun.

 147. merhaba arkadaşlar,öncelikle herkese geçmiş olsun.geçen ayın 30 unda bende kıl dönmesinden ameliyat oldum.ayrıntılı bir şekilde anlatmak istiyorum.ben yaklaşık 2 sene önce farketttim bu durumu hemen internetten araştırdım ve kıl dönmesi olduğu öğrenince çok şaşırdım genelde erkeklerde olduğunu duymuştum çünkü.hemen doktora gittim ve malesef ameliyat olmam gerektiğini söyledi fakat biraz korku birazda iş temposundan dolayı ertelemek zorunda kaldım.sadece bir kere ağrı yaptı ve o da doktorun vermiş olduğu ağrı kesicilerle hemen geçti.sonunda gözümü karartım ve ameliyat olmaya karar verdim başka kurtuluşum yoktu çünkü.ayın 29 unda hastaneye yattım.bursa devlet hastanesi.6 yataklı bir odaydı.bir gece orada kalma düşüncesi beni bunaltıyordu.6 farklı insan o gece hiç uyuyamadım zavallı annem sandalye tepesinde başımı bekliyordu.karşımdaki hastalara baktıkça kendi derdimi unutmuştum,gece yarısı telefonla görüşen mi ararsın,ağrısından inleyen mi arasın,horlayanlarda cabası..biran önce sabah olsun diye bekliyordum.çok şükür sabah oldu benden önce 2 kişiyi ameliyata götürdüler ben geceden uykusuz olduğum için öğlene kadar baya bi uyumuşum.beni saat bir gibi ameliyata aldılar yaklaşık bir saat sürdü.sakinleştiriciyi yiyince baya bir gevşedim hiç korkum yoktu.daha önce bel fıtığı ameliyatı geçirdiğim için genel aneztezi uyguladılar bu da benim işime geldi tabiki hiç birşey hissetmedim.asıl olay ameliyat sonrasıydı.tam 6 adet serum taktılar ooo gece belki 20 kere tuvalete çıkmışımdır,bir elimizde diren bir elimizde serum penguen gibi tıpış tıpış tuvalete taşındım.artık tuvalet görmek istemiyordum.neyse ağrım yoktu çok şükür.bu arada ameliyatım kapalı sistem yapılmıştı baya bir parça çıkarmışlar alıp inceledim hemen üstünde 3-5 tane kıl olan yağlı et parçası iğrennnççç..iki popoyu 3 dikişle birbirine dikmişlerdi.dikiş ipleride misine gibiydi.nasıl iyileşicem diye çok merak ediyordum.ameliyat sonrası bir gün yatıp çıktım.her gün pansuman yapılacaktı.bugün ameliyatımın 18. günü son iki güne kadar hiç bir şikayetim yoktu(sırt üstü yatmayı özlemenin dışında]15.günde dikişlerimi aldırdım hiç acı duymadım.fakat ameliyat olan bölgem birden ağrımaya başladı,zonkluyordu resmen tüm vücudum kaslarım ağrıyordu hemen doktoruma gittim ve ne desin sanşsızlık iltihap toplamış.dikişlerim alındıktan sonra olabilceğini söylemişti fakat benimki şiddetli ağrıyordu ve yaranın bir kısmını açıp iltihabı boşalttı,moralim çok bozulmuştu tam iş başı yapıcam diye sevinirken kursağımda kaldı.kuvvetli ağrı kesici ve antibiyotik yazdı ve pansumana devam.pazartesi tekrar görünücem umarım kapanan yeri açmaz.baya iltihap akıntım olmuş ağrımda kesildi sayılır ama dün gece bu durumu düşünmekten uyuyamadım.herkese acil şifalar diliyorummm..

 148. ameliyattan sonraki 35. günüm :) bende açık ameliyat oldum. yara hala kapanmıs değil fakat, ameliayat sonrasındaki yeni bir evreye giriyorum… yara muhtemelen haftaya kapanacak… ameliyat sonrası sürec de an az ameliyat kadar önemli. moral olarak insanı bitiren bir durum, tekrar nüks etme ihtimalini düşünmek, gün aşırı pansumak yapmak yeterince can sıkıcı ayrıca pansuman yapan kişilere de güvenmek gerekli… bursa devlet hastanesine pansumana gittiğimde, beni biraz korkuttular canımı çok sıktılar, kıl dönmesi hakkında bir şey bilmeyen, hafta sonu pansumana ihtiyacı olanlardan nasıl para koparırım düşüncesinde olan bilgisiz insanlar… gün aşırı pansuman yaptırmama rağmen sanırım enfeksiyon yüzünden yaram biraz daha geç iyileşiyor…yaranın bakımı hakkında ayrıntılı bilgi verebilecek biride görmedm… sağlık ocağında pansumanımı yapan doktor da devlet hastanesinde ki pansumancda sadece gün aşırı pansumana gelmeye devam et diyorlar… saçma sapan belirsizlikler içindeyim yaranın iyileşme seyrinde bir RİSK varmı onu öğrenmek istiyorum , varsa ona göre önlemimizi alalım geç olmadan… bugun gittiğim özel hastanedeki MACIR hemsire nn yaram hakkında yaptığı yorum cok daha samimi ve gerçekciydi… kadın gayette ilgilendi sağolsun ve yaranın daha cabuk iyileşmesi için
  – sabah aksam banyo yap dedi.
  -cildindeki kızarıklığın sebebi bandajların sıkışmış olarak yapılmasından hafif ağrı da ondan dedi.
  -ben 30 senedir bu işin içindeyim… yaranın okjijene de ihtiyacı var dedi.. su dedi nedir dedi okjijendir dedi :)
  -bu acık yapılan ameliyatlarda henuz nüks e rastlamadım dedi( bu son soylediği pek inandırıcı değildi ama , bizimde morale ihtiyacımız var)( öptüm elini macır teyzenn sağlıcaklar kal dedim…)
  – macırlara pek ısınamamışımdır velakin görüyoruz ki işini hakkıyla yapmalarıda onlarn kültürünün farkıdır…
  soru ve görşler için nurhak55 athomtmmm

 149. Kıl dönmesi ameliyatını yaklaşık 5 ay kadar önce sizler gibi bende yaşadım.Bundan yaklaşık 1,5 sene önce farkına varmıştım.Kuyruk sokumumda hafif bir şişkinlik ve hassasiyet belirmeye başlamıştı.Bu şişkinlik gün geçtikce artmaya,hassasiyette acıya dönüşmüştü.Herhangi bir cıbandır diye kendi imkanlarımla bu şişkinliği patlattım.Bayaca bir iltihap çıkardım ama Akıntı sürekli akmaya devam ediyordu.Doktora gittiğimde bunun kıl dönmesi olduğunu ve ameliyat olmam gerektiğini,ameliyatında tek çare olduğunu söyledi.Ama önce iltihabı temizlememiz lazım demişti.O bölgeyi drenajla uyuşturmadan bağırta bağırta temizledi 1 hafta kadar pansumana gittim geldim bu arada antibiyotik ilaçlar alıyordum.Neyse bizim yara kapandı 1 sene kadar kendini hiç belli etmedi.Doktor bana tekrarlar diye uyarmıştı Bende kendi kendime diyordum hani kıl dönmesiydi diye derken korktuğum başıma geldi.Oturup kalkarken yine acıyla karışık hassasiyet belirmeye başladı.Korkulu rüya görmektense bir an önce kurtulmak var diyerek tekrar doktora gittim ama aynı adama değil başka bir doktora gittim.Diyeri canımı çok yakmıştı.Neyse durumu bir bir izah ettim.Muayeneden sonra bana yarın 12:00 gibi gel seni ameliyat edelim dedi.Bende biraz moral bulmak için doktora sorular sormaya başladım.Doktorun gözünde çok küçük bir operasyondu ama benim gözümde dağ oluyordu.neyse ameliyat günü Hemşire bana bir iğne yaptı,ne iğnesi diye sorduğumda moral iğnesi demişti.Bu rada spinal anestezi (belden vurulan iğneyle bel altının uyuşması) uygulanacaktı.neyse ameliyathaneye yürüye yürüye beraber gittik.anestezi uzmanı belimden bir iğne vurdu ve 1 dk. bulmadan bel altım nerdeyse felc olmuştu.Beni yüz üstü yatırarak gerekli aletleri bana bağlayarak başladılar ameliyata.Bir yandan doktorla konuşuyor bir yandanda o bib bib diye öten sesten heyecanlanmamak için kendimle savaşıyordum.Biara sanırım tansiyonum yükseldi alet daha sık ötmeye başladı,o ara hemşire bana dönerek iyimsin diye sormuştu.yaklaşık 15 dk. sürdü ameliyat.Primer yöntem kullanıldı.Ne ameliyatta nede ameliyat sonrasında hiç bir sorunum ağrım sızım olmadı.Doktorum Opr.Dr. Haluk ESKİÇUBUK çok mükemmel ve işinin ehli birisi.Demişti zaten çok rahat olur takma kafana diye.Burdan onada sonsuz teşekkürler.Sağlığımı bana geri kazandırdı.Herkesede büyük geçmiş olsun.

 150. sanırım herkesin farklı farklı geçiyo ameliyat sonrası ..tuncay bey yazdıklarınız içimi rahatlattı 16 aylık bi kızım var bu ay ameliyat olucam çok sıkıntı çekiyrm kafamda bir sürü soru nasıl olucak ne zamn iyi olurum :( ilk gittiğimde daha yeniydi ama emzirdiğim için ve kızım çok küçük olduğundan olmadım keşke diyorum şimdi keşke olsaymışım yinede çok ilerlemediğini söyledi dr inşallah bende 2 haftada ayaklananlardan olurum çabuk iyileşirim ..amin herkese çok geçmiş olsun allahım hepimize şifa versin

 151. arkadaşlar ben burda yazılanların nerdeyse tümünü yaşadım ve şu anda psikolojim berbat durumda 15 haziran 2009 da ilk ameliyatımı kapalı oldum ve bugüne kadar yaram sadece 2 hafta tamamen kapalı ve sıkıntısız oldu geri kalan tüm zamanlarda açık akıntılı ağrılı ve hep sorunluydu ben baya bi araştırdım bunu ve yarın saat 12:00 gibi ameliyat olcam ve bu sefer açık olcam. çünkü kapalı ameliyatta ne kadar iyi yapılırsa yapılsın tekrarlama riskinin %20 olduğunu herkes kabul ediyor ama açıkta o risk neredeyse %2-3 çünkü yara iyileşirken içi sürekli kontrol edilecek ve eğer kıl çıkarsa hemen çekilecek (kıl çıkması çok düşük ihtimal çünkü oradaki kıl kökleri yok oluyor) heleki benim ikinci ameliyatım imkan yok çıkmaz. yarın ameliyatan sonra tekrar yazabilmeyi umut ediyorum. herkese geçmiş olsun …

 152. Bende bu ayın 18 inde ameliyat olacağım. dün 2. kez şişti ve küçük bir kesik ile sıvıyı boşalttılar. yarın başka bir hastane de muayene olacağım 18 ine kadar beklemek istemiyorum aslında biran önce yapılsın ve bitsin. herkese çok geçmiş olsun..

 153. bana da doktor ameliyat demişti.benim bu zamana kadar hiç apse yapmadı,rahatsızlık vermiyor diyebilirim.üstelik benim iki yerimde var.farkettiğimden beri sanırım 4 sene ya da daha fazla bir zaman geçti.ya bu zamana kadar ilerlemedi ya da kendini belli etmiyor.yakın zamanda doktora gitmeyi düşünüyorum.Allah herkese şifa versin.

 154. Eveet ameliyat günü geldi çattı :) 16sında hastaneye yatıyorum 18 i sabahı Spinal Anestezi ile Fleb Kaydırma yöntemi kullanılarak ameliyat olacağım tahmini ameliyat süresi 15-25 DK imiş. Uyuşukluğun geçme süresi 3-4 saati buluyormuş.

  Son 2 haftada öğrendiğim 2 kötü alerjim canımı sıkıyor biri Tıbbi Flastere alerjim var diğeride BEtadin e bunlar inşallah sıkıntılı bir sürece sebep olmaz.

  Herkese geçmiş olsun, ameliyattan sonra deneyimlerimi paylaşacağım.

  Sevgiler.

 155. hastalığın başında olanlar lütfen ameliyatsız yöntem için de araştırma yapın…boşyere kesip biçtirmeyin kendinizi. ben daha önce çok sık yazdım buraya aralık ayında fenol tedavisi olduğumu yazmıştım, buraya yazılanlar mailime geliyor, okuyorum hep takip ediyorum mailimden ama hasta olanlar artmış o yüzden yazmak istedim. çeken bilir bu hastalığı ve şu an benim hala hiçbir şikayetim yok. kendinize eziyet etmeyin. herkese geçmiş olsun…

 156. slm arkadaşlar ben de yarın ameliyat olucam inşallah çok korkuyorum ne yalan söyliyim :( allaah yaardım etsin bana ve benim gibi olanlara ameliyatımı ücretsiz olucam inş.yatıcağım hastanede genl cerrahi amelşyatları bi süre ücretsiz olduktan sonra yazarım tekrar ii akşamlar hepinize

 157. merhaba herkese,
  yaklasık bir haftadır sivilce zannettigim iltihaplı bölge 3 gün kadar önce patladı kan ve seffaf sıvı akmıs fakat hissetmedim bile,yatarken tam üstüne yatamıyordum sasırıyodum ne acaba diye,hatta sevinmistim oh patladı kurtuldum diye.ta ki bugun doktora gidene kadar.4-5 tane ufak delik oldugunu ama sadece birisinin iltihaplı oldugunu söyledi,ameliyat olman lazım dedi.hastanelerle ilgili tek anısı ölümler olan ben mahvoldum haliyle,ameliyattan baska yolu yok mu dedim yakmalı var ama %40 tekrar eder dedi(fenolden bahsetti sanırım) yanılmıyorsam Aslı’nın yazdıgı yeri aradım (çapa’da olanı) fenol tedavisi belli durumlara oluyormus.bende agrı sızı yok sadece tam üstüne yatarsam ufak rahatsızlık var,dayanılmayacak bisey degil.fakat doktordan gelince bir baktım resmen delinmis icim bi fena oldu.ama mecbur olcam tedaviyi,tek umudum su fenole uygun olmak,hepinize cok tesekkur ederim burda yazanlar olmasa kuruntudan cıldırırdım herhalde =)

 158. Slm arkadaşlar ben ankaralyım adım m emir neyse bundan 2 sene önce akıntı kaşıntı vs kıl dönmesi belittileri ile karşı karşıya geldim apacık kıl dönmesiydi bu bi kaç arkadaş ameliyat olmuş sordum onlara acıkca cok tırstım ben VE HEP KAÇTIM TAKİ BUGUN E KADAR 21406.2010 BUGUN AMELİYAT OLDUM BEN …. DR MEVLÜT TOPBAŞ A TABİ ORAYA GİDENE KADAR COK EZİYET LER ÇEKTİM MUHASEBECIM BİR GÜN İŞYERİME GELDİ VE PANTOLUNUMDAKI AKINTIYI FARKETİM BANA DEDİKİ KIL DÖNMESİMİ VAR DEDİ EVET DEDİM YA OĞLUM NE DİYE BEKLIOSUN DAHA DEDİ BANA DR MEVLÜT TOPBAŞIN POLINLİĞİNE GİT AMALİYATNI OL DEDİ TABİ ADAMI Bİ ANLATIOR BANA GAZA GELDİM RESMEN AMELYAT OLCAM AMELİYAT OLCAM DİYE NERDEYSE HAVAYA UCACACM BEN NEYSE POLIKNLİĞİNİİ BU SABAH SAAT 8.5 DA ARADIM VE 11 E RANDEVU ALDIM AMAN TANRIM O DA NE BİR TON İNSAN VE ÇOĞU YURT DIŞINDAN GELMİŞ TABİ BEN BI YANDANDA YUSF YUSUF EDIYORUM KORKU SARDI HERYERİMİ Bİ AN KENDİMİ SESİZ TEPE FİLİMİNDE BULŞDUM SANKI :HEYCAN Bİ YANDAN Bİ YANDAN arkamdan KIVILCIM CIKYO FILAN NEYSE DR ZATEN HAYELET GİBİ YÜÜZNÜ GÖREMIOSUN :s COK GİZEMLİ VALLA :s SIRA ARTIK BANA GELDİ :d ODAYA GEÇTİM BEKLIORUM O SIRADA BEYEFENDİ DİYE BI BAYAN TATLI TATLI BENİ CAĞIRDI TABİ :d O ARA RAHATLADIM NEYSE SEDYE YE YÜZ ÜSTÜ YATYOM TABİ :d arkamı TRAŞ ETMEYE BAŞLADILAR :d BİRİ VAY GARDAŞIM VAY KOCUM DİYE GELDI İÇRİYE ŞLAP DİYE Bİ SES :d ENSEME VURDU O NE LA DEDİİ :d Arkana KOPRAMI KAÇTI DEDİ BANA :d GÜLDÜM O AN O ANDA İĞNE YAPILMIŞ HALBÜKÜ :dTABİ BI YANDAN ŞARKI SÖĞLUOR Bİ YANDAN ELİMİ TUTYOR AMALİYATI BIRAKIP :d BENLE SOHBET EDIOR TABİ HER SOHBETDEN SONRA ENSEME Bİ ŞAPLAK ATYOR TARZ YAPMIŞ ADAM :d HOCAM DEDİM AMELİYAT NE ZAMAN BAŞLICAK DEİDM YA :d ACAYIP TIRSIYOM DEDİM ULAN HERGELE DEDİ BANA :d Arkandan CIKAN CANAVARI O SIRADA ELİYLE KOPRAYI KURTADIK DEDİ :d ŞAKA YAPYO TABİ :d ÖLE SANDIM ŞAKA DEĞİLMİİŞ :d arkamdan 3 MERTE KIL CIKTI Bİ O KADARDA İLTIHAP ADAM AMLYATI BİTİRMİŞ BENİİM HABERİM YOK TMM KOŞ OYNA ZIPLA :d ARTIK ÖZGÜRÜSN DEDİ BANA TABİİ BANA Bİ RAHATLIK BÜ GÜLÜMSEME TABİ O SIRADA GENEBİR SAP ENSEYE :d OH OH CANIMA DEĞİSN DIOR Bİ YANDAN :d arkandaki KOPRAYI S ENİN VUCUDUNDAN CIKARDIM DEDĞİ ANDA BEN GENE KOPPTUM :d SARKI SÖĞLEYEREK ODAYI TERKETTİİİ CIKTI :d BENDE ELBİSEMİ GİYİDNİM TABİ ÖNCE 800 TL BAYILDIM :d DEĞDİ AMA :d3 KOPRA CIKTI arkamdan :d SYN DR MEVLÜT TOPBAŞ LAKABI KASAP AMA BENİİM arkamı PARAMPARCA ETMİŞ AMA HİÇ HİSETMEDEİM BUGUN OLDUM AMELİYATMI COK MUTLUUYUM ARKADAŞLAR TAVSİYE EDYORUM GHERCEKTEN UZMAN ŞAKACI BABA Bİ İNSAN :) 5 DAKİKA SÜRDÜ 5 DAKİKA AMALİYAT TAHMİNİMCE 15 DAKİKA KALDIM İÇERDE BEN AMA GÜLMEKTEN RAHAT DURAMADIMKI :d :d 2.5 SENE SONRA RAHATCA OTURUP SİZLERLE BU KONUYU PAYLAŞAIOSAM DR MEVLÜT TOPBAŞIN SAYESİNDEDİR . ALLAH BİN KERE RAĞSI OLSUN !!! ARKADAŞLAR BUNU ANLATTIM ÇÜNKÜ : HERKEZ BAŞKA BŞİ KONUŞYOR YOK ZOR YOK BİLMEM NE KİMSEYE KULAK ASMAYIN ŞAKASI BİLE KÖTÜ BU OLAYIN FELÇ OLMA İHTİIMALİ VAR DEDİ BANA OMURİLİİKE KADAR KIL BÜYÜÜP ORAYI ÇÜRÜTÜP ADETA KANSER OLYOSUN. KORKULACAK Bİ Şİ YOK ALT TARAFI KESİP İÇİNDEKİİLERİ ALYOLAR DÜŞÜNÜNSENE YA ADAMLAR KALP AMELYATI BEYIN AMELİYATI OLYOLAR BU BASITBI KIL DÖNEMSİ AMA AMALİİYAT OLYURSAN BASİT OLMASAN TEHLİKELİ SONUÇLAR YARATIR BENDEN DEMESİ BUNUN İÇİİNDE TAVSİŞYE EDECEĞİM TEK İNSAN DR MEVLÜT TOPBAŞ DIR ACISIZ SIZSIZ Bİ AMELYAT ISTISANIZ KENSİN GELİN ANKARADA KOCATEPECAMMİ KARSŞISINDA SÜPER VALLA SU AN AMELIYATLYIM PC DE YAZYOM BAKIN O KADAR RAHATIM BEN NIORMALDE YÜZ ÜSTÜ YATIN DIORLAR DİĞER DOKTORLAR :d HEPİNİZE GEÇMİŞ OLSUN :)

 159. Bende belki 2 hafta içinde kıl dönmesi ameliyatı olacağım.
  Başta acaip korkuyordum.
  Fakat siz okadar iyi niyetle ve olayı en basitinden anlatmışsınız ki korkularım sona erdi denecek kadar az. O arkadaşınız uyutulmaktan korkuyor fakat ben uyutulamamaktan korkuyorum. Narkoz bilinçlilik mi deniyormuş tam hatırlamıyorum adını.
  1.5 Sene oldu. 2010 yarı tatilinde doktora gittim. Çok fena dedi ve yarın doktora gideceğim :D Araştırdım sitenizi buldum. Çok teşekkür ediyorum EMRE Bey.
  Şuan nasılsınız geçmiş olsun. Darısı başımıza :)

  • Rica ve teşekkür ederim, şu anda iyiyim. 2.5 sene geçti, kaykılık veya yumuşak bir yere oturma durumunda ağrı halen mevcut, hep de olacak sanırım. Yaranın şişliği (dikiş izi) duruyor. Ama idare ediyoruz artık bir şekilde. Ancak bölgeyi sürekli temiz tutmak gerek, yoksa o da ağrı yapabiliyor zamanla. Umarım sizin ameliyatınız da güzel geçer. Bu arada ameliyat öncesi saraçoğlunun ısırgan kürünü deneyebilirsiniz.

 160. Yarın doktora gideceğim artık ne derse :) Keşke önceden araştırsaydım tavsiyenizi denemeyi çok isterdim.
  Yoruma cevap attığınız için çok teşekkür ederim.
  Tekrar geçmiş olsun. Bu arada ben oturmaktan korktuğumdan dolayı 20 gündür yerde yatıyorum. Bilgisayarı yere kurdum. O kadar alıştım ki yemekleri de yerde yiyorum :)
  Allah kimseyi bu duruma düşürmesin. Bi ara arkadaşların arasında söylemiştim gülmüşlerdi o zamandır bazı kişilere kin besledim xD Bu arada bende PHP, JS, CSS, Ajax, HTML ye ilgi duyuyorum ve bu sene sayısal seçip yazılım mühendisi olmak istiyorum

  Çok Teşekkür Ederim
  İyi Geceler xD
  Kalanlarının da geçmesi dileğiyle.

  Güncelleme:
  Doktora gittim yarın gel dedi saat 2 de yatmaya gideceğim.
  Hakkınızı helal edin. Büyük bir operasyon dedi doku alınacakmış o bölgeye koyulacakmış.

 161. eveett sonunda oldum ve kurtuldum bende :D
  çok rahat bi ameliyattı dr umdan allah bin kere razı olsun şuan dikişlerim hala duruyo cuma günü alınıcak inş.ben ameliyattan 1 saat sonra hemşire gelip beni oturttu tuvalete falan çok rahat oturuyrm çok şükür ama benim yaram küçükmüş iltihabım çokmuş o yüzden olabilir herkese çok geçmiş olsun olun ve kurtulun derim ameliyat öncesi daha çok ağrım vardı şimdi çok zorlarsam ağrım oluyo oda hala dikişliyim çok normal ..

 162. sayın Özgür Bozkurt kardeşim saol öncelikle geçmiş olsun iyim ben cok iyim korkmana gerek yok gerçekten bak kardeş içindeki ikılı alıp yarayı acık bırakyolar ve pansumanı evde bile yakınından bir yapabilıor herkeze kulak asma kardeş korkulacak bşi yok ama mutlaka amelyat ol ya düşünsene cektiğin acılar ik dakikada kaybolacak ben keşke daha önce amaliyat olsaydım diyee pişmanlık duymaktayım geçmiş olsun kardeşim ):):) ufak bi opersayon sadace bu bak bugunda burdayım kardeş :) cok iyim :)

 163. sevgili ARKADAŞLAR BAKIN BÖLE BİR SORUNU OLAN KARDEŞLERİM HERKEZE KULAK ASIP KORKMAYIN YA DÜŞÜNÜN AMALİYATSIZ NE KADSAR AĞRI VAR AKINTI VAR ORTAMA BİLE CIKAMIOSUN WC GİDERKEN HEP Bİ KORKU OLYOR ? BUNU AMELİYAT OLMASSAN HERGÜN AYNI SAHNEYI YAŞIOSUN AMA AMELİYAT DEDĞİN ŞEY 5 İLE 15 DAKİKA ARASINDA SÜRYOR BU ANDA ACILARIN BİTYOR O SEBEPDEN HERKEZE ÇOK ABARTIYOR BAK DÜN AMALİYAT OLSUN BUGUN AYAKATAYIM VE OTURMAKTAYIM HEMDE BENİM AMELİYAT BEAZIT BŞİ DEĞEEDİ ???? 2.5 SENEDEN BERİ ÇEKTĞİM BŞİYEDİ HA BU BENİM SUÇUM DEĞİLDİ DEVLET HASTANESİNDE TEHŞİS KOYAMADILAR HEP ANTIBIYOTIKLE AYAKATA DURDUM ? TAKİ D ÜNE KADAR 5 DAKİKADA BTİİ AMALİİYATIO VE ABARTSIZ 3 METRE KIL CIKTI ? NE HASTENEDE YATTIM NEDE BAŞKA BŞİİ O BÖLGEYİ UYUŞTURP İÇİNDEKİ KILI VS İNTIHABI TEMİZLEYIP TANPON YAPTILAR ! VE EVE SALDILAR BENİİ NORMAL Bİ YERDE OLSAYDIM İNANIN 3 GÜN HASTANEDE YATACAKTIM ZATEN ÇOĞUNUZ BİŞLİR BAZILARI ALDIKLARTI MAAAŞA SADIK DEEĞİİLLER İNSANA KÖPEK MUAMELSİ YAPYOLAR GÜVENLİKLERİNDEN HEMŞİRELEİRİNE KADAR ÖĞLE AMA BENİM GDİİĞİM YER ÖLEMİ ? DEĞİL TABİKİ 800 TL VERDİİM AMA ALLAH BİN KERE RAZI OLSUN DIORUM ONLARA HELAL OLSUN 2.5 SENE DEVLET HASTANESİNE GEDİİİİM SKK M OLDUĞU HALDE ? 2.5 SENE SADACE YOL PARALŞARINI DÜŞÜN 2 .3 KATINI ZATEN GEÇTİ ! O SEBEPDEN ARKADAŞLAR SAĞLIĞI PARAYALA ÖLÇMEYIN SALIK OLMASSA ? PARA ZATEN OLMAZ SKK DAN DA KAYDIMI DONDRDUM ÖZEL SGORTA YAPTYOM KENDİİME

  ha bu arada bayan arkadaşlarda da böle sorunlar olyor ilginç demeyın arkadaşlar mesala bazı kşilerde kıl tüğ olmaz bende de öle hiç bı noktamda öle gözle görünecek kıl yok tu bende ? o sarı hafifi tüğler zamanla kayklık oturma asırı terleme yüzünde oturuken bu terleme sırasında o kıllar tersine dönüp adeta bi vida gibi derinen altında delikler açıp içerisni çürtimesir ! bakın dikkat edin bende kıl gözle görünmücek kadar az hanı bazıları dıorya kıllı erkeklerde cok olur hiç alakası yok bende kıl yok bende de kıl döndü ve cıkan kılı görünce sok oldum vucut sulu olduğu içiin acayip büyümuiş sep sert bi hal almış ve simsıhay bi kıl yumağı deyim ben o sebepden bayan erkek farketmıor herkeze az biraz tüğ olması bile etki edyor tavsiyem sizlere terleme veya banyo sonrası o noktayı güzlece kurulamanız terkli terli otumammanız dırrr Yok ta gıcınızda kocaman bii kopra oluşyor :D önce oluşurken hafif kaşıntılarla başlıor sona hafif bir sivilce gibi sankı sonra patladı sevıonyoz aha sivilce patladı kurtuldum diye :D:D:D: ama 1 kaç ay sonta ufak delikler oluşyor ve ordan sıvı kanla karşık intıhap gelyor çok iğrenç bi kokusu var aldırıs etmıoz tabi iilk başta oh cekyoz her akıntıda ama o içindeki kıl git gide büyüyor ve sıurt noktasının hemen alt bölgesinde hafif misket kadar bi şişlik meydana gelyor ve elimizle kurcamalama başlıoz :D her kurcalamada bı akıntı daha vazla akıyor ve kendi kendiimize oh be akyor ya intıhap kutluom dıoz aslınd ahep kendimiiz kandıryoz neder uzun olursa o kıl o kadar gün gdiikce daha cok acı demek dir O SEBEPDEN ARKADALAR KIL DÖNMESİNİ ŞU SEKİLDE ANLIOZ HAFİF KAŞINTI =VE SVİLCE=SONRA O SİVİLCE=PATLAMASI=AKINTI?VE=MİSKETKADAR BÜYÜK Bİ=ŞİŞİLK BUNLAR VARSA EĞER Bİ İNSANDA MUHAKKAK GÜN GEÇMEDEN DOKTORA Bİ GÖRÜNCEN YOKSA 2 CM YERİNE 10 CM YARYOLAR O NOKTAYI ALLAH HEPİNİZE ŞİFA VERSIN TŞK LER

 164. Sonunda Cuma günü ameliyat oldum Ankara Mevki Hastanesinde Spinal anestezi ile benim rahatsızlıgım 1 aydır vardı Fleb yöntemi ile ameliyat oldum içerideki fazla kanamayı alsın diye diren konmuştu onuda pazartesi sabah söktüler ve taburcu oldum. ama onu sökerken betadin ile dezenfgete ettiler o bölgeyi. ve benim iyot alerjim vardı dün gece hiç uyumadım kaşıntı ve hafif şişlik yaptı:S Ameliyatta da israrla söylediğim için başka bir solüsyon kullandılar Allah’tan bugün de hastaneden vermemeleri üzerine piyasadan yüksek bir fiyata o solüsyonu almak zorunda kaldım.

  Betadin Batticon ve flastere alerjim var malesef. Sadece ipek flaster dokunmuyor. saba babamı uyandırıp zorla pansuman yaptırdım garip olan diğer şey ise o alerjinin gösterdiği reaksiyonu KANTORON YAĞI düzeltiyor sabahtan beri o bölgede kullanıyoruz antiseptik hapta aldım şimdlik iyiyim.

  pansuman sırasında telefonum ile kameraya çektim ameliyat bölgemi savaş alanı gibi malesef :S oysa ki kesem yarım fındık büyüklüğündeydi…

  şuanda tahmini dikiş sayısı 40 falan:S

  ayrıca oturmuyorum dikkat ediyorum. sırt üstü ve yüz üstü yatabiliyorum. spinal anestezi içinde ilk iki gün sorun yoktu bolcana kafeinli sıvılar tükettim ama sonrasında halen devam eden bir baş agrısı mevcut dün akşam dayanılamaz oldu bolcana kola kahve vb. içiyorum.
  spinal anestezi rahat birşey.

  canımı sıkan şey küçük oldugunu düşündüğüm şeyin yarası biraz büyük. :)

  şimdiden herkese teşekkür ederim. çok geçmiş olsun

 165. bana atılan cevaplara çoook teşekkür ederim :D
  Öncelikle size de geçmiş olsun.
  Fakat benimki apayrı bir olaymış.
  Orada mantar da varmış. Yani kapanmıyormuş deri. Dolayısıyla popomun bir kısmından doku alıp oraya yerleştireceklerini söylediler. Yarın sabah saat 10 gibi ameliyatı olacağım.
  Destekleriniz için teşekkür ederim.
  Bu arada benim bu yaklaşık 1.5 yıldır var fakat 1 kere ağrısı olmadı.
  Yaralar büyük deniyor fakat ciddiyim hiç ağrısı olmadı ne biçim hastalık bu :D
  3 gün hiç hareket etmeden duracakmışım doku transveri yüzünden.
  Fakat narkozcu hanımla konuştuk. Valla sakinleştirici veriyorlarmış girmeden 1 saat önce. Kafamız iyiken girelim :P Son anda vazgeçmeyelim diye yaptılar galiba.

 166. Özgür merhabalar,

  Mantar dediğin sertleşiyor kaşınıyor ve sulanıyor mu kuyruk sokumun ? eğer öyleyse bu bir alerji haberin olsun benimde aynen öyleydi alerji oldugu anda dikilmesi mümkün olmuyor. benim alerjimi kendim farkettim batticon veya betadin sürdüğümüz anda gelişiyor bu durum. Tedavisini de kendimiz çözdük KANTORON YAĞI sürdüğkten 10 saat sonra tamamen iniyor ve düzeliyor.

  Bu alerjik reaksiyonun sebebi betadin ve batticon daki iyot solüsyonu. Genellikle insan vücyüdü buna tepki verirmiş.

  OCTENİSEPT diye bir antiseptik solüsyon kullandılar ameliyatımda iyileşmeye de yardımcı. Eski tip batticon ve betadinden iyi bir ürün özellikle bunu belirt ve bunu kullansınlar. !!!

  iyot alerjin olsun yada olmasın ama OCTENİSEPT in uygulama alanlarına burdan bak mantar ve maya oluşumunun tedavisindede kullanılıyor.

  BUNU OKU : http://grupgurmedikal.com/page1.html

  şimdiden çok geçmiş olsun.

 167. sONER KARDEŞİM COK GEÇMİŞ OLSUN DOSTUM ORAYI TEMİZ TUTMAYA ÖZEN GÖSTER BENCE Bİ ARKADAŞIM DA AYNI SORUNLAR YAŞADI VE ORASINI TEKRAR AYNI ŞEKİLDE AÇIP İNTIHABI BOŞALTILARR COCUK COK ACIALR CEKTİ MALESEF BENDE AMELYAT OLDUM BUGUN 3 CÜ GÜNÜM ACIK BENİM Kİ AMA BAĞAĞI DERİN YARA AKŞAM SABAH PANSUMAN YAPTIRYOM ACIK OLMASI Bİ AVANTAJ DEDİ BANA DOKTORUM DİKİŞLİ YARALARDA İLEŞME SÜRECİ DAHA BASİ,T AMA ETKİSİZ KALYOMUŞ TEKRAR EDIYORMUŞ RAHATASIZLIK UMARIM SENDE ÖLE BŞİ OLMAZ ALLAH KORUSN COK ACI ÇEKEN BLİR BU HASTALAIĞI :(

  yanlız arkadaşlar bakın dikşili ameliyatta bu olay tekrarlama sı mümkün müş inşallah tekrar kıl dönmez

 168. Aynen soner arkadaşım dediğin gibiydi. Dikiş tutmaz dendi.
  Doktor popomdan doku aldı ve oraya yerleştirdi. Şuanda kaynıyor :)
  Sabahları ve akşamları serum yiyorum 3-4 gündür hastanede yatıyorum.
  Sabahtan beri Wi-Fi arıyorum bağlanayım laptop ile mesaj atayım diye. Sonunda bağlandım.
  Narkozu verdiler hiçbirşey hatırlamıyorum :D Acımıyor bile. Dikişlerde acımıyor. Arada sızlıyor okadar. Şimdi ayağa bacaklarımı ayırmamak şartı ile kalkabiliyorum.
  Doktor çok iyiymiş bizimki öyle diyorlar. Keşke önce olsaydım ne kadar daha bekleyeceğimi bilmiyorum. İyileşir iyileşmez birdaha mesaj atıcam.
  Pasuman yapılırken dahi acımıyor canım pektir 7 yaşlarından beri annem öyle diyor :P :D
  Çarşamba gününden beri yüz üstü yatıyorum o biraz zorluyor. Bir de katı yemeye izin var fakat nasıl çıkarıcam onu hâla bilmiyorum.

  Burda okadar hasta var ki kendimi şanslı bile hissediyorum. Özel odadayım HD televizyon var klima var. Süper daha doğrusu fakat interneti pek çekmiyor şuan öyle biyere yerleştirdim ordan anca çekiyor sağa sola oynatıyorum çekmiyor o derece yani :D

  Herkese geçmiş olsun yorumlarınızı bekliyorum xD

 169. ömer amaliyat olmak değil önemllii olan orayı tem,iz tutmak ayrıca dikişli amleytalrda tekrar aynen bu olay olyor bu sene olmasa 2 sene sona mutlaka olyor arkadaş o şekilde oldu benim arkadaş oldu onda tekrar bide mantar var dıosun senin işin zor dostum acık ameliyat olsaydın keşke

 170. Adım Özgür :)
  Mümkün olduğunca temiz tuttum. 2 gün sonra dikişler alınacak.
  Valla bir kere oldu 2 yıldır yapamadığım faliyetleri yapacağım ayrıca üzerine oturabiliyorum şuanda dikişler acımıyor :S Ayrıca doktorun çok iyi olduğunu söylediler. Doktorda ilerlemiş seninki dedi. 2 tane seçenek sundu. Ya parça alırız popondan bu 3 gün kıpırdamazsın dedi (3 gün boyunca bi alet takıldı kan aktı oraya) 3 gün sonra ayağa kalktım.
  şuanda 10 gün felan oldu dediğim gibi üstüne oturabiliyorum. Ben normalde 3 haftada bir banyo yaparım ne biliyim sevmiyorum fakat artık 2 günde bir olacağım temiz tutmadığımdan dolayı olmuşsa elimden ne gelirse tekrarlanmaması için onu yapacağım.

 171. Merhabalar.
  ben geçenlerde arkadaşlar ile sert bir küçük beton üzerinde oturduk bırkac gun tam kuyruk sokumun olduğu bölge üzerine oturdum ve 2 gun sonra falan kuyruk sokumumda bir ağrı var hergün azcık daha kötü oluyor ve kıl dönmesinden şüphelendim ve anneme gösterdim baktı hiçbir şişlik iltihap kaşınma yok sadece ağrı var sanıyorum o agrı da o bolgede oturdugum ıcın olması lazım yanlız şöyle birşey var annemin dediğine göre 3 adet minik delikler varmış biri az daha büyükmüş ama en büyüğünün boyu iğne ucu gibiymiş birazcık daha belki büyükdür ama elliyorum ve ben hissetmiyorum delikler içe doğru imiş özel hastaneye gittim ama doktor yokmus önümüzdeki hafta mı ne gelicekmiş sizce kıl dönmesimidir yoksa o delikler herkesde varmı

  • Muhtemelen kıl dönmesidir, o delikler genelde kıl dönmesinin habercisi oluyordu. Benim delikleri ailem bile görememişti ama doktor görmüştü.

 172. Hocam zaman kaybetmeden doktora gidin.
  Gerçekten diyorum hani sonra daha zorlayıcı şeyler ile karşılaşabilirsiniz.
  Bu arada Emre Abim popomun üzerine oturabiliyorum artık dikişler felanda alındı. Yemin ederim rahatladım.

 173. Murat arkadaşım,

  Bende bir şüphe üzerine kontrol ettim ağrım sızım yoktu daha ama annem yakından baktı ve aynen senin tarif ettiğin gibi delikler vardı 3 tane 2 si kapalı gibi diğeri açık ama küçük sonra doktora gittim doktor kıl dönmesi dedi ve ameliyat günü aldık. 18 Haziranda Ameliyat oldum Fleb Kaydırma yöntemi ile.. Ameliyat konusunda bir sıkıntı çekmedim ama birçok şeye alerjim olduğu için iyileşme sürecim biraz uzadı neredeyse 1 haftadır oturabiliyorumda ama uzun süre kaykılık oturmamaya karar verdim o bölge tamamen iyileşene kadar.

  Arkadaşım sende gecikmeden yolun başındayken biran önce en uygun yöntem ile ameliyatını ol ve biran önce iyileş emin ol buradaki herkes bunu tavsiye edecektir. Ayrıca alternatif yöntemler mevcut ama en kesin çözümleri cerrahi müdehaleler veriyor buna inanıyorum.

  Şöyle söyleyebilirim iyi ki o taşın üzerine oturmuşsun ve bu belirtileri görmüşsün..

  @Özgür Geçmiş olsun gözün aydın.. Kaykılık oturma o bölgeyi sabunla temiz tut banyolardan sonra antiseptik kullan (betadin, batticon, octenisept).. Ütülenmiş iç çamaşırı giy ve pamuklu olmasına dikkat et.. Düzenli banyo yap..

 174. Arkadaşlar bilgiler için teşekkürler. şimdi ameliyat olabilirmiyim yani iltihap olmadan ameliyat olsam daha mı ıyı olur bırde ankarada oturuyorum ve yarın sabah etlık de bır devlet hastanesıne gıdıcekdım ama sızce onun yerıne mevlüt topbaş beyemi gitmeliyim birde şuan ameliyat ücreti nedir.

 175. Arkadaşlar bugün devlet hastanesıne gıttım ve doktora göründüm ağrının sebebi taşın üstünde oturmamdan mış sanırım ama dediğine göre 1 2 yıl dır bu kıldonmesı bende varmış ve biz kapalı yapıyoruz vs… diyor ben randevu falan almadım çünkü birdaha olursun dıye kendı dıyo ne dıyım artık ona da dıyecek bıseyım yok ankarada bana iyi bir doktor önerin lütfen birde agrım gecsın bu ay ıcınde amelıyat olucam

  mevlüt topbaş bu doktor nasıl biri yani öneren çok bu doktora ameliyat olsam ne kadar ucret alır toplam ve randevuyu alınca hemen amelıyata mı alıyor çok soru sordum ama bu hastalığı bılıyorsunuz çoğunuz anlarsınız halımden

 176. @Murat
  Hocam eğer durumunuz elveriyorsa Aydın Devlet Hastahanesinde çalışan Op.Dr. Cemalettin Öğüt’ü tavsiye ederim.

 177. Teşekkürler.
  mevlüt topbaş doktor beyi herkes tavsiye ediyor ve hastalık tekrarlamıyormus yanı bu doktora ameliyat olan arkadaşlar eğer detay verirse çok mutlu olucam birde mevlüt beyin yaptığı ameliyatdan sonra sanırım hemen evıne gıdıyormussunuz ve cok kısa surede amelıyatı bıtırıyormuş diye duyuyorum bu bilgileri arkadaşlar eğer doğrularsa çarşamba gününe randevu almak istiyorum birde şu sıralar fıyat ne dıyor acaba doktor bey

 178. ben bedavaya oldum :)

 179. Devlet hastanesindemi oldunuz yoksa mevlüt bey mi yaptı ?

 180. bende bedeva oldum :D

 181. Aydın Devlet hastahanesinde oldum. Özel muanasine gitmedim.

 182. Ben baya bi çaresiz kaldım çevremde kimsede bu hastalık yok ama ankarada olduğum için buralarda doktor arıyorum çok övülen mevlüt bey çok iyi diyorlar çok kişi sanırım bedavaya olmuş yani bende hiç istemem para vermeyi ama işde devlet doktoruna dün gittim allah eline düşürmesin o yüzden mevlüt bey hakkında araşdırma yapmaya çalışıyorum ama arkadaşlarda ses yok siteside bakımda sanırım ve biran evvel iltihap olmadan ameliyata girmem lazım bu hafta içinde ne yapsam çok kararsızım başımda saç kalmadı

 183. iyi günler herkeze: ben 17 yaşındayım ve bir bayanım :( kıl dönmesi başlangıcı war kaç tane doktora gittim hepside çok ufak diyip gönderdiler erken teşhis diyolar ama erken oluncada ilerlemesi için resmen eve yolluyolar bende bu yüzden sısırgan otu kürünü denmeye başladım 2 gündür umarım işe yarar :((( çok korkuyorum…

 184. yok ben özelde oldum kampanya vardı hiçbir ücret ödemedim

 185. murat kardeş geçmiş olsun ankarada dk Mevlüt topbaş var tavsiye ederim şidedetle adam sihirbaz adamla sohbete giridm o anda amllatı yapmış bitmiş iğnenin etkisini bile anlamdım dersem inanın gercekten süper doktorrr

 186. DK mevlüt topbaş parada bir yere kadar 800 tl alyor ama adam sihirbez murat kardeş tavsiye e ederim

 187. murat kardeşim amaliyat 2 dakika ve 5 dakika gibi kısa zamanda olyo bıtyor gzüel olan hastaneın bir sürü sıa vs uğramıosun hemen cart dıe alyor ama sen farkedmeıosun artı günlük yaşamına devam edıosun yok şöle yüzütü yatacan yok şöle hareket edeceğin derdin yok kardeş ben oldum ve 3 cü haftam gayet iyii martı beniim kıl dönmesi 2 .5 seneden beri avrdı inan kuş gibi hafifledim dikiş yok amalıyat yerind eacık bırakyor yarayı nedenii ise tekrar lamması için dikşili yaralarda devam eden bi lanet bu kıl dönmesi ben,im bı arkadaş var 3 cü ameliyatnı olcak haftaya o sebepden zaman kaybetme mevlüt topbaş hoca bu işde sihirbaz ve bi cok ünlü sanatacı ile tanıştım :D 800 tl bi bedelii var oda değer kardeş inankı değer ben iişletmecyim inan kı bak amalieyat oldum hemen işimin başına geçtim 30 yaşındayım hastaleik bi kaç defa olayım oldu başka sorunlardan ama ben hayatımda böel b,ii doktor görmedim babacan bi insan saka cı saka yaptığı anda amaliyat bitmiş olyor Murat kardeşim geçmiş olsun MEvlüt topbaş dıorm ben tavsiye olrak tşk

 188. ya oo değilde cıkan kılı görünce insan bı tuhaf olyor yha :S valla ben sok oldum dedim bu bendenmi cıktı 3 merte ?* düşünün 2.5 sende 3 metre ve benim vucumda kıl mıl yok sarı tüğler var gözle görünmücek şekilde :S bend ebile simsiyah 3 metre kıl cıktı daha hayret edıorum ya cok pis bi hasalık bu ya ben anlamam arkadaş bi yerin a ğrısa tembelik edip gsötremem demicen hemen şikayeci olduğun bölgeyi doktora lara söğlüceksin SONA bırakmıcan işi ben ilk başlarda tırsmayıpda gösterseydim 3 metre yerine 5 cm cıkatdı kıl ilgnç bşi bu kıl dönmesi resimerlind ebiel iinsan korkuor

 189. ben özelde oldum

 190. s.a tam 1 ay önce devlet hastenesinde ameliyat oldum.şuan vakum çıkış yeri tamamen kapanmadı az bişe kaldı.ama ufak bişe kaldı.yaz ayında olduğumuzdan terleme en büyük sıkıntı.ameliyat ÇOK BASİT 30 dk -60dk arasında bitiyor farkında bile olmuyorsunuz bu hastalığın en en kolay bölümü ameliyat ilk bi kaç gün w.c konusunda zorlanıyorsunuz sonrası kolay alışıyosun..sorunuz olursa cevap veririm.herkeze geçmiş olsun

 191. emre bey ben 1998 yılında ameliyat oldum,ancak zaman zaman ameliyat olduğum bölgede deri altı bi şişlik oluyo ve beni rahatsız ediyodu,ancak şimdi çok kötü halde şişti sanki içinde kemik varmış gibi sert ve etrafını kızartmış durumda oturmakta zorlanıyorum amadış görünüşte sadece şişlik ve kızarıklık belirgin onun haricinde bi apse veya akıntı yok,dikişler gerilmiş halde.Şimdi ben ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun…

  • Ayşe hanım, doktor olmadığım için bir yorumda bulunmam maalesef mümkün değil. Bence bir doktora görünün. Şifalar dilerim.

 192. evet 2 gün oldu ameliyat olalı mevlüt hocaya yaptırdım şuan evdeyım ve yuz ustu yatıyorum arada ayakda duruyorum ama oturmuyorum amelıyattan hemen sonra 1 saat oturttular koltuga sorun yok gunluk pansumanımı evdekıler yapıyor buyuk tıtızlıkle :) acık amelıyat oldum yaklasık ıslem 4 5 dk arası surdu ama nerdeyse herseyı hıssettım yanı sankı uyusturulmadı gıbı ama bılemem tabı sureklı hıssettım ve sonra 5 saat zor gecıyor 1 gunden sonra hersey daha ıyı 1 ay duzenlı sabah aksam pansuman ve 4 gun sonra normal dus alabılıyormusum tuvalette hıc bır sorun olmuyor bu harıka :) dogusdanmıs kesınlıkle tekrarlamaz dedıler 1 ay sonra tuy dokucu kullanabılcekmısım evdekılerın dedıgıne gore amelıyattın ertesı gun delıgın etrafı baya kararmıs ama bugun daha ıyımıs ve azcık bı acıklık kalmıs yarada pansumanlar cok can yapmıyor amelıyat anı bıraz sorun oluyo cunku herseyı hıssetım ama ertesı gun daha kolay hersey

 193. Topbaş a fistül ameliyatı yaptıran arkadaş var mı? Benim fistülüm var, yani barsaktan makatın dış kısımına kadar ince bir kanal oluşmuş (ilihaplanma/apse nedeniyle) 12 yıldır haftanın 1-2 günü kanama ve iltihap çıkıyor diğer günlerde bişey yok. Gene de ameliyat olayım diyorum ama yeni dertler getirecekse asla istemem… Fistül-Topbaş ikilisi önemli. Basur-Topbaş tavsiyelerini sayfanın başından sonuna dek okudum.ç Kıl dönmelerini de… Ama fistül başka bir şey ve en acıklısı… Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler

 194. Arkadaşlar kıl dönmesi ameliyatımın tam 1 haftası doldu ancak dun duş aldım yarada yanma vs… sorun olmuyor ama anlamadıgım yara acıkken dus aldıgımızda nasıl oluyorda tekrarlamıyor yanı olurya hanı kıl duser dusda vs…

  • Kıllar dökülebilir, sizin dökülen kılların deliklerden içeri girmemesi için özen göstermeniz gerekiyor. Yani bölgeyi özellikle bol suyla yıkayın ki kıl kalmasın.

 195. merhaba bnde ameliat olcm ama bnde iltihap yok bşi yok acı bile yok çk küçükmüş ama korkuyorum açık bırakma yöntemiyle yplck bide anestezi verilck nasıl oluo çk ağrı olur mu bide ameliyattan kç gün sonra denize grilir

 196. bendede ıltıhap yoktu acı yokdu mınık delıkler vardı 1 2 yıllık dogusdan dedıler amelıyat oldum sımdı ıyıyım cok uzatmadan amelıyat olmanızı tavsıye ederım acık yontem en ıyısı bu arada suan 1 hafta oldu amelıyatıma yarın 2cı kez dus alıcam ama dus almadan once pansumanlı gırıyorum acıkcası dus alırken korkuyorum suyu yaraya tam temas ettırmedım hala ama az cok su gelmısdı gecenlerde artık o bolgede bayada kıllarda cıkmıs valla baya korkutucu tekrarlarsa yandık onumuzdekı hafta bı kontrole gıtmeyı planlıyorum bakalım durum neymıs gercı ımkanı yok tekrarlamaz dıyo mevlut hoca falan ama ıste korku basa bela :)

 197. ayşe hanım meraba yazdğınız yormu okurken dikkatmı cekti geçmiş olsun bakın demeki ordaki kıl vs nese onu tam alamamaış dokdor veya bakın dikişli amaliaytlarda bu ola ytekrar olyor benim bi arakadaş vardı adam 4 defa ameliyat oldu ve su an da da şikayetci acık ameliyat da tekrarlaması %90 mış ve ben acık amaliyat olsum 1 .5 ay filan oldu hanı o şişliğn altında ufak ufak delikler olyor o bile kayboldu böle olyalralda zaten derinin üstü hafifi kızarmış olyor ve kemik gibi gelyor insana dokununca am a işde o intıhap vs içindeki o zamanla içinde biirkıyor cok zor bı durum geçmiş olsu n bence doktor bi bakıtın deirm :S

 198. acık amelıyatın tekrarlama rıskı cok az sanırım yamalı yontemın tekrarlaması cok azmıs sonra acık amelıyatın tekrarlama rıskı gelıyormuş yanı yamalı sonra acık ıkısınden bırını olmak mantıklı kapalı ıse bır sure sonra dıkıslerın atması bıle oluyormus yanı mevlut hocaya acık amelıyat gayet ıyı sanırım

 199. ben bugün hastaneye gittim intahap oldugu için 2 veya 3 hafta sonra ameliyat olmalısın dedi
  Agri yok sızı yok ama intiahap var…
  Kapalı tedavi diyr doktorum ama ne anlatmak istedi anlamadim acıkcasi

  bir kaç arastirma yaptim medicalart’ta
  etkili çözüm diyor ne kadar dogru bilemem ama sanırım buray gidip tedavi olacam cünkü işim onu gerektiriyor
  SSK ile anlasmasi var 390 tl
  Yaptirsam mi acaba ?

  • Kapalıdan kastı şu: bölgeyi temizleyip var olan deriyi tekrar dikiyor, yaranın üzerini kapatıyorlar. Bu yöntem yatmayı gerektirmiyor, hemen işinize dönebiliyorsunuz ancak hasarlı deriyi tekrar kullandığı için tekrar etme olasılığı daha yüksek.

 200. 20 gün yatasın dior ama doktor…

 201. bence kapalı amelıyatı boşuna olmayın ben de oldum açık oldum ben ya yamalı yada acık tedavı en ıyısı kapalı tekrarlama rıskı yuksek devlet doktoru bana tekrarlıcak demısdı bende mevlut hocaya acık oldum

 202. acikta yatacak kadar zamanım yok

 203. ben bugün oldum devlet hastanesinde acık ameliyat doktorum istedğin gibi otur kalk dedi bolgeyi temiz tutmaya mikrop kaptırmamaya dikkat et dedi 4 saat gectı agrım yok sımdılk

 204. iyi günler,herkese geçmiş olsun öncelikle.
  benim ameliyatım 15 temmuzda açık olarak yapıldı.fakat ameliyat esnasında yeterince uyuşmadığından olsa gerek(lokal anestezi) psikolojim bozulduğu için ertesi gün pansumana gitmedim ailem çok ısrar etmesine rağmen.yaranın içine hergün 3-4 kes su tutup sadece yaranın üzerini batikonla temizledim yine günde 3-4 kez.inanılmaz çoğaldı ağrılarım 10 gün sonra.ve gittim doktora.malesefki inadımdan dolayı yaranın içine koydukları gazlı bez 10 gün yaranın içinde kalmış,dokulara yapışmış ve enfekte olmuş.gazlı bezi çekerek çıkardılar ama tarifi yok acının.şuanda antibiyotik kullanıyorum vede günde 2 kez rif ile pansuman yapılıyor.ama pansuman sizin anlattığınız gibi yapılmıyor.yara bakıldığı zaman dümdüz bir çizgi zaten.hafifçe yaranın içini aralayıp içine rif dökülüyor.sonra üzerine gazlı bez koyup kapatılıyor.benim pansumanım bundan ibaret.pansumanı pratisyen doktor yapıyordu 3 gündür.ama dünden itibaren annem yapıyor.şuan ağrım sızım pek yok.bi sıkıntı çekmiyorum.sizce bi sorun var mı yani normal gidişatı böyle midir?
  yaranın üzerine yatabiliyorum ve oturabiliyorum.sabah annem yaranın üzerinde bir iplik buldu sanırım dikişti.aldık onu.bi tane daha görünüyo öyle bir iplik.onunda kendi kendine atmasını bekliyoruz diğeri gibi.acaba benim hastalığım normal gidişatında mı?

 205. geçmiş olsun ben mevlüt hocaya ameliyat oldum ve ertesi gün pansuman yaptılar ve sonraki gunler sabah aksam annem evde pansuman yapıyor 3 hafta oldu yara mınık acıklık kaldı 1 hafta sonraya kapanıcak gıbı pansumanı yaparken batıconlu gazlı bez yaranın ıcıne sokuluyor ve ustune bır gazlı bez daha okadar pansumanlar cok onemlı ben 1 kez gıttım pansumana başkada gitmedim sanıyorum gitmemde herhangibir sorunum yok dikkatli olun tekrarlamasın

 206. yalnız baticanlı gazlı bez yaranın içine sokuluyor demişsiniz ama benim yaram içine gazlı bez sokulacak büyüklükte değil.herkesin ki farklı mı oluyor acaba.yani biz sadece yarayı aralayıp içinde rif adlı antiseptik serumu döküyoruz.bi sorun yaşar mıyım bilmiyorum inanın. hatta şöyle söyleyeyim.bahsettiğim rif adlı ilacı şırıngaya çekip tazikli bi şekilde yaraya püskürtüyoruz ve yaranın içi yıkanıyor ama gazlı bezle yaranın içine sokma gibi bi olay yok.

 207. doktorunuzun dediği gibi hareket ediyorsanız sorun olucağını hiç sanmıyorum ama doktorun dediği dışında bişeyler yaparsanız belki problem yaşarsınız
  Bu arada arkadaşlar bir sorum olucak kıl dönmesi ameliyatı öncesi malum tüy dökücü kullanıyoruz ve ameliyat sonrası 1 ay sonra tüy dökücü kullanmam söylendi ancak bir arkadaşım 2 ay kullanıp bırakmamın yeterli olucağını söylemesiyle içime bi kurt düşdü acaba ömür boyu tüy dökücü kullanıcakmıyız o bölgeye

 208. peki bu pansumanlar ne kadar sürecek ben iyice sıkıldım ve pansumanlara 1 hafta daha devam edip bırakmayı düşünüyorum.bırakırsam ne olur ki sonuçta? bu kadar önemli mi bu pansumanlar.yara kendi haline bırakılıp kapansa ne değişecek?
  yani zaten sürekli mikrop kapacağı bi ortam da yok.ayrıca ameliyat sonrası ne zaman denize girilebiliyor?

  • Tam hatırlamıyorum ama 2 hafta kadar pansumana devam et demişti doktor bana galiba. Benimki yarı açıktı. Ben ise 1 ay devam etmiştim.

   Mikrop kapacak ortam yok demeyin, hiç belli olmaz. Doktor en doğrusunu söyler, ona danışırsanız.

 209. emre bey benim bi sorum daha olacak.ben çok yaşama sevinci olan bi insandım ama bu ameliyattan sonra hayatım komple değişti ve bugün ameliyatımın 17. günü olmasına rağmen sanki hiç bir zaman eski hayatıma dönemeyecekmişim hiç bir zaman rahat oturup kalkamayacakmışım gibi bir ruh hali içerisindeyim hiç bir şey yapmak istemiyorum ve sürekli enfeksiyon kapar mı,nükseder mi,mikrop kapar mı endişeleri içerisindeyim.tüm bunlar psikolojimi mahvetti.acaba bunları sizlerde yaşadınız mı diye merak ediyorum?

  • Ben de pinpirikli bir insan olarak aynı şeyleri yaşadım, evet. Hatta 1 ay boyunca hayatım baya değişmişti: yatakta geçiyordu, yürümek ve oturmak hayal olmuştu! Ancak “bana söylenen şeyleri yaparsam, pansumanımı düzenli yapar, temizliğe önem verirsem ve kaykılık oturmazsam bir daha nüksetmez.” diyerek kendinizi rahatlatmanızı tavsiye edeceğim.

   Evet, oradaki yara hayatı değiştiriyor, kaykılık oturamıyorsunuz, yahut bazı spor hareketlerinde zorluk oluyor. Ancak bunlar çok da elzem şeyler olmadığı için insan her şeye alıştığı gibi buna da alışıyor. Dert etmeyin. Eski yaşamınıza dönemiyorsanız, yeni bir yaşamınız vardır. Olumlu açıdan bakın, artık o bölgede ağrı sızı akıntı olmayacak.

   Ha, en çok özlediğim şey sağ kolumun üzerine yatabilmek. Ben 1 ay boyunca yattığım için ve genelde sağ koluma yattığım için artık sağ kolumun üzerine yattığımda huzursuz oluyorum, sola yatmak da sağlıksız. Hoşuma gitmese de buna da alıştım mecburen.

 210. evet sanırım bana söylenilenleri yaparsam nüksetmez diyerek rahatlayabiliyorum.umarım herşey yoluna girer.çok teşekkür ederim cevaplarınız için.oldukça yararı oldu bana bu siteninde.kolaylıklar diliyorum :)

 211. evet benimde hayatımda aslında çok şey değişdi en çok sevdiğim şey kaykılık oturmakdır artık hayal oldu 3 hafta gecdı amelıyatımın uzerınden bu aralar bınde bır yuz ustu yatıyorum tekrarlaması cok korkutuyo benı ama ıns. kımsede oyle bır durum olmaz ama egerkı her ay o bolgeye tuy dokucu dokeceksek bıraz sorun cunku unuttuk vs… tekrarlıcakmı bu konuyu cok merak edıyorum

 212. benim 19. günüm sırtı üstü yatıyorum hep.hiç ağrı olmuyo üzerine yattığım zamanlar.bu arada benim pansumanım sıvı bir uyuşturucu madde dökülerek yapılıyor.annem döküyor bu ilacı ve 10 dk bekleyip yapıyoruz pansumanı.acımıyo hiç böylelikle.sanırım sizin yaranızla benimki aynı evrede hemen hemen murat bey.

 213. Arkadaşlar,
  sizlerin bu sorunlarını okudukça inanın ürperdim Allah sabır versin gerçekten çok zor ama ben sizlere Pilonol ü tavsiye edeceğim diğer yöntemler gibi bir tedavi şekli değil bu yöntem tamamen bilimsel ve klinik çalışmaları Fransız Tıp Dergisi European Journal of Dermatology de makale olarak yayınlanmış (http://www.john-libbey-eurotext.fr/en/revues/medecine/ejd/e-docs/00/04/59/BD/resume.phtml )buradan inceleyebilirsiniz.Bu yöntemin en önemli özelliği aynı noktadan nüks ihtimalinin olmaması çünkü polifenollerin collagen sentezi ile dokuyu tamir ettiği tesbit edilmiş.Hepinize geçmiş olsun.

 214. bende bir ay önce ameliyat oldum. kuyruk sokumundan makata doğru 8 dikiş atıldı. dikişlerin üzerine, kalınca sarılmış uzunlamasına bir gazlı bez konulup, üç yerden dikiş atıldı ve resmen kalçalarım birbirine sıkıca birleştirildi. 4 gün sonra onu çıkardılar. defalarca sormama rağmen, pansuman yapılmayacak dediler. hiç pansuman olmadım. iltihap v.s. bir yan etkide olmadı. 14 gün sonra 4 dikiş alındı. 17. günde kalan 4 dikiş daha alındı. dikiş alınan yerler yara oldu ve kabuk bağladı. sonra yaralar kendiliğinden düştü. şuan iyiyim şükürler olsun. oturabiliyorum. doktor tekrarlama riskine karşı lazerli epilasyonla bölgedeki tüyleri aldırmamı önerdi. tüy dökücü krem, tüy azaltıcı serum veya jiletle bölgedeki tüyleri temizlemenin bir yan etkisi olurmu acaba?

 215. geçmiş olsun mikail bey,
  bende yakında ameliyat olmayı planliıyorum. o yuzden size sorum var. anladıgım kadarıyla siz kapalı ameliyat olmuşsunuz… ameliyatınız nasıl geçti yani ağrı sızı oldumu ? ? acık veya kapalı ameliyat onerisinde bulunmadılarmı ? bi de hangi doktora ameliyat oldunuz

  saglıgınıza en kısa zamanda kavusmanız dilegiyle

  M.ERBAY

  Editör Notu: E-postaya cevap yerine doğrudan siteye yorum olarak yazarsanız sevinirim.

 216. Sayın Muhammet Erbay,

  Lütfen acı hakkında kimin ne dediğine bakmayın.
  Benimki dikişliydi hergün pansuman oldum. 5 gün hastahanede yattım. Özel oda da klima dahi vardı.
  Aydın Devlet Hastahanesinden bahsediyorum.

  Cemalettin bey’e ameliyat ettirdik.
  Yaşım 15 ve hiç ağrı hissetmedim.
  Size şöyle diyim. Pansuman olurken azıcık içiniz değişik oluyor. Bana dedi ki doktor ameliyattan önce ya 3 gün hiç kıpırdamassın yada 3 ay boyunca sürekli pansuman olursun öyle geçer dedi. 2. yöntem açık ameliyat galiba. Fakat ben 1. yi seçtim çünkü yüz üstü yatmaya alışmıştım. 3 gün boyunca bi tüp koydular tam bilmiyorum galiba doku alınan yerin altına koyuldu kan geliyordu biraz. Bu arada benim popomdan doku alınarak yapıldı oraya yerleştirildi.

  Kendinizi yüz üstü yatmaya alıştırın.
  Dediğim gibi kimsenin acı ile ilgili yorumlarına aldırış etmeyin.
  2 Kez damar yolum kapandı günde sabah akşam serum alıyordum ben. Ağrı kesici ve serum.

  Ameliyattan önce sakinleştirici yapıyorlar hap şeklinde veriyorlar.
  Damar yolu açması da hiç zor değil acımıyor bile.

  Kendinizi kasmayın. En kısa sürede ameliyat olun. Yaz bitmeden. Çünkü iş kaybı olabilir. Şimdi rahatça oturabiliyorum fakat seyehatlarda zorlanıyorum biraz o da otobüslerde. Sallar ya bazı otobüsler onlarda. Yoksa uçak olsa ne yani zıplatmassa sorun yok otururken.
  Size şimdiden geçmiş olsun. Kimsenin ne dediğine bakmayın. Sadece iyi bir doktora yaptırın. Size doktorum olan “Op. Dr. Cemalettin Öğüt” ‘ü %100 tavsiye ederim.

  Özgür BOZKURT

 217. Evet en kısa zamanda ameliyat olmanız sizin için daha iyi olur içinizdeki sıkıntı gider bu arada ankarada oturuyorsanız veya yakınsanız mevlüt topbaş beye de ameliyat olabilirsiniz ben açık oldum ameliyatımı şuan herşey yolunda bakalım ilerde ne olucak yamalı veya açık yöntemi öneririm çünkü kapalı ameliyat olanlar tekrarlıyor bunu çevremde de gördüm

 218. sn. muhammet bey
  öncelikle geçmiş olsun. ankara etlik ihtisas hastanesinde oldum. doktorun ismi celal soyadını hatırlayamadım şimdi. yaşı ilerlemiş tecrübelidir diye düşünüyorum. doktoru bir muayene ederken birde ameliyat olurken gördüm. basit bir ameliyat olduğunu düşünerek araştırmadım ve bilgi sahibi olmadığım için doktora ameliyatı nasıl yapacağını sormadım oda söylemedi zaten:) belden aşağısını uyuşturuyorlar ameliyat olurken hiç hissetmiyorsunuz bile. doktor çıkan parçayı gösterdi. etle beraber alınmış kıl bunun içinde dedi. pinpon topu büyüklüğündeydi. ertesi gün taburcu oldum. eve geldikten sonra ayağa kalkınca ağrım oluyodu yatarken hiç ağrı olmuyordu. bende kalkmadan üç gün yattım. koydukları kalın gazlı bezi aldırdıktan sonra hareketlerim rahatladı. pansuman yapmadıkları halde en ufak bir iltihaplanma kanama v.s olmadı. ameliyattan memnunum ama tekrarlama riski olduğu için, eğer ameliyat olmadan önce araştırsaydım mevlüt topbaş hocaya giderdim heralde. inşallah birdaha tekrarlamaz. allah herkese acil şifalar versin.

 219. Arkadaşlar çevrenizde hiç Pilonol ü deneyen yok mu?Neden kimse merak etmiyor ilginç:))

 220. Bu dediğiniz şeyi şahsen ben hiç duymadım nedir acaba bu biraz açıklarmısınız

 221. zeynep, ben bu hastalık için tedavi yolu araken pilonolü de araştırdım hatta o ilacı yapan kişi izmitli ben de izmitte yaşıyorum ve gittim adamla görüştüm 2009 kasım ayında 300 liraydı o ilaç ama internetten araştırırsan pilonol kullanırken yaranın alacağı şeklin resimlerini görürsün,çok kötü… çok uğraştırıcı ve acı veren bir uygulama süreci var. örneğin bir adam ilacı eşi uygularken yastığı ıssırdığını yazmıştı. yani hiç tavsiye etmeyeceğim bir yöntem ben direkt üreten kişiyle konuştum 2 ayda iyileşme sağlanıyor (kişiye göre uzayabilir)gereksiz yere uzun bir süreç ve acılı bir süreç. henüz başındaysan tedavi olduğum yöntemi yani fenolü tavsiye ederim ağrısız acısız dikişsiz bir şekilde 10dakikada kurtuldum. geçmiş olsun

 222. Arkadaşlar,
  detaylı olarak pilonol.com sitesinde açıklanmış.Makalesi daha önce yazdığım gibi Fransız tıp dergisinde yayınlanmış çevremde kullanan ve iyileşen bir kaç arkadaşım vardı çok sıkı kullanım gerektiriyormuş.

 223. iyi günler.
  ankarada yaşıyorum. ankarada ameliyatsız yöntem uygulayan doktor veya hastane bilen var mı. şansımı denesem bi. uygun değilse ameliyat olayım diyorum. şimdiden teşekkürler.

 224. Ameliyatsız yöntemi uygulayan doktor var ankarada ama tavsıye etmıyorlar ve ben size şunu diye bilirim çok araşdırdım ve sonuç olarak ankarada oturduğum için ilk kez çok sevinmişdim çünkü mevlüt topbaşa ameliyat olanlar çok çok memnun açık tedavi uyguluyor en fazla 7 dk sürüyor benimki sanırım birazdaha kısa sürdü ve biraz acı oluyor ameliyatta ama korkmayın eli çok hızlı olduğu için sorun olmuyor 2 gün biraz sorun ama sonrası daha kolay benim pansumanım cuma günü bitiyor ve şuan herşey yolunda çok minik bir nokta açıklık kaldı ve pıçak izi az okadar oda sanırım 2 3 gune gecer yani ilerde ne olurum bilmem ama ben memnunum tavsiye ediyorum biraz araşdırın çok kişinin yazılarını okursunuz saten

 225. Pilonolü kullanan arkadaşlardan duyduğum kadarı ile söylüyorum sadece akşamları kullanıyormuşsun delik sayısı ve ameliyat olma durumuna göre iyileşme süresi 2 aydan uzun olabiliyormuş ama eğer yeni teşhis ise 1-1,5 ay diyorlar.Fenol güzel ama nüks riski var onda da polifenollerin kolajen sentezi yapabilme özelliklerinden dolayı aynı yerde nüks olmuyormuş.

 226. Bahsedilen tedavi şekli çok önemli bence yani istersek en iyi doktora ameliyat olalım ama sonuçda nüks etme olasılığı yüksek eğerki bu kullanılan tedavi yaygınlaşırsa veya çok kullanışlıysa ve gerçekden tedavi ediyorsa ne mutlu 800 lira doktorlara vermek yerine bu iacları alırız parası neyse daha ıyı ama heryerden bulmak veya gerçek tedaviyi doğru yaparsa ne mutlu

 227. sizin bu iaçdan bahsetmeniz üzere bende biraz araşdırdım uzun yıllar sonra yapılabılen bır ılacmıs ama faydasını gördüm diyen çok belki biraz reklam amaçlı olabilir çoğu ama memnun olmayanlar bir etkisini görmeyenler de yazmış yani keşke ilaçlar çıksada işe yarasalarda kurtulsak

 228. arkadaşlar iyi günler,
  29. günü ameliyatımın,açık ameliyattı,yaramda kaşıntı hissediyorum çok fazla sebebi ne olabilir?

  • İyileştiğinden dolayı olabilir. Bende de olmuştu diye hatırlıyorum. İyiye işaret olmalı. En azından “genelde yaraların kaşınması iyileştiği anlamına gelir” diye duymuştum.

 229. bu ayın 9 zunda bende bir kıl dönmesi ameliyatı oldum ortası açık kalmış bu olay normal midir dokdorlardan cevap bekliyorum

  • Burada doktor olduğunu sanmıyorum hiç ama eğer açık ameliyat olduysanız yaranın açık kalması gayet doğal. Adı üstünde. Açık bırakılıyor, kendi kendine iyileşiyor. Yani durum normal olmalı. Çok endişeleniyorsanız doktorunuza gidip danışabilirsiniz.

 230. benim ameliyatım 1 ay oldu hatta acık ameliyat oldugum ıcın bırazcık acık kalmıs 1 ay da pansumanımın bıtmesı gerekırken sanırım 1 hafta fazladan yapıcaz kucuk cukurluk kalmıs oda gecer ıns bende çok aşırı bir kaşıntı olmuyor bide oruçluyuz yara zorda iyileşiyo tabi

 231. uff selm millet bn ameliytı dn oldm hasta ytağmdn yaz<ıorm dehşet ağrılrm war bnde iltihapta yoktu ondand dkiş attılar ama bi ağrı bi ağrııı ahh korknç bide hortm tkıldı ödem olşmsn die malum bölgeye hortm 5 gn snra çkckkk çk ağrı ypıo tuwalete gderkn bi ağrı bi ağrı ama ameliytı oln btsn o korkyla yşnmaz hem öldrcek kdar ağrtı yoık yni

 232. Bilgi için teşekkürler.
  bende aynı düşüncedeyim internette bu konu hakkında reklam yapan fazla gibi geldi bana da o yüzden güvenmek de zor tabi çevremizde kullanan insanlar olursa tatmin oluruz

 233. Açık ameliyat olan arkadaşlar. benim 1 ay doldu ve 1 hafta fazladan pansuman yaptım hala yapıyoruz ama 1 ay dan sonra bıtıcekdı normalde ve şuan 1cm veya azcık daha küçük bi çukurluk kalmış sizlerinki dümdüzmü olunca pansumanı bırakdınız yoksa çukurluk kalıyomu

 234. benimde kıl dönmem varmış yaklaşık 2 sene önce kuyruk sokumumda sızıyla gittim doktora ama fizik tedaviye gitmiştim ve anlamadı bana agrı kesici merhemle kas gevşetici ilaç verdi.neyse gene 1 – 2 ay agrıdı ama geçti sonra arada tekrar agrıodu yamuk oturdugumda falan korkudan dimdik oturuodum artık snra geçti ertesi seneye kadar o zamanda sırada otururken kaykılmam dan dolayı tekrar ağrılar hissettim hatta bir kaç gün hiç oturamadım .ama önceden o doktorun verdği merhemden kullandım geçti snra ben kuruk kemiğimde eğiklik var sanıyordum ama 1 hafta öncede aynı şekilde çok oturmamdan (pc başında ) kaynaklandığını ve zedelediğimi düşündüm doktora gittim ve bana kıl dönmem var kesinlikle ameliyat olcaksın dedi çok aşırı korktum hiç ameliyat olmadım bu güne kadar :s ertesi gün başka doktora gittim ve oda kıl dönmem olduğunu ve ameliyat olmamı söyledi ve bana salı günü sabah aç karnına gel bir kaç tetkik yapalım dedi beni gönderdi.arkadaşlar ben çok korkuyorum ve doktorun ne şekilde ameliyat edeceğini de bilmiyorum :S aklıma geldikçe ağlıyorum aşırı korkuyorum ya ve ben iğne olunca ve kan görünce bayılan bir insanım ki hastanelerin kokusundanda nefre ediorum. bugün beklerken fenalık geçirdim resmen psikolojikmen çöktüm :'( burdakileri okudukçada korktum ne yapmalıyım bnm hiç akıntım olmadı.sadece şişlik ve acı var. doktorun verdiği ilaç o acıyı biraz olsun azaltıyor ama oturamıyorum.şuanda ayakta yazıorum :D ne yapmam gerek bide yukarda bir arkadaş kabız olunca dikişleri açılmış kabızlık bende sürekli var hem açık ameliyatmı olmalıyım ayın 17sinde sınavım var :S:S:S ne ypcağımı hiç bilmiorum yardım edin ( her ne kadar doktor olmasanızda :D )

  • Korkmanıza gerek yok, narkoz yedikten sonra zaten hiçbir şey hissetmezsiniz. Ameliyat sonrası oturamama durumu sorun sadece. Bence en kısa zamanda ameliyat olun, sınav için de rapor veriyor doktorlar . Tabi bunu baştan konuşun derim. Yahut ilk aşamada Saraçoğlunun kürünü deneyebilirsiniz. Kabızlık için de geçici bir çözüm bulunsa gerek en azından iyileşme dönemi için.

 235. Merhaba cansu ablacım. Ben 15 yaşındayım. Aynı şekilde bilgisayar başında çok oturmaktan dolayı kıl dönmem vardı. Fakat sana şunu söyliyim. Benimki ileri derecedeydi ve 3 gün hiç kıpırdamaksızın yattım. Parça alındı oraya koyuldu doku alındı yani. Devlet hastahanesinde bedavaya oldum. Herşeyim bedavaydı.
  Şimdi serum veriyorlar ağrı kesici veriyorlar hissetmedim diyim sana. Hiç hissetmedim. Dikişler alınırken de pek acımadı. Benim dikişliydi bilmiyorum açık kapalı ne o fakat doktor sordu açık ameliyat zor olur dedi sürekli pasuman dedi. Ben hergün hastahanede pasuman oluyordum. O da acımıyordu. Sana benim yöntemimi öneriyorum. Ameliyattan hiç korkma. Her ameliyatta risk vardır zaten ama emin ol böyle devam edemez. Sonunda ameliyat olacaksın nasıl olsa dayanılmaz birşeye gelicek. Ben okulda kavga edemez olmuştum. Tekme yiyince kanıyordu vs o dereceydi yani mesela beden eğitimine düzgün olarak giremiyordum. Faliyetlerimi gerçekleştiremiyordum. Şuanda çok rahatım. Şuandaki tek derdim hâla pc başında çok oturuyorum inşallah birdaha olmaz. Düzgün oturuyorum. Genelde yamuk oturma ile oluşurmuş.

  Allah Şifa versin cansu abla. dediklerimi unutma gidiyorsun doktora, 1 gün önceden orda yatırabiliyor ben öyle idim. Yada sabah kendin gidersin. Sonra 10 dk önce sakinleştirici veriyorlar. Narkozcuyla önceden konuştuk çok tatlı dilli bir bayandı yine ilk orda narkozcu ile karşılaşıyorsun. Sana ne diyor birşey demiyor sakin olmanı diyor damar yolun 20 sn’de açılıyor zor birşey değil iğneyi saplıyor aşı gibi fakat yatay pozisyonda el damarlarına sonra say bakalım kaçta uykuya dalıcaksın. Ben saydım fakat hatırlamıyorum.
  Benimki 2 saat felan sürmüş. Bence git hiç zaman kaybetme iyiki oldum diyorum. Allah’a şükür rahatım.
  Kendine iyi bak cansu ablam..

 236. beni biraz olsun rahatlattığın için sağol tatlım ama ben asırı korkak biriyim işte sorun orda :D sizede cok tesekkür ederim bu arada özgür ameliyattan snrada yazcam bakalım dediğin gibimi olcak :D

 237. öncelikle biraz araşdırma yapmalısınız ınternette ve kapalı ameliyatın tekrarlama riski çok yüksek olduğundan dolayı açık veya yamalı öneririm ama hastaneden korkuyorsanız ankarada mevlüt topbaşa gelmenizi öneririm korkmanın yararı mağlesef yok ama araşdırdığınızda çok yarar görürsünüz sizi korkutmak istemem ama ben açık oldum ve biraz zor ama kapalıdan ıyıdır en azından tekrar etme rıskı dusuk 2 ay oldu hala pansuman yapıyorum ama 2 hafta sonra %80 bıtıyor pansumanım yalnız şunu demek istiyorum bende zamanında bılgısayar basında cok oturdum ama ben çok fazla kaykılık oturan bırıydım merak ettiğim nokta çok oturmakdanmı yoksa kaykılık oturmakdan mı kıl donmesı oluyoruz yanı düzgün şekilde saatlerce pc basında oturdugumuzda kıl donmesı olmamız zor sanırım ama kaykılık oturunca rısk yuksek dogrumudur. çünkü ister istemez 7 8 saat pc basında oturmak zorunda oluyoruz bırde sırt ustu yatarkende kaykılık oturur gıbı o bolgenın ustune agırlık az da olsa bınıyor kıl donmesı rıskı sanırım o sekılde de artabılıyor

 238. ben hepsini araştırdım ama doktorumun ne yapcağını bilmiyorum zaten önceden onla knscam bende hem çok oturmaktan hemde kaykılık oturmaktan oldu. tw başındayken bile kaykılık oturuodum sandalyede olsun heryerde bilseydim bunun başıma iş açacağını asla öyle oturmazdım :D ama benim 1 ay sonra okulum başlıyor ve 2 hafta geç gitsem rapor alsam diye düşündüm benim için gene en uygunu sanırım kapalı çünkü bende apse yapmadı akıntıda olmadı hiç patlamadıda kanamadıda ondan diorum tekrarlamaz sanırım.kendimi avutuyorum işte :/ 2 gün kaldı sinirlerim iyice gerilmeye başladı….!

 239. Ergenlik döneminde kıllanma olduğu zaman kendime çok dikkat etmemiştim. Saçlarımı da uzatmam erkek olarak başıma bela açtı aslında. Sürekli saçlarım dökülürdü ve bende belden aşağı temizliğine gerektiği gibi dikkat etmezdim.

  Daha sonra geceleri belden aşağıda hafif ağrılar ve uykularımın bölünmesi başladı. Kilo almama ve yorgun yatmaya yordum o dönemler. Lise bitti, üniversite bitti, iş -güç derken bir türlü o konuya yaklaşamadım. Ama şu anda öğrendiğim gibi kıl dönmesi sağrılı sancılara da neden olabiliyormuş, bende olduğu gibi. Geceleri rüyamda gördüğüm karabasanları birçok kez başka şeylere yordum o dönemler.

  Yaş 25 oldu, tabiki bu yaşta doktora gitmek insan için işkence oldu. Özellikle kestane denen organımı göstermek içime oturuyordu. Ama yaptığım salaklığı şu anda çok iyi anlıyorum ve pişmanım demeye zaten gerek yok.

  1 ay önce doktora gittim, ramazanında yaklaşması üzerine hastane sakin olur demiştim. Ankara da ulus rüzgarlı hastanesinde doktor Süha Çakmaklıya muhayene ve ameliyat oldum.Zaten donu indirdiğim anda anladı sorunu ve ameliyat dedi. Gereken tedkikleri zaten arkadaşlar yazmış, bana da aynıları yapıldı. Ameliyattan bir gün önce anestesi doktoru ile anestesi türünü konuştuk ve bana bölgesel anestesi uygulamaya karar verdi. 100 kilo ve bodyden dolayı gelişen hafif kaslı vücudum olduğu için anestesinin etkisinden biraz endişe etti. Ama sigara, içki kullanmadığım için ve sağlam bir vücudum olduğu için anestesi tuttu. İlk önce sol ayağıma şimşek gibi bir elektriklenme çarptı ve dakikası gelmeden belden aşağısı gitti. Daha önce google amcadan çok site okuduğum için hiç endişe etmedim. Zaten iğne ve kandan da korkmam.(ilk okulda aşıya ilk ben koşardım:)) Ondan sonra doktorlar işini yaptı ve bende annem yaşında hemşireler ile hastane dedikodularını konuşmaya başladık. Ameliyat bitti, sedye ile yatağa geldik.

  Yan yatağımda 50 yaşlarında kahraman amca bel fıtığından ameliyat olmuştu. Yaşının da verdiği durumdan dolayı tabiki ağrıları çok fazlaydı. Zaten ameliyatlara dayanabilmenin en önemli avantajı sağlıklı bir beden , yaşın genç olması ve psikolojinin her zaman olumlu olmasıymış bunu anladım. O akşam hasta bakıcının da bizi uyarması ile birlikte çok su içtik. Anestezinin etkisi su ve kafein içeren maddeler ile hafifliyor. O akşam abartmıyorum iki hasta bir damacana(20 kilo) su içmişizdir. Heralde 10 kere tuvalete gittim ve sonda sorunu çekmedim çok şükür. O gece zor oldu, yanımdaki hasta uyuyordu sürekli bende ise uyku yoktu. Sırt üstü yattım gece 12 ye kadar. Yaklaşık 12 saat geçmişti ameliyat üzerinden. Ayağa kalkabiliyordum, bu moralimi çok düzeltti. Karşı odamızda platinli bir genç vardı, onu görünce “kedi poposunu görmüş, çok büyük yaram varmış” demiş lafı aklıma geldi. İnsan hastanede filozof olabiliyor ve gerçekten Kanuninin lafının değerini anlıyorsunuz “olmaya cihanda sağlık gibisi.”

  Sabah oldu, ilk pansuman olduk. Benim ameliyat flap yöntemi olan Z PLASTİ olmuştu. Kuyruk sokumumda resmen Z çizdiler, hasta bakıcı bile şaşırdı görünce zaten. Dren takılmıştı, 5 gün dren kaldı bende. Drenin sağlıklı kalması için sürekli bakımımı yaptım ve enfeksiyon kapma olayından çok korktum. Çok şükür bir sorun olmadı. Zaten dikişli olduğu için ameliayat bölgem, malum bölge ağrısından çok baş ağrısı çekiyordum. Anestesi denen mereti vücuttan atmak gerçekten çok zor. Bir kere kafanızı kaldırıvermeyin yataktan, dünyayı çift görüyorsunuz. Tek çözümü buldum, bol bol kahve için gerçekten yarıyor. Lifli gıdalar yiyerek ishalden korunun, daha az tuvalet ihtiyacınız olur. Pansuman ve dikişlerin alınması zordur gerçekten ama insan imanlı olunca altından kalkabiliyor çok şükür.

  Özetle, kıl dönmesi: ameliyatı kolay ama iyileşme süreci çok zor olan bir hastalık..

 240. haklısınız okulunuz varsa açık amelıyat olmanız heleki devlette zorluk olur ama kapalı oluncada tekrarlama rıskını biliyorsunuz
  sürekli oturmakdan pek korkmaya gerek yok ama uzun süre oturulduğunda kaykılık pozisyona geçiyoruz otomatik olarak bu şekilde ama bilinçli oturunca sorun yok.
  aslında bayanların çoğunun saçı aşırı dökülüyor ama kıl dönmesi olmuyorlar bence saç dökülmesinden önce kaykılık oturmak daha etkili kaykılık oturmak kıl dönmesi olmamıza %60 etki ediyor.

 241. 8 gün önce dikişli ameliyat oldum. Benim kıl dönmesi baya ilerlemişti yani makatımın deliğiniin oralarda bile kıl dönmesi ağzı vardı. Ameliyatı belden aşağısını uyuşturarak yaptılar. Bel uyuşukluğunuz gidince aşırı ağrımaya başlıyor hiç bir hareket etmeseniz bile. 1 gün sonra ise sadece hareket etmeyince ağrımıyor. O yüzden bol bol yatıyorsunuz. 4.gün de bariz ağrılarınız azalıyor yürürken hiçbir sıkıntı çekmiyorsunuz. 6. gün tamamen rahatsınız tenis bile oynayabiliyorsunuz. Ameliyat olduktan sonra tavsiyem sık sık elinizle orayı sıvamak olacak. tabii kulağa komik gelebilir ama tek başınaysanız vb elinizle silmeniz oradaki kılların yr değiştirmesine, düşmesine yardımcı olacaktır. Ondan sonra elllerinizi yıkayın tabi.

 242. Merhaba,

  Öncelikle herkese geçmiş olsun. Bu kıl dönmesi (nam-ı diğer pilonidal sinüs) hastalığına ilişkin sanal ortamdaki en başarılı bilgi kaynaklarından birinin oluşmasına vesile olduğu için Emre Bey’e de ayrıca teşekkür ediyorum.

  Hastalık çoğu insan gibi bende de 3 gün içinde (malesef 30 Ağustos tatili) gelişen akut apseyle kendini gösterdi. Apse iyice gelişene kadar ne olduğunu anlamıyor insan. Ufak bir müdahale ile apse drene edildi, pansuman ve oral antibiyotik desteği ile iyileşti sayılır. Sadece o bölgede artık 1 tane sevimli(!) sinüs ağzı oluştu.

  Araştırdığım kadarıyla hastalığın tedavisi için birbirine karşı üstünlükleri ve zaafları olan çokça yöntem var. Kısa dönem hasta konforu açısından değerlendirildiğinde dikişli cerrahi işlemlere (primer kapama, flap kaydırma v.b.) nazaran küretaj (Sn. Bengisu), fenol/gümüş nitrat enjeksiyonu (Sn. Şentürk) ve açık (hatta oyuk) bırakma (Sn. Topbaş) yöntemleri öne çıkıyor.

  35 yaşında olunca büyük cerrahi operasyonlar gerek işlem sonrası eziyet, gerekse işgücü kaybı açısından daha fazla önem arz ediyor. Bu nedenle, özellikle son birkaç yıl içerisinde herhangi bir yöntemle tedavi olmuş arkadaşlarımdan biraz daha bilgi rica ediyorum. Şöyle ki;

  – Hastalıklı bölgenin alınıp yaranın açık bırakılması durumunda (Sn. Topbaş) tam olarak iyileşmesi ne kadar sürüyor? İyileşme sonrasında o bölgede ağrı/sızı/şişlik veya nüks oluyor mu?

  – Fenol/Gümüş Nitrat enjeksiyonunda (Sn. Şentürk) işlem sırasında veya sonrasında gelişen komplikasyon var mı? Tam iyileşme ne kadar sürüyor? Nüks veya başka bir olumsuz durum söz konusu mu?

  – Küretaj yönteminde (Sn. Bengisu) işlem sırasında veya sonrasında gelişen komplikasyon var mı? Tam iyileşme ne kadar sürüyor? Nüks veya başka bir olumsuz durum söz konusu mu? (Açıkçası en çok kafama yatan bu yöntem oldu)

  Bu konularda, özellikle tedavisinin üstünden biraz zaman geçmiş arkadaşlarımızdan bilgi alabilirsem ne yapacağıma daha kolay karar verebileceğim. Zira “çok hızlı ve acısız oldu, 2 günde herşey tamamdı” sevincinden sonra “ama 3 ay sonra başıma şu geldi” veya “ama sonrasında 4 ay acı çektim” hezimetiyle karşılaşmak hiç hoş olmaz.

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 243. Ben şahsen 2 ay önce topbaşa ameliyat oldum ve ameliyat 5-6 dk surdu amelıyat esnasında acı hıssedıyorsunuz ve 2 gun zor oluyor bıraz ancak 2 hafta sonra herşey daha guzel oluyor ve 1 ay sonra çok rahatlıyorsunuz ama agrı sızı ıllakı bazen oluyor ama 1 ay sonra hersey yoluna gırmıs oluyor ben 2 aya yakın sure pansuman yaptım sabah aksam ve suan ara ara batıkonla temızlıyor ve tuy dokucu kullanıyorum 6a y boyle sonrasına bakıcaz artık dısarı cıkarken sargı bezı problem oluyor yanı kısacası ben onerırım tabı karar sızın

 244. mrb arkadaslar yüz tane yorum okudum dr. aradım çok kararsız büyük bit ihtimal bendede kuyruk sokumumda yara zannetiğim kıl dönmesi olabilcek yara var hernyse sizden msj bekliyorum ltfn yardımxı olursanız çok ii olur duamı alırsınız ben besyoya hazırlancaktım ki böle bir seyler karsı karsıya geldim büyük bir engel bnm için bu hastalık artı futbol oynuyorum transfer olucam nasipse hocalra söleyemiyorum daha anlasmadan sölemek istemedin en cabuk en hızlı iyilestiren en yarar ameliyatı bana önerirsenin gercekten sevinrimm ankarada daki bülent demirtürk ü çok övenler var acaba ona mı gitsem

 245. Bende de kıl dönmesi vardı ve yaklaşık 1 yıldır farkındaydım fakat erteliyordum. Nihayet ameliyatı oldum ve üstünden 2 hafta geçti şu anda. Her yönüyle ben de araştırdım yöntemleri, ameliyat koşullarını, operasyonun sterilliğini, nüks etme oranını, ameliyat sonrası konforu, enfeksiyon ihtimalini vsvs. ve ankarada prof. dr. Bülent Menteş e ameliyat oldum. Limberg flep yöntemini kendisi modifiye etmiş ve genel olarak bu yöntemi kullanıyor. Büyük bir ameliyat serisi var ve nüks oranı %0 dolaylarında.
  Ameliyatlarını özel bir hastanede yapıyor, eğer imkanınız varsa öneririm. Kendisi proktolojinin üstadlarındandır.

 246. mrb arkadaşlar bende yaklaşık 2yıldır çekiorum benimki şiş değil delik ve delikten iltihaplı kanama gelio ağrım yok sadece akıntı kötü kokulu ve beni çok rahatsız edio.doktora gittim ve yarın ameliyat olcam doktor flap yöntemi denilen doku kaydırma yöntemiyle ameliyat etcekmiş daha önce bu yöntemle ameliyat olan yada duyan bilen var mı yorumları okui dum devamını okuyamadım çok moralim bozuldu ağlıcammm ebeyim urfada ve ameliyatı mersinde olcam sonrasında 8saat yol gitcem napcam ben biri bni cesaretlendirebilir mi:(((((((

 247. merhaba arkadaşlar, öncelikle herkese geçmiş olsun. Allah daha kötüsünden saklasın. bende yandan dokunun nakli yoluyla kıl dönmesi ameliyatı oldum . yaklaşık 18 gün oldu. ilk günler zorlandım tabii, bir de kabızlık filanda oldu, zor bir süreç, sırtım filan ağrıdı baya. şimdi fazla yorulunca ameliyat bölgesinde biraz ağrı oluyor ama çok şükür iyiyim. inşallah nüks etmez. bir de hemşire kalmadı hastanede mahremi görmeyen:))))orası da zor bir durum yani.

 248. bnmde 15gün oldu ama hala tam iileşmiş değil ben mersindeyim haftayaa(3hafta olcak) danaya gitmek istiyorum ama cesaret edemiorum yolda ağrım falan olur die endişeleniorm bide doktor banyo yapabilirsin demesine rağmen hala o bölgemi ıslatmıorum :) sanırım fazla evhamlanıyorum… ama bnm hiç aman aman ağrım olmadı sadece dikişler alınırken canım çok yandı nette okuudum3-4haftada tam iileşme olur yazıo bide kocaman bi Z harfi var kuyruk sokumumda:(.. hergeçen gün daha rahat otuuruorum ama henüz kot giyemiyorum..

 249. benimde kocaman bir z harfi duruyo aynen dediğinz gibi ama alıştık artık napalım :) bende dikişleri aldırdıktan 1 hafta kadar sonra anca duş alabildim çok zor bi süreç walla, çok şükür atlattık. şu an bazı hareketler hariç problemim yok fazla oturursam hafif ağrı yapıyor. ama tekrar etmemesi için çok dikkatli olmamız gerekmiş…geçmiş olsun…

 250. Merhaba Arkadaşlar,

  Bende Ankara’da nerde güvenli ameliyat olurum diye ararken bu siteyi buldum. Ben Ssk güvenceli biriyim öyle 400-500 dolar da veremem. O sebeple en güvenilir yeri aramak için google burayı buldum . Burdaki arkadaşların da tavsiyesi üzerine Yüksek İhtisas’ta olmaya karar vedim. Benim kuzenim Gazi Üniversitesinde ama orası SSK bakmıyor .. Eğer olursa aslına bakarsanız bir üniversite hastanesi daha iyi olur diye düşünüyorum. Çünkü araştırmacı ve lisans üstü eğitim aldıklarınan daha titiz olacaklarını tahmin ediyorum. Gerçi herkes burda tavsiye etmiş ama bir de ben söyleyeyim. Arkadaşlar böyle sorurunuz varsa hemen doktora gidin ertelemeyin . İnanın geceleri uyuyamıyor insan ağrıdan sızıdan iç çamaşırının batması cabası.. Herkese acil şifalar dilerim..

 251. bu illet hastalıktan bende ameliyat oldum ekim 5 tarihinde ameliyat oldum 1 gün yattım ve akşam üstü elimde kan sondasıyla eve gönderdi çok zorluk çektim 2 gün geçtikten sonra sondayı aldı ama dikişler duruyo hala ben uzatmadan hemen sorumu sormak istiorum şu an dikişlerimin hepsi alındı manzara çok kötü ceviz büyüklüğünde bi delik var ama doktorum pansumana gerek yok dedi ve sık sık banyo yapmam gerektiğini söledi ama ben şüphe içindeyim açık yaraya su değermi sizce??vede bi kan akıo çeşme gibi hiç durmuyo başından böle bi olay geçen varsa bana yardımcı olabilirmi acaba?

  Cevap: Pansumanı bilmiyorum ama bana da istemediğin kadar banyo yapman gerekecek demişti. Ama bandajın çıkıtğı 5. günden itibaren sanırım.

 252. benim kıl dönmesi 4 Yıldır vardır gerçı kıl dönmesi olduğunuda bilmyorum ama belirtiler o yönde…bende akıntı falan yok ama 2 yıl önce kanamam oluyordu pek takmıyordum korkudan (erkegm) şu 4 5 aydır kuyruk sokumuna el attgmda toplu yapışmış az miktarda kıl buluyordum şüpheleniyordum ama birıkmştr deyp umursamadım ama 1hafta önce araştrdm kıl dönmesini aynadan baktgmda 2 delik gördüm 1i 2 cm 2. 4 cm vardı.,şuan daha dohrusu 2 yıldır hiç bir sorunum yok sadece uzun oturunca ağrhyor o kadar doktara gtsem amelîyat mı der :(

 253. Herkeze merhabalar ve hepimize geçmişler olsun arkadaşalar…

  bende 12 kasım 2010 tarihinde plonidal sinüs (kıl dönmesi) ameliyatı oldum yaklaşık üç yıldan fazla süredir ertlediğim apse yaptıkça antibiyotik kullanarak hatta kendi kendime cerrahi apse temizleme (patlatma) operasyonlarına bile başlamıştım takiii! karşıma DR. beyle hastalığın seyrinden bahsedene ve beni ikna edene kadar…
  Ameliyatımı özel bir hastanede oldum inanılmaz bilgi sahibi olmuştum tabi bu dönem içersinde kaç çeşit yönetemi var ne kadar sürede toparlanabilirim iş gücü kaybım ne olur çok ağrı çekermiyim vs vs … limberg flep kıl dönmesi ameliyat yöntemi ile 8 gün önce ameliyat oldum ve allah ondan binlerce kere razı olsun ben hayatımda çok daha büyük ve şiddettli ağrılar yaşayan biri olarak hiç ağrı çekmedim diyebilirim!
  anesteziyi hatırlamıyorum bile ayılmamı bekledikleri gözlem odasında başımda bekleyen anestezi döktoruna ne zaman başlıyoruz dediğimi ve onunda bitti dediğini hatırlıyorum gerisi hayalimdeki üç beş kare… pazartesi kontrolüm var benim kendi korkularım yüzünden oturmadım ve banyo yapmadım kontrolümü bekliyorum …
  bunları neden paylaştım lütfen beklemeyin arkadaşlar lütfen !!!!
  ben kurtuldum sıra sizde geçmiş olsun hepimize

  sevgiyle kalın hoşçakalın.